Datlı konuştu ama genel konuştu!..

Datlı konuştu ama genel konuştu!..

Eğitimciler Birliği Sendikası Kahramanmaraş Şube Başkanı Hacı Datlı, Ortaöğretim Kurumları Sınavı (OKS) ile Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) sonuçlarının milli eğitim sisteminin hedeflenen yerden uzak olduğunu gözler önüne serdiğini söyledi.

OKS'de sınava giren 905 bin adaydan 31 bin 221'inin sıfır puan alması, ÖSS'de ise, 25 bin adayın puanlarının hesaplanmamış olması ve 99 bin 226 adayın tercih yapma hakkını elde edememesi eleştiriliyor.

Datlı, sınavlarda yüksek puan alan öğrenci sayısının artmasının önemli olduğunu, ancak asıl dikkat edilmesi gereken noktanın hala sınavda sıfır puan alanların bulunması olduğunu kaydetti. Sınavda sıfır puan alanların, eğitim sisteminin masaya yatırılmasının ve başarısızlığın nedenlerinin araştırılmasının önemini ortaya koyduğunu dile getiren Datlı, "Sınav sonuçlarının ortaya çıkardığı tablo, eğitimin temel sorunlarına ilişkin ciddi önlemler alınmasının zorunluluğunu ortaya koyarken; aynı zamanda öğrencilere kaliteli, doğru ve sağlıklı bir eğitim veremediğimizin de kanıtı olmuştur. Buna rağmen maalesef hatalardan ders alınmamakta ve her yıl yaşanan başarısızlık tablosu bir sonraki yıl tekrar etmekte, dolayısıyla eğitim sistemimiz alarm vermektedir." dedi.

Eğitim sisteminin bütün yönleriyle tartışılması, sorgulanması ve sağlıklı bir yapının oluşturulması için başta sendikalar olmak üzere eğitim camiasının tüm yetkilileriyle bilgi alışverişinde bulunulması gerektiğinin altını çizen Datlı, şunları kaydetti: "Öğrenci performansını ön plana çıkaran sistem eğitim kurumları üzerinde etkili olmalıdır. Sınavların isminin değiştirilmesinin sorunları çözmediği, çözemediği artık görülmelidir. Çözüm, ilk ve ortaöğretim sisteminin tepeden tırnağa yenilenmesindedir. Eğitimde kalite yakalanmadığı müddetçe, ne başarı sağlanabilir ne de rekabet ortamı oluşturulabilir."

Kahramanmaraş OKS sonuçlarına göre Türkiye genelinde 81 il arasında ne yazık ki 61. olurken, Datlı'nın Kahramanmaraş'taki başarısızlığın nedenlerine hiç değinmeyerek, adeta zülfi yare dokunmayan genel bir açıklamada bulunması ise bir hayli dikkat çekti. (Cihan, Ajans 46) (www.kanal46.com)

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2008, 08:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa Gençtürk
Mustafa Gençtürk - 13 yıl Önce

Geçen günlerdeki yorumumda neden Hacı Datlı beyfendinin Kahramanmaraş'ın OKS başarısızlığı konusunda açıklamada bulunmamasını eleştirmiştim. Sağ olsun bizleri dikkate alarak bir açıklama yapmış. Ama okuduğum zaman Kahramanmaraş'ın neden başarısız olduğu yönünde bir tane bile cümle göremedim ne yazık ki....haberde de belirtildiği üzere genel açıklamada bulunan sayın Datlı bey, Kahramanmaraş'taki yetkili ve ilgilileri teğet geçerek zülfi yare dokunmamaya büyük özen göstermiş.helal olsun kendisine....ama atalar der ki; önce can sonra canan...sayın datlı bırak geneli de Kahramanmaraş neden OKS'de 61. oldu sence bunun nedenleri nedir bunları anlat be kardeşim.....daha sonra genel gelir be........bekliyoruz sekiz gözle senin açıklamalarını...çünkü sen bizim gözümüzde bir eğitimcisin ve eğitim ile ilgili bir sendikanın başısın....

SIRADAKİ HABER

banner66