AGD'den ‘Kahramanmaraş’ın Kurtuluş Programı’

AGD'den ‘Kahramanmaraş’ın Kurtuluş Programı’

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Kahramanmaraş şubesi tarafından organize edilen ‘Kahramanmaraş’ın Kurtuluş Programı’ Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.


Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 94. Yıldönümü nedeniyle düzenlenen program kuran tilavetiyle başladı. AGD Genel Başkan Yardımcısı Metin Yüksel Dinçaslan ve Kahramanmaraş şube başkanı Ahmet Bolat’ın açış konuşmasından sonra kurtuluş mücadelesini anlatan tiyatro oyunu sahnelendi.


Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği gecede Dr. Gökhan Gökşen’in yazıp yönettiği ‘İstiklal Ruhu’ isimli tiyatro oyunu izleyicilerden büyük alkış aldı.


AGD Kahramanmaraş Şube Başkanı Ahmet Bolat programda yaptığı açış konuşmasında şunları ifade etti: “Bu günlere gelmemizin en önemli aşamalarımdan, basamaklarından, kırılma noktalarından birini teşkil eden Maraş’ımızın kahramanlık destanının yıldönümüne orijinaline, ruhuna uygun bir şekilde süte su karıştırmadan, Sütçü İmamların, Rıdvan Hocaların, Abdal Halil Ağa’nın anlayışına uygun bir şekilde kutlamak, onları anmak, anlamak ve bu anlayışı, bu ruhu yeni nesillere ve geleceklere taşımak için burada bulunuyoruz.”


Kurtuluş mücadelesindeki insanların kahramanlıklarının tarihte bir kırılma noktası oluşturduğunu aktaran Bolat şu şekilde konuştu: “1400 yıl önce, önderimiz, rehberimiz, her şeyimiz Peygamber Efendimiz’e (SAS) bazı teklifler yapıldı. Hem de tehditten daha tehlikeli teklifler yapıldı. Ama peygamber efendimizi bir elime ayı bir elime güneşi verseniz yani adeta yıldızları elime koysanız, dökseniz Vallahi bu davadan vazgeçmem. Ya bu uğurda ölürüm ya bu davayı hâkim kılarım diyerek bize 1400 yıl önceden bir örneklik, bir inanmışlık, bir adanmışlık, bir duruş sergiledi. Ve o günden bu güne onu kendine örnek alan insanlar ve kahramanlar işte tarihin kırılma noktasını oluşturdular.”


Kurtuluş mücadelesi dönemindeki kahramanların sergiledikleri tavrın Peygamber Efendimiz’in davranışlarına benzediğini ifade eden Bolat: “İşte Abdal Halil Ağa’nın 94 yıl önceki duruşu Peygamberimiz (SAS)’in 1400 yıl önceki duruşunun bir tezahürüydü, bir göstergesiydi.” şeklinde konuştu.


AGD Genel Başkan Yardımcısı Metin Yüksel Dinçaslan ise yaptığı konuşmada geçen yıl Patriot füze sisteminin Kahramanmaraş’ta konuşlandırılmasından dolayı kutlama programını tepki çekmek için gerçekleştirmediklerini belirterek şunları dile getirdi: “ADG olarak bu kahraman şehrin yiğit evlatlarının yazdığı bir destanı, bir kurtuluş mücahedesini, bir diriliş ve direniş ruhunu her yıl şubat ayında kutlamayı, yeni nesillere aktarmayı ve hafızalarda diri tutmayı kendi varlık sebebimizle aynı görmekteyiz. Bu zamana kadar Kahramanmaraş’ın kurtuluşuyla ilgili hiç aksatmadan programlar yaptık. Sadece geçen yıl program yapmadık, bunun da amacını siz Kahramanmaraşlı kardeşlerimiz biliyorsunuz. Maalesef başta Kahramanmaraş olmak üzere Adana gibi, Gaziantep gibi bu mücadelede en önde saf tutan şehirlerimize Patriot füzelerini yerleştirmişler. Bu rahatsızlığımızdan dolayı geçen yıl program yapmadık. Bunu da nasıl ki kalesinde Fransız bayrağı dalgalanan bir yerde Cuma namazı kılınmazsa, adı Gazi Kışlası olan bir kışlada da Patriot füzesi olduğu müddetçe bu kurtuluş ruhuna uygun bir kutlamanın olamayacağını bildiğimiz için bu programı yapmadık ve buna dikkat çekmeye çalıştık.”


Genel Başkan Yardımcısı Dinçaslan: “Bizler Kahramanmaraş’ın kurtuluşunu sadece yerele özgü bir durum olarak görmeyip bu mücadelemizin kurtuluşun savaşına ilham verdiğini düşünüyoruz. Bu açıdan kahramanlık, gazilik ve şehitlik ruhunun Maraş halkını yüreklerinde hem yeniden yaşatmaya ve bu kutlamalarla birlikte hem Kahramanmaraş’ımızın adını hem Maraş direnişini ve diriliş ruhunu ülke genelinde yaşamaya ve yaşatmaya çalışıyoruz.” diyerek sözlerini bitirdi.


Program, Tarihçi Ekrem Şaman’ın konferansının ardından Ömer Karaoğlu’nun ezgileriyle sona erdi.


Geceye, Saadet Partisi İl Başkanı Mustafa Tüten, SP Belediye Başkan Adayları, Dr. Gökhan Gökşen, davetliler ve çok sayıda vatandaş katıldı. (M. Serhat TOPALCA)

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2014, 12:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63