"19 Mayıs öğrencileri eğitimden uzak tutuyor"

Milli Eğitim Bakanı Dinçer: "19 Mayıs törenleri öğrencileri eğitimden uzak tutuyor" dedi.


Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, 19 Mayıs törenlerinin yapılmayacağı tartışması başlatıldığını belirtirken, bunundoğruolmadığını, 1981'de çıkarılan yönetmeliği uygulamaya yönelik bir çalışma yaptıklarını söyledi.Dinçer, özellikle kutlamalar öncesindeki hazırlık süreçlerine atıfta bulunarak, “19 Mayıs kutlamaları öğrencilerin katıldığı, eğitimden uzak tutulduğu kutlamalar oluyor” dedi


Dinçer, Konya Dedeman Otel’de Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ile “Okullar Hayat Olsun” protokolü imza törenine katıldı. Dinçer, gazetecilerin 19 Mayıs törenlerine ilişkin genelgeye yönelik sorularını yanıtladı. Dinçer, kutlamaların öğrencileri eğitimden uzaklaştırdığını, sağlıklarını olumsuz etkilediğini ve maliyetli kutlamalar olduğunu ifade etti. 19 Mayıs’ı Cumhuriyetin temel değerlerinden biriolarakgördüklerini vurgulayan Dinçer, şunları söyledi:“Yayımlanan genelge ile 19 Mayıs törenlerinin yapılmayacağı tartışması başlatıldı. Budoğrudeğil. 19 Mayıs kutlamaları öğrencilerin katıldığı, eğitimden uzak tutulduğu kutlamalar oluyor. Biz 1981’de çıkan yönetmeliği uygulamaya yönelik bir çalışma yaptık, bu yönetmelikte var olan uygulamaları talep ettik. Cumhuriyetin ruhuna uygun kutlamalar yapmak amacındayız.”


-“EĞİTİMİN HEM NİTELİĞİ HEM NİCELİĞİ DEĞİŞMELİ”-


Dinçer, imza töreninde yaptığı konuşmada, ilk şehir protokolünü kendi memleketinde yapmaktan büyük mutluluk duyduğunu vurguladı. Küresel dünya ile yarışabilmekiçineğitimin hem niteliğinin hem niceliğinin değişmesi gerektiğini söyleyen Dinçer, projesinin toplumun her kesimine eğitim verme okul çağındaki çocukların eğitiminin geliştirilmesi anlamına geldiğini bildirdi. Dinçer projenin amaçlarını şöyle sıraladı:


“Okul bahçeleri mahallenin yeşil alanı olacak, ağaçlandırılacak. Okul bahçelerine spor ve tören alanları yapılacak.Güzelhavalarda derslerin dışarıda işlenebileceği amfi tiyatrolar yapılacak”


Projeyle kütüphane ve bilgisayar laboratuarlarının birleştirileceği ve öğrencilerin laboratuarlarda ödev hazırlamak ders çalışmakveyaoyun oynamakiçinyararlanacağını aktaran Dinçer, böylece çocuklarıninternetkafelerden uzaklaşarak okul ortamında oyun oynayabileceklerinin altını çizdi.


-FATİH PROJESİ-


FATİH projesinin 17 ilde 51 okulda akıllı tahta ve tablet bilgisayar uygulaması ile hayata geçirileceğini belirten Dinçer, “Sınıflarımızda bir tarafta öğretmenlerin tebeşir ve el yazıları ile kullanacakları geleneksel kara tahtayı da korurken, akıllı tahta ile de teknolojiyi kullanacağız. Bu şekilde ileri bir teknolojiye sahip olacağız" şeklinde konuştu.


Dinçer, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın okullarda düzenlediği umre programının milli eğitim Bakanlığı ile ilgisi olmadığını ifade etti.


Dinçer, bu arada 9 bin öğretmenin özür aramaları ile yer değiştirdiğini, 7 bin öğretmen açığı olduğu iddialarınındoğruolamadığını belirtirken, bu konuda somut bir durumun ortaya çıkması durumunda kamuoyu ile paylaşılacağını söyledi. Dİnçer, “Biraz sabırlı olmakta fayda var” dedi.


Konuşmanın ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ile protokolü imzalayan Dinçer, imza töreninin öncesinde de pilot uygulamaya başlayan ilköğretim okulunu ziyaret etti.

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2012, 22:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63