Azmettiler ve başardılar!..

Azmettiler ve başardılar!..

Kahramanmaraş Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü’nün (HEM) düzenlediği 2. Kademe Okuma-Yazma Kursu’nu tamamlayan 20 Kursiyere belgeleri düzenlenen bir törenle verildi.

Belge Töreninde İl Milli Eğitim Müdürü Sebahattin Akgül, şube müdürü Ahmet Akküncü ve Merkez Halk Eğitim Merkezi Müdürü Selahattin Kılıçkıran da hazır bulundu.

Belge töreninde bir konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürü Sebahattin Akgül şu ifadelere yer verdi:

“Değerli kursiyerler, 1929 yılında Millet Mektepleri Kanunun kabul edilmesiyle okulların yanı sıra tüm devlet kurumlarında, köylerde, kahvehanelerde, hapishanelerde Millet Mektepleri açılmış ve 16–45 yaşları arasındaki tüm yurttaşların okuma-yazma kurslarına katılması zorunlu kılınmıştır.
Biliyorsunuz ki; Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Atatürk'ün doğumunun 100. yılını kutlama Millî Komitesi ve Millî Eğitim Bakanlığı'nın kararı ile 23 Mart 1981'de okuma-yazma seferberliğinin yeniden başlatıldı. Günümüzde de değişik projelerle devam etmektedir. Okuma, yazma seferberliğin amacı; okuma-yazma bilmeyen tüm halkı okur-yazar duruma getirmek, ulusal kalkınma hedefi olan endüstrileşmeyi, tarımda modernleşmeyi, Atatürk ilke ve inkılâpları doğrultusunda ulusal birlik ve bütünleşmeyi sağlamaktır.

Ne yazık ki İlimiz Kahramanmaraş’ta da okumaz-yazmaz oranımız yüksek bunun sıkıntılarını yaşıyoruz. Türkiye İstatistik Enstitüsü Hatay Bölge müdürlüğümüzden aldığımız verilere göre 84 bini bayan olmak üzere toplam 107 bin okumaz-yazmazımız bulunuyor.

Bunları okur-yazar hale getirmek için İl düzeyindeki çalışmalarımız Halk Eğitimi müdürlerimiz aracılığıyla devam ediyor.

“Ana-kız okuldayız” kampanyası çerçevesinde bu okumaz-yazmazlarımızı yüzde yüz okur-yazar yapıncaya kadar mücadelemiz sürecektir.

İşte burada canlı örneğini görüyoruz, okumanın yaşı yoktur. Değişik yaşta ki kursiyerlerimiz azmetmişler ve başararak 2. Kademe Okuma-yazma kurslarını tamamlamışlardır. Kendilerini kutluyorum, belgelerinin hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

Bu konuşmadan sonra İl Milli Eğitim Müdürü Sebahattin Akgül, Şube Müdürü Ahmet Akküncü ve Merkez Halk Eğitimi Müdürü Selahattin Kılıçkıran tarafından 2.Kademe kursunda başarılı olan 20 kursiyere belgeleri verildi. (www.kanal46.com)
Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2008, 13:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63