Kendi Kuluçka Sistemi ile Civciv Çıkarttı

Kendi Kuluçka Sistemi ile Civciv Çıkarttı

Hatay’ın İskenderun ilçesinde bir lise öğrencisi, evinin oturma odasında kuluçka sistemi kurup yumurtalardan civciv çıkarttı.


Çocukluğundan bu yana kanatlı hayvanlara merakı olduğunu söyleyen Egemen Bıkmaz (18), internet üzerinden yaptığı kısa bir araştırmanın ardından kendi imkanları ile evinin oturma odasına kuluçka sistemi kurdu. Haziran ayının 14’ünde 16 adet yumurtayı kuluçkaya yatıran Egemen Bıkmaz, 3 – 4 Temmuz itibariyle 9 yumurtadan civciv çıkarttı.


Kuluçka sistemini nasıl kurduğunu anlatan Bıkmaz, “Sistem 25 litrelik bir saklama kabı içerisine kuruldu. İçerideki ısıyı korumak içinde kabın etrafını strafor köpükler ile kapattım. Bu şekilde dışarıdan ısı ve nem alınmamasını sağladım. İçerideki ısıyı sağlamam için de 3 adet ampul kullandım. Ampullerin ısısı 37,5 dereceye geldiği zaman termostat ayarlı elektrikler kesiliyor. Yine içerideki hava senkronizasyonunu sağlamak için 2 adet bilgisayar fanı kullandım. Bu fanlar da içerideki ısının ve nemin her tarafa dağılmasını sağlıyor. Yumurtalarımı 18 gün içerisinde 45 derecelik açı ile hareket ettirdim. Sistem manuel olduğundan ip kullanmak zorunda kaldım. Yani sistemin içerisindeki yumurta kabına ip bağlayarak yumurtaların 45 derece de hareket etmesini sağladım. Normal de tavuklar da yumurtalarının üzerinde hareket ederler. Bu civcivlerin yumurtanın içerisinden sağlıklı çıkmasını sağlıyor. İçeri de ki nemi de su kabı ile sağlıyorum. Su kabının içerisinde biriken su, ampuller vasıtasıyla ısınarak içeride ki nemi yüzde 70-80 civarına ulaştırıyor. Kurduğum sistemden yüzde 50 civarında başarı hedefliyordum. Bunu başardım” dedi.


Kuluçka sisteminin oluşumuna 60 TL para harcadığını ve birçok araç gereci evinden karşıladığını kaydeden Egemen Bıkmaz, “Bu sistem elektriğin icadından bu yana kullanılıyor. Aynı sistemi buzdolabında kullananlar da var” diye konuştu.(İHA)

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2014, 08:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER