Suriyeli kursiyerler üretime geçti

Suriyeli kursiyerler üretime geçti

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan ve Malatya'daki konteyner kentte yerleştirilen Suriyelilerden 35'i, Halk Eğitim Merkezince açılan meslek edindirme kursu kapsamında tekstil ürünleri üretiyor.


MALATYA (AA) - Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan ve Malatya'daki konteyner kentte yerleştirilen Suriyelilerden 35'i, Halk Eğitim Merkezince açılan meslek edindirme kursu kapsamında tekstil ürünleri üretiyor.


Malatya'da "Beydağı Konaklama Tesisi" adıyla kurulan konteyner kentte, yaklaşık 7 bin 800 Suriyeli misafir ediliyor. Suriyeli sığınmacılara, konteyner kentte meslek edindirmeye yönelik kurslar veriliyor.


Bu kapsamda Halk Eğitim Merkezince açılan dikiş nakış kursuna katılan 35 Suriyeli, konteyner kentteki atölyede penye, gömlek, tayt ve benzeri tekstil ürünleri üretiyor.


Konteyner kentin sorumlu yöneticisi Nihat  Yazıcıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriyeli sığınmacıları hem meslek sahibi yapmak hem de savaşın onlar üzerindeki olumsuz etkisini silmek amacıyla kurslar düzenlediklerini söyledi.


3 günde dikebilecek seviyeye geldiler


Bu kapsamda Halk Eğitim Merkezince açılan dikiş nakış kursunu başarıyla tamamlayan 35 Suriyelinin konteyner kentteki atölyede ünlü bir tekstil firması için kıyafetler dikmeye başladığını dile getiren Yazıcıoğlu, "Yaklaşık 35-40 işçi çalışıyor ama biz bunu daha da artıracağız. 300-500 kişiye çıkaracağız. İki vardiya halinde düşünüyoruz ayrıca 500 metrekarelik bir alanda büyük bir atölye daha yapıyoruz. Böyle bir yer daha oluşturuyoruz. Amacımız, buradaki insanların hepsini meslek sahibi yapmak" diye konuştu.


Halk Eğitim Merkezi bünyesindeki atölyede gönüllü eğitmenlik yapan İbrahim Korkmaz ise "Bu arkadaşların müthiş bir öğrenme kapasitesi var. Ben çok eğitim verdim ama ilk defa böyle bir kapasiteyi gördüm. Normalde, çalışanlara 3 aydan önce normal bir iş yaptırmıyoruz. Bu arkadaşlar, 3 günün sonunda dikebilecek seviyeye geldi" dedi.


Günlük bin adete yakın üretim


Suriyeli sığınmacıların, konteyner kente geldiklerinde çalışabilecek psikolojide olmadığına dikkati çeken Korkmaz, şunları söyledi:


"Buradaki çalışma şartlarını gördüler. Bir şeyler öğrenilebileceğini, bu mesleği öğrendikten sonra da dünyanın her tarafında yapabileceklerini gördüler. Eğitime davet ettiğimizde hiç tereddütsüz geldiler, başladılar. Yaptığımız ürünler dünya çapında bir markaya gidiyor. Sıradan bir yerde çalışmıyoruz. Yaptıkları ürünler çok kaliteli. Çok da başarılı oldular. Bu proje, Türkiye'deki kamplarda bir ilk. Hiçbir kampta ben bunların olabileceğini zannetmiyorum. Diğer kamplarda da denenmesi gerekir. Burada imkan verilirse eğer daha fazla misafirimize eğitim verip çalıştırabilecek duruma geleceğiz. Bir vardiyayı 350 kişiye çıkartıp 3 vardiya şeklinde burada en az bin kişiyi çalıştırmayı düşünüyoruz. Bu arkadaşlarımız şimdilik, günlük bin adete yakın üretim yapıyor."


Birçok kişi katılmak için sıra bekliyor


Suriyeli Velaa Kasem de bu mesleği öğrendiği ve yaptığı için çok mutlu olduğunu söyledi.


Türkiye'de kendilerine gösterilen ilgiden dolayı yetkililere teşekkür eden Kasem, "Çok sevinçliyiz, çok mutluyuz çünkü hem maaşımız var hem de zaman geçirmiş oluyoruz. Sıkıntılarımızı da bu vesileyle gidermiş oluyoruz" dedi. 


Suriyeli Yasemin Karahasan ise birçok kişinin katılmak için sıra beklediği kursu bitirerek meslek öğrendiğini dile getirdi.


Meslek edindiği için çok mutlu olduğunu belirten Karahasan, "İnşallah, savaş bittikten sonra Suriye'ye döneceğiz. Orada da kendi hesabıma bir iş yeri kurup, bu mesleği icra etmeyi düşünüyorum" diye konuştu.


(AA)

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2014, 11:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63