BİLSEM'e 50 öğrenci alınacak

BİLSEM'e 50 öğrenci alınacak

Kahramanmaraş Bilim ve Sanat Merkezinin 2009-2010 eğitim öğretim yılında alınacak öğrenci sayısı ve sınıf seviyesi belli oldu.

Kahramanmaraş Bilim ve Sanat Merkezi internet sayfasında (www.kmarasbilsem.meb.k12.tr) yayınlanan bilgiye göre; bu öğretim yılında yapılacak olan tanılama sınavına Kahramanmaraş Merkez ve ilçeler ile köylerinde bulunan Resmi ve Özel İlköğretim Okullarının 2 ve 3. sınıflarında okuyan öğrenciler alınacak, kontenjan ise 50 kişi olarak belirlendi. Bu tanılama süreci şöyle belirtildi.

TANILAMA NEDİR?

Üstün yetenekli öğrencilerin tespit edilmesidir.

TANILAMA SÜRECİ:


A) Aday Gösterme:

" Bakanlıkça hazırlanan "Gözlem Formu" Bilim ve Sanat Merkezince "İl Milli Eğitim Müdürlüğü kanalıyla İlköğretim Kurumlarına" gönderilir.

" "Gözlem Formu" İlköğretim kurumlarında 2 ve 3 sınıflar için (2009-2010 Eğitim Öğretim Yılı) Sınıf Öğretmenleri tarafından doldurulur.

" Gözlem formunda yer alan öğrenci ve öğretmen bilgileri eksiksiz doldurulur.

" "Öğrenci Gözlem Formu" sınıf öğretmenleri tarafından imzalanarak okul idaresine teslim edilir.

" "Gözlem Formları" okul idaresi tarafından onaylanır.

" Aday gösterilen her öğrenci için Okul idaresi tarafından "Fotoğraflı ve Onaylı Öğrenci Belgesi" düzenlenir.

" Aday gösterilen öğrencilerin belirtildiği "Aday Öğrenci Listesi" Okul idaresi tarafından düzenlenir.

" "Öğrenci Belgeleri, Öğrenci Gözlem Formları, Aday Öğrenci Listesi okul idaresi tarafından kapalı zarf içerisinde en geç 06 Mart 2009 Cuma günü mesai bitimine kadar "Kahramanmaraş Bilim ve Sanat Merkezi"nde olması sağlanacaktır.

" Grup Taraması:

" Öğrenciler için hazırlanan "Grup Taraması Giriş Belgeleri" okul müdürlükleri kanalıyla öğrencilere ulaştırılır.

" Aday gösterilen öğrenciler, NİSAN veya MAYIS ayı içerisinde Kahramanmaraş Bilim ve Sanat Merkezince belirlenecek tarih ve yerde Bakanlıkça hazırlanan "Grup Taraması"na alınırlar.

" "Grup Tarama " sonuçları; "Kahramanmaraş Bilim ve Sanat Merkezi" tarafından okul müdürlüklerine bildirilir.

B) Bireysel İnceleme:

" "Grup Taramasında" yeterli performans gösteren öğrenciler, "Rehberlik ve Araştırma Merkezi" uzmanlarınca, Bilim ve Sanat Merkezinde bireysel incelemeye alınırlar.

" İncelemeler "Millî Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürlüğü"ne gönderilir.

" "Millî Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürlüğü"nce yapılacak değerlendirmeler sonunda uygun bulunan listeler onaylanarak "Kahramanmaraş Bilim ve Sanat Merkezi"ne gönderilir.

C) Kayıt ve Yerleştirme:

" Kahramanmaraş Bilim ve Sanat Merkezine kayıt hakkı kazanan öğrencilere telefonla ve Okul müdürlükleri kanalıyla ulaşılır.

" Kayıt Hakkı kazanan öğrencilerin listeleri geldikten sonra Kahramanmaraş Bilim ve Sanat Merkezinin belirleyeceği tarihlerde bu öğrencilerin Kahramanmaraş Bilim ve Sanat Merkezine kayıtları yapılır.

Bilim ve Sanat Merkezi, Okul öncesi, İlköğretim ve Orta öğretim çağındaki üstün yetenekli öğrencilerin, bireysel yeteneklerinin farkında olmalarını ve kapasitelerini geliştirerek en üst düzeyde kullanmalarını sağlamak amacıyla açılan bağımsız Özel Eğitim kurumudur.

Okul öncesi, İlköğretim ve Orta öğretim kurumlarına devam eden üstün yetenekli öğrencilerin bilimsel düşünce ve davranışlarla estetik değerleri birleştiren, üretken, problem çözen bireyler olarak yetişmelerini sağlamak da Bilim ve Sanat Merkezlerinin amacıdır. Bu amaç doğrultusunda parlak öğrenciler değil üstün yetenekli öğrenciler BİLSEM in hedef kitlesidir. Bu sebeple öğrenci gözlem formlarını titizlikle değerlendireceğinizi düşünüyor meslek hayatınızda başarılar diliyorum.

Parlak ve Üstün çocuklar arasındaki farklılıkları bilmeniz daha isabetli seçim yapmanıza yardımcı olacaktır.

F.Kerim ÜSTÜNDAĞ
Bilsem Müdürü


Not :Merkezimizde şu anda ilköğretim 2 ve 3 .sınıf öğrencilerinin taraması yapılmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2009, 09:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63