Çocukları Kukla İle Eğitebilirsiniz

Çocukları Kukla İle Eğitebilirsiniz

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü Okul Öncesi Öğretmenliği Ana Bilim Dalından Öğretim Görevlisi Dr. Şule Erden, çocukların kukla ile eğitilebileceğini belirterek, kuklanın çocuğun kendini ifade etme şeklini geliştireceğini ve çocuğa olumlu davranışlar kazandırabileceğini söyledi.


Eğitim Fakültesi Hasan Ali Yücel Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen “Kuklalarla Eğleniyorum” konulu etkinlikte Öğretim Görevlisi Dr. Şule Erden tarafından verilen “Kukla Tasarımı” dersi kapsamında İlköğretim Bölümü Okul Öncesi Öğretmenliği 3. sınıf öğrencileri bir dönem boyunca çocuklara öğretmek ve eğitici mesajlar vermek adına kukla tasarladı.
Öğrenciler kumaş kukla, eldiven kukla, avuç kukla, çorap kukla, kaşık kukla, utangaç kukla, ipli kukla, gölge kukla gibi birçok kuklayı tasarlayarak dönem sonunda düzenlenen etkinlikte sunma fırsatı yakaladı.
Dr. Şule Erden, ilgiyle izlenen kuklaların çocuklar açısından birçok öneminin bulunduğunu söyledi. Dr. Erden, “Çocuklar kuklaları izlerken dili etkin bir şekilde kullanıp kuklalarla yeni sözcük ve kavramlar öğrenir. Ayrıca kuklalar ses tonunu iyi kullanma ve çocuğun kendisini ifade etme yeteneğini de geliştirir. Çocuklar kuklayı oynatırken kendileri o role girip empati yaparak sevinçlerini, üzüntülerini ve öfkelerini de kuklalar aracılığı ile dile getiriyor. Kuklalarla oynarken sıra bekleme, paylaşma, işbirliği gibi sosyal becerileri de destekleniyor. Kuklalar çocukların hayal gücünün ve yaratıcılığının gelişimine katkı sağlamasının yanı sıra özgün eserler ortaya çıkarmalarına da yardımcı oluyor. Kuklalar çocukların eğlenmelerine ve hoş vakit geçirmelerine yardımcı olurken onları duygulandırır ve düşündürür. Bundan dolayı kuklalarla çocuklara öğretilemeyecek ya da anlatılamayacak şey yok gibidir” dedi.
Çocuklara kuklalarla hikaye anlatırken düzenli ve sağlıklı beslenme, başka çocuklara zarar vermeme, eşyalarını toplama gibi pek çok olumlu davranış kazandırılabildiğini açıklayan Dr. Erden, bunun için öğretmen adaylarının kuklaların yapımını ve nasıl oynatılmasını bilmelerinden ziyade kuklaların okul öncesindeki önemine inanmaları gerektiğini söyledi.(İHA)

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2015, 13:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63