Suriye'de yaralı Ermeniye muhalifler sahip çıktı

Suriye'de yaralı Ermeniye muhalifler sahip çıktı

Suriye'de Keseb kasabasındaki çatışmalarda yaralanan Musa Kordmisyan, muhaliflerce götürüldüğü Lazkiye kırsalında bir hastanede hayata tutunmayı başardı.


LAZKİYE (AA) - Keseb’te devam eden çatışmalarda yaralanan Ermeni kökenli Suriye vatandaşı Musa Kordmisyan, kendisini hastaneye ulaştıran muhalifler sayesinde ölümden kurtulduğunu belirtti.


Hatay’ın Yayladağı ilçesi yakınlarındaki Keseb'de, Esed rejimine bağlı birlikler ile muhalifler arasında 2 hafta önce başlayan çatışmalar sürüyor. Keseb ve çevre köylerde yaşayan Ermeni kökenli Suriyelilerden bazıları, iç savaşa rağmen ülkeyi terk etmedi.


Keseb'deki çatışmalarda yaralanan ve Lazkiye kırsalında bir hastanede tedavi gören 62 yaşındaki Musa Kordmisyan, AA muhabirine, göğsüne isabet eden şarapnelin etkisiyle yere yığıldığını anlattı.


Muhaliflerin, kendisini hastaneye götürdüğünü belirten Kordmisyan, şunları söyledi:


"Keseb'teki saldırıların ikinci günü şarapnelle yaralandım. Muhalifler beni hastaneye getirip, ameliyat ettirerek ölümden kurtardı. Bölgedeki muhaliflere ait hastanede yaklaşık 8-9 gün tedavi gördüm. Burada yapılan ilk müdahalenin ardından ameliyat edildim. Muhalifler Keseb’i ele geçirdikten sonra 2 gün orada kaldım. Muhaliflerin hiçbir Ermeniyi öldürdüğünü ya da yaraladığını görmedim. Zaten ben savaşın ortasında yaralandıktan sonra da gerisini hatırlamıyorum. Muhalifler, nereye gitmek istediğimi sormuş, 'Sadece iyileşmek istiyorum' demişim."


Doktorların kendisine çok iyi baktığını anlatan Kordmisyan, ilaçlarının düzenli verildiğini, yemek dahil her ihtiyacının en iyi şekilde karşılandığını kaydetti.


Türkiye, Ermeni kardeşlere kucak açmıştı


Muhaliflerin eline geçen Keseb kasabası yakınlarındaki Karaduran köyünde yaşayan Sırpuhi (80) ve Satenik (82) Titizyan kardeşler, bölgede çatışmaların artması üzerine kendi istekleri doğrultusunda Türkiye sınırına getirilmişti.


Yayladağı Kaymakamlığı tarafından misafir edilen ve sağlık kontrolünden geçirilen kadınlar, Samandağ ilçesinde Ermenilerin yaşadığı Vakıflı Mahallesi'nde pansiyona yerleştirilmişti.


(AA)

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2014, 13:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66