Akademik personele zam, Genel Kurul'da!

Akademik personele zam, Genel Kurul'da!

TBMM Genel Kurulu'nda, üniversitelerde görev yapan öğretim üyeleri, araştırma görevlisi, öğretim görevlisi, okutmanlar, uzmanlar, çevirici, eğitim ve öğretim planlamacılarına yeni mali haklar getiren tasarı görüşülüyor.


TBMM Genel Kurulu'nda, akademik personele zam öngören tasarı görüşülüyor.


Üniversitelerde görev yapan öğretim üyeleri, araştırma görevlisi, öğretim görevlisi, okutmanlar, uzmanlar, çevirici, eğitim ve öğretim planlamacılarına yeni mali haklar getiren Yükseköğretim Personel Kanunu'nda değişiklik yapan tasarı üzerinde, HDP, MHP ve CHP grubu adına milletvekilleri söz aldı.


HDP Ağrı Milletvekili Halil Aksoy, yükseköğretime talebin her yıl arttığını, 20 yıl önce 76 olan devlet ve vakıf üniversitesi sayısının bugün 196'ya çıktığını belirtti. Aksoy, 1 milyon olan öğrenci sayısının yaklaşık 5 milyona, 40 bin öğretim elemanı sayısının 140 bine ulaştığını kaydetti.


Aksoy, tasarıyla hükümetin öğretim üyelerine yapılacak zammı lütuf gibi sunduğunu, idari ve teknik personelin yok sayıldığını savundu.


Tasarı üzerinde MHP Grubu adına konuşan Ankara Milletvekili Zühal Topcu, maaş iyileştirmelerinin, açlık ve yoksulluk sınırları göz önünde bulundurulduğunda yetersiz kaldığını savundu. Topcu, "Akademik personel nasıl çalışmalar yapacak, ülkemizi dışarıda nasıl temsil edecek?" diye sordu.


Topcu, yükseköğretim tazminatının, emeklilik keseneğine yansıtılmayarak, emekli maaşlarının artırılmamasının eksiklik olduğunu söyledi.


CHP İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın, tasarının görüşmelerinde YÖK Başkanı'nın yer almamasının eksiklik olduğunu savundu.


Ayaydın, öğretim elemanlarının, bugünün koşullarında komik denilecek, yetersiz özlük haklarının, çalışma şevkini olumsuz etkilediğini belirtti.


Hükümetin, nihayet akademisyenlerin mağduriyetine el atmaya karar verdiğini ifade eden Ayaydın, üniversitelerin, sadece maaş artışlarıyla düzeltilemeyeceğini kaydetti.


Akademik personele yapılan zamların yetersiz olduğunu savunan Ayaydın, yoksulluk sınırının altında bilimsel araştırma yapılamayacağını ifade etti. Ayaydın, "Akademik personel evini mi geçindirecek, kirasını mı ödeyecek, bilime para yatırıp araştırma mı yapacak, kitap mı alacak?" diye konuştu.


Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "Rektörü profesör olmayan üniversite ile profesör olmayan dekan bulunmadığını belirterek, "Yasa gereği olmuyor zaten" dedi.


Avcı, akademik personel zam tasarısının tümü üzerindeki görüşmeler sırasında  milletvekillerinin sorularını yanıtladı.


Müdürlerin görevden alınmaları ve müdür atamalarına değinen Avcı, 4 yılını tamamlamış okul yöneticileriyle ilgili düzenleme yaptıklarını hatırlattı.


Bu durumda olan okul müdürü sayısının Türkiye genelinde 16 bin olduğunu belirten Avcı, bunlarla ilgili değerlendirme sürecinin komisyonlar marifetiyle yapılmadığını söyledi. Avcı, şunları kaydetti:


"Her okulda en tecrübeli, kıdemli öğretmen, en kıdemsiz öğretmen, öğrenci temsilcisi, okul aile birliği temsilcisi başkanı, bağlı olduğu ilçe müdürü ve şube müdürü bir komisyon halinde toplanarak değerlendirme yapmadılar. Bunların elektronik ortamda her birinin ayrı ayrı kendi bağımsız değerlendirmelerini yapmalarını istedik. Bu değerlendirmeleri de olabildiğince nesnel kriterlere bağlı kalmaları için 100'e yakın kriter belirledik. Bu değerlendirmeler sonucunda 16 bin müdürümüzün tam yarısı görevine devam etti. İlçe müdürleri haklarında bir değerlendirme yapacak kadar yakından tanımadıkları müdürler hakkında yanlış değerlendirmeler yapmış olabilirler mi? Olabilir. Nitekim bize ulaşan bazı şikayetler de verilen puanların ortalamaları ile ilçe müdürü ve şube müdürünün verdiği puanların ortalamalarını karşılaştırdığımızda arada çok dramatik bir fark varsa araştırıyoruz. Bunların telafisi için de çalışıyoruz."


Rektörü profesör olmayan üniversite ile profesör olmayan dekan bulunmadığını belirten Avcı, "Yasa gereği olmuyor zaten" dedi.


Avcı, etkileşimli tahtaların 101 bininin yıl sonuna, 246 bininin de eğitim-öğretim yılı sonuna kadar yerleştirileceğini belirtti.


(AA)

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2014, 08:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63