'Bir Fidan da Sen Dik' Kampanyası

'Bir Fidan da Sen Dik' Kampanyası

Kahramanmaraş Özel KİPAŞ Eğitim Kurumları öğrencileri, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Avşar yerleşkesinde fidan dikimi yaptı.

KİPAŞ Eğitim Kurumları Okul Aile Birliği tarafından düzenlenen ‘Bir Ağaç ta Sen Dik’ kampanyası doğrultusunda KSÜ Avşar yerleşkesine gelen öğrenci, öğretmen ve velilerin yanı sıra, İl Çevre ve Orman Müdürü Hüseyin Çanak, KSÜ Rektörü Prof. Dr. A. Nafi Baytorun da burada fidan dikimi gerçekleştirdiler.

Özel KİPAŞ Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ali Bozok yaptığı konuşmada şunları kaydetti: “Küresel ısınmanın var olduğu dünyamızda toprağımıza, yurdumuza sahip çıkmak zorundayız. Bugün burada bulunmamızın sebebi dünyamıza olan borcumuzu ödemektir. Dikilecek olan fidanların üzerine öğrencilerimizin adının yazılı olduğu bir plaketi asacağız. Fidanlarla beraber büyüyecek çocuklarımıza ağaç yetiştirmenin ne kadar önemli olduğunu şuurunu kazandırmayı da amaçlıyoruz.”

Okul Aile Birliği Başkanı Fatih Pakdil ise şöyle konuştu: “Çinli bir düşünürün bu sözü çok anlamlı ve güzel. “Bir yılı düşünüyorsan tohum ek. On yılı düşünüyorsan Ağaç Dik, Yüz yılı düşünüyorsan Halkı eğit.” Tohum ekersen bir yıl ürün alırsın. Ağaç dikersen on yıl ürün alırsın, halkı eğitirsen ise yüz yıl ürün alırsın.” Bu düşünceden hareketle Kahramanmaraş’ın iki güzide kurumu Sütçü İmam Üniversitesi ve KİPAŞ Eğitim Kurumları eğittikleri öğrencilerle yüz yılı düşündüklerini bize gösteriyorlar. Bizler de Okul Aile Birliği olarak, bu iyi yetişen gençlere çevre bilinci aşılamak, daha yaşanılabilir bir dünya için böyle bir kampanya yaptık.”

Fidan dikimine katılan Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. A. Nafi Baytorun da; “Canınız sıkıldığı zaman toprakla uğraşın çünkü toprak tüm sıkıntıları sizden alır, bunun için bugün fidan dikiyorsunuz yarın bu fidanlar büyük ağaç olacak 100’lerce yıl sizlerin adını üzerinde taşıyacak böylece çevre bilincinin daha bugünden almış olacaksınız,” diye konuştu.

Konuşmalardan ardından fıstık çamı, yayılıcı ardıç, ateş dikeni gibi bölgenin coğrafi özelliklerine uyumlu bin adet fidan dikimi Orman Bölge Müdürlüğü görevlileri ile birlikte öğrenci, öğretmen ve veliler tarafından yapıldı. (www.kanal46.com)

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2009, 15:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66

banner63