Türkiye’nin en büyük Mushaf sergisi yarın açılıyor…

Türkiye’nin en büyük Mushaf sergisi yarın açılıyor…

Türkiye’nin en büyük Mushaf-ı Şerif sergisi Mukaddes Miras İstanbul, Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin ve Konya’dan sonra yarın Gaziantep’de görücüye çıkıyor.


2013 yılının en iyi kültür sanat etkinliği olarak kabul edilen Mukaddes Miras, Gaziantep Üniversitesi’nin ev sahipliğinde açılıyor.


Mukaddes Miras, Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Yavuz Coşkun ve Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz’ın da katılacağı özel bir törenle sanat severlerin istifadesine sunulacak.


Farklı coğrafyalara ve hat ekollerine ait tarihin farklı dönemlerine ait el yazması Mushafların sergileneceği çalışmanın sanat danışmanlığını Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç.Dr. Ali Rıza Özcan yapıyor.


Kuzey Afrika’dan Çin’e, Hindistan’dan Moğolistan’a bütün İslâm coğrafyasında kaleme alınmış Mushafların bir çoğu özel koleksiyonlarda olduğu için ilk kez bu sergiyle geniş kitleler tarafından görülebilecek. Sergide İslâm hat sanatında ekol olarak kabul edilen Şeyh Hamdullah, Cafer-i Baysungurî Tebrizî, Hafız Osman, Mehmet Emin Rüşdi ve Hafız Mustafa Şevki gibi önemli isimlerin eserleri de bulunuyor.


Diyanet İşleri Başkanlığı ve İslam Kültür Sanat Platformunun katkılarıyla gerçekleştirilecek sergi 8-28 Şubat tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2014, 09:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63