Kadavradan organ nakli

Kadavradan organ nakli

Gaziantep'te uzun yılardır böbrek rahatsızlığı bulunan 9 yıldır diyalize giren böbrek hastası kadına kadavradan böbrek nakli yapıldı.


GAZİANTEP (AA) - Gaziantep'te, 9 yıldır diyalize giren böbrek hastası kadın, Sani Konukoğlu Hastanesinde yapılan nakille hayata tutundu.


Hastaneden yapılan açıklamaya göre, Kahramanmaraş'ta yaşayan 34 yaşındaki Habibe Fıstık'a, 15 yaşındayken böbrek yetmezliği teşhisi konuldu. Bir süre tedavi olan Fıstık'ın böbreğinde enfeksiyon oluştu. Doktorları, son 9 yıldır diyalize giren kadına, nakil yapılması gerektiğini belirtti. Fıstık, kadavradan gerçekleşen nakille sağlığına kavuştu.


Fıstık, köyde yaşadığı için diyalize girmesi gerektiğinde Kahramanmaraş’a ablasının yanına taşındığını, haftada 2 gün diyalize girmesi nedeniyle psikolojisinin de bozulduğunu belirtti.


Diyaliz döneminde kreşte çalıştığını, ancak yine de diyalize girmesi nedeniyle istediğim gibi yaşayamadığını ifade eden Fıstık, şunları kaydetti:


"Biz 13 kardeşiz. Annem ve erkek kardeşim böbreklerini vermek istedi, dokular uymadığı için nakil gerçekleşmedi. Bunun üzerine kadavra için farklı illere başvuru yaptım. Ancak Gaziantep’i, Özel Sani Konukoğlu Hastanesi’ni tercih ettim. Burada daha önce kadavra çıkmasına rağmen idrar çıkışı olduğu için naklim yapılamadı. Çok üzüldüm."


İkinci kadavradan nakledildi


Fıstık, diyaliz tedavisi devam ederken, uygun kadavranın bulunduğunu belirten hastane yetkililerinin gelmesi istendiğini belirterek şunları kaydetti:


"Nasıl sevindiğimi anlatamam. Bana yaklaşımları başından beri çok iyi olan hastane çalışanları ve doktorumun verdiği güvenle gözüm kapalı ameliyat girdim. Çok şükür nakil başarıyla gerçekleşti. Bu başarılı sayesinde kurtuldum. Allah herkesten razı olsun. Başta bu hastaneyi yaptıran Konukoğlu ailesi olmak üzere Doç. Dr. Fatih Yüzbaşıoğlu’na, ve çalışma ekibine çok teşekkür ederim."


Hastane Genel Müdürü Dr. Yusuf Ziya Yıldırım da organ nakli konusunda sevinç ve gururlarının arttığını belirti.


Organ Nakli Merkezi Sorumlu Hekimi Doç. Dr. Yüzbaşıoğlu da organ naklinde devamlı olarak organ bağışının altını çizdiklerini, bu hastanın da organ bağışı sayesinde sağlığına kavuştuğunu bildirdi.


(AA)

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2014, 06:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66

banner73