Nemrut, sezonun son turistlerini ağırlıyor

Nemrut, sezonun son turistlerini ağırlıyor

"Dünyada güneşin doğuşu ve batışının en güzel izlendiği yer" olarak bilinen Nemrut Dağı, sonbaharın gelmesiyle turizm sezonunu kapatıyor.


UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan ve "dünyanın 8. harikası olarak" nitelendirilen Nemrut Dağı, 2 bin 206 metre yükseklikte seyrine doyulmaz manzarasıyla sezonun son turistlerini ağırlıyor.


 "Dünyada güneşin doğuşu ve batışının en güzel izlendiği yer" olarak bilinen Nemrut Dağı, sonbaharın gelmesiyle turizm sezonunu kapatıyor.


Kommagene Kralı Antiokus'un mezarının da içinde bulunduğu, dünyanın en yüksek açık hava müzesi olarak da nitelendirilen Nemrut Dağı, sezon sonunda turistlerin akınına uğruyor.


Hava sıcaklığının gündüz 5, gece de eksi 15'e kadar düştüğü Nemrut'u ziyaret eden yerli ve yabancı turistler, hava koşullarına rağmen güneşin doğuşu ve batışını ilgiyle izliyor.


Nemrut Dağı, yüksekliği 10 metreyi bulan büyüleyici heykelleri ve metrelerce uzunluktaki kitabeleriyle Anadolu'nun en çok turist çeken yerleri arasındaki konumunu koruyor.


Geçen yıl 69 bin turistin ziyaret ettiği Nemrut Dağı, bu yılın Ekim ayına kadar 80 bin yerli ve yabancı turisti ağırladı.


"Herkes mutlaka görmeli"


Nemrut'u ziyaret edenlerden Yavuz Turan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, altyapı çalışmaları sayesinde zirveye çıkmanın kolaylaştığını söyledi.


Ulaşım imkanlarının daha da kolaylaştırılması gerektiğini vurgulayan Turan, uluslararası tanıtım çalışmaları ile ziyaretçi sayısının daha da artacağını ifade etti.


Muğla'dan gelen Osman Avcı da Nemrut'un muhteşem bir yer olduğunu belirterek, herkesin mutlaka görmesi gerektiğini kaydetti.


Nergiz Avcı ise Nemrut'un doğa harikası bir yer olduğunu dile getirdi.


Birçok tarihi ve turistik yapısıyla Türkiye'nin önde gelen turizm merkezlerinden Adıyaman'a ziyaret eden turistler, Nemrut Dağı, Atatürk Barajı, Cendere Köprüsü, Eski Kahta Kalesi, Arsemia Ören Yeri, Perre Antik Kent, Besni Sofraz Tümülüsü, Gölbaşı Tabiat Gölü ve Sahabe Hz. Saffan bin Muattal Türbesi gibi yerleri de gezebiliyorlar.


(AA)

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2014, 06:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner66

banner63

banner67