Doba, basın piyasasındaki boşluğu dolduruyormuş!

Doba, basın piyasasındaki boşluğu dolduruyormuş!

657 Devlet Memurları Kanunu’na göre ilköğretim öğretmenliği görevinin yanında bilfiil gazetecilik yapması ve son olarak ta Sütçü İmam’ın adının üniversiteden çıkartılması yönündeki beyhude gayretlerle gündeme gelen Mehmet Doba, kendisine gösterilen haklı tepkiler üzerine adeta günah çıkarırcasına; “Bakın ben demiyorum, sevgili Peygamberimiz buyuruyor: İnsanların ayıbını araştırmayın, gece gibi olup örtün. Yapıcı olmak varken, niye yıkıcı olmayı tercih eder insanlar? Zannederim gönül insanı olmadıklarından” diye garip bir yazı kaleme aldı.

Devlet Memuru Mehmet Doba bu yazısında basın mensupları ve yetkili makamlar ile 'çatışma'yı göze aldığını ortaya koymuş oldu.

MİLLİ EĞİTİM YETKİLİLERİ GÖREVE DAVET EDİLMİŞTİ

Kahramanmaraş Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde görev yapan bir öğretmenin kent merkezinde yayımlanan günlük bir gazetede fiili olarak gazetecilik yapıyor olmasına hatta son günlerde bu gazetenin Genel Yayın Yönetmeni olduğunu sağda-solda söylediği şeklindeki iddialarına tepkiler giderek yükselmeye başlamıştı.

Osman Gazi İlköğretim Okulu’nda sınıf öğretmeni olarak görev yapan ve son olarak Sütçü İmam Üniversitesi’nin isminin değiştirilmesi yönündeki beyhude gayretlerle gündeme gelen Mehmet Doba’nın günlük bir yerel gazetede köşe yazılarının çıkmasının yanında bilfiil gazeteci gibi röportajlarının ve fotoğraflarının yayımlanıyor olması Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır’ın geçen yıl ki genelgesini akıllara getirmişti. Bu arada söz konusu sınıf öğretmeninin yazı ve röportajlarında gerçek soyadı yerine ‘Doboğlu’ soyadını kullanıyor olması ise dikkat çekiyor.

Vali Tanılır, kamuoyundan büyük destek gören genelgesinin özünde şöyle demişti:

“Görsel ve yazılı medyaya haber sağlamak, kameramanlık yapmak, gazete ve dergi dağıtmak, muhabirlik yapmak ya da basın-yayın kuruluşlarının bürolarında fiili görev yapmak sureti ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun ilgili maddelerini ihlal eden ve aynı kanuna göre devlet memuru sayılan görevlilerin menedilmesinden amirleri sorumludur. Gerekli gözetim ve denetim görevini yerine getirmeyen sorumlular hakkında gerekli inceleme ve araştırma yapılarak disiplin işlemi uygulanacaktır.”

ŞİMDİ GÖREV KAHRAMANMARAŞ İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ TAHSİN NAS’IN…

Kahramanmaraş Valiliği tarafından resmi kurum ve kuruluşlara daha önce gönderilen genelgede, gazetecilik yapan devlet memurlarının sıkça şikâyet konusu olduğuna dikkat çekilerek, bu konudaki yasal mevzuatın uygulanarak gerekli gözetim ve denetim görevinin harfiyen yerine getirilmesi istenmişti.

Vali Mehmet Niyazi Tanılır imzası ile 24 Şubat 2009 tarihinde gönderilen 2009/1 sayılı genelgede aynen şöyle denilmişti:

“Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabi bazı devlet memurlarının, bazı yerel ve ulusal gazetelerle televizyon kanallarında fiili muhabirlik görevi yapmakta oldukları hususu Valiliğimiz nezdinde sıkça şikâyet konusu edilmektedir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun “Amir durumda olan devlet memurlarının görev ve sorumlulukları” başlıklı 10. maddesi; “Devlet Memurları amiri oldukları kuruluş ve hizmetlerinde kanun, tüzük ve yönetmeliklerle belirlenen görevleri zamanında ve eksiksiz olarak yapmaktan ve yaptırmaktan maiyetindeki memurları yetiştirmekten, hal ve hareketlerini takip ve kontrol etmekten görevli ve sorumlular”, 28. maddesi ise; “Ticaret ve diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunma yasağı” hususunu, 146/2. maddesi ise; “Memurlara kanun, tüzük ve yönetmeliklerin tayin ettiği görevler karşılığında bu kanunla sağlanan haklar dışında ücret ödenmez. Hiçbir yarar sağlanamaz.” hükmünü getirmiştir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun ilgili maddelerinden, devlet memurlarının statülerinin kanunla düzenlendiği, kanunla belirlenen çerçevede çalışma yapacakları, kanunda belirtilenlerden başka hiçbir ücret ödenmeyeceğini, hiçbir yarar sağlanamayacağı, ticaret ve kazanç getirici faaliyette bulunamayacakları ve özel kuruluşlarda çalışamayacakları anlaşılmaktadır.

Görsel ve yazılı medyaya haber sağlamak, kameramanlık yapmak, gazete ve dergi dağıtmak, muhabirlik yapmak ya da basın-yayın kuruluşlarının bürolarında fiili görev yapmak sureti ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun ilgili maddelerini ihlal eden ve aynı kanuna göre devlet memuru sayılan görevlilerin menedilmesinden amirleri sorumludur. Gerekli gözetim ve denetim görevini yerine getirmeyen sorumlular hakkında gerekli inceleme ve araştırma yapılarak disiplin işlemi uygulanacaktır.

Konunun hassasiyetle takip edilerek bir aksaklığa meydan verilmemesi hususunda bilgi ve gereğini rica ederim.

M. Niyazi TANILIR
Vali”

BAKALIM ŞİMDİ NE OLACAK?

Söz konusu öğretmeninin bilfiil gazetecilik yapıyor olduğuna çok sayıda kişinin şahit olduğu bir ortamda ve Sayın Vali’nin yukarıdaki açık genelgesine rağmen bundan sonraki süreçte ne gibi işlemler yapılacağı ise merakla bekleniyor.

KENDİ KENDİNİ ÖVE ÖVE BİTİREMEDİ!...

Kahramanmaraş basınının önde gelen yazarlarının da yazılarında tepki gösterdiği öğretmen Mehmet Doba, ‘Mehmet Doboğlu’ ismini kullandığı gazetedeki köşe yazısında ‘Medeniyet üslup demektir’ başlığı adı altında aynen şunları yazdı:

“Bu söz uzun yıllar içinde yer aldığı Memur Sen’in kurucusu Akif İnan’a ait. Ne demiş merhum ağabeyimiz; “Medeniyet üslup demiş.” Bunun tam tersini düşündüğümüzde ise medeniyetin üslupsuzluk olduğunu görüyoruz. Tabi insanların dağarcığında ne varsa onu ortaya koyuyor. Akrebin ve yılanın zehri var, o zehir kusuyor. Gül ise etrafına mis gibi kokular saçıyor.

Yine bir kitapta okumuştum ve bunu sık sık yazıyorum. Büyük insanlar davalarla, küçük insanlar kişilerle uğraşırlar.

Niye, çünkü adamın beyni küçük. Kalbinde sevgi ve merhamet olan bir insan başkalarının ayıbını aramaz. Zira biz insanız ve hepimizin eksik ve kusurları söz konusudur.

Bakın ben demiyorum, sevgili peygamberimiz buyuruyor; “İnsanların ayıbını araştırmayın. Gece gibi olup örtün” Yapıcı olmak varken, niye yıkıcı olmayı tercih eder insanlar? Zannederim gönül insanı olmadıklarından.

ÖN YARGI VE KISKANÇLIK

“Acı çekmeyenler başkalarının acı çekebileceğini akıllarına getirmezler.

Tok insanların çoğu aç insanın halinden anlamaz.

Kuşkular en kötü gerçeklerden daha acımasızdır.”

Bir başka söz daha, bu da benden; “Bir yerde boşluk varsa orasını mutlaka birileri doldurur.”

Bir başka değişmez söz daha iletiyim. Rızık Allah’tandır, değişmez. Kim ‘rızkımı değiştirebilirim’ diyorsa; ahmaktır.

Bunu niçin yazıyorum?

Önyargı, iletişim eksikliği, bilinçsizlik bazen insanları kıskançlık hastalığına düşürür.

Başarıyı kendinde görenler de en az onlar kadar ahmaktır. Ben ne kıskancım, ne ahmağım, hayatta kimsenin arkasından kuyu kazmadım. Sadece rolümü iyi yapmaya çalışıyorum.

Ben bir babayım. İyi bir baba olmaya çalışıyorum.

Bir eşim, iyi bir eş olmaya çalışıyorum ve sadakat sahibiyim.

Ben bir öğretmenim, çok şükür mesleğimde tercih edilen biriyim. Bunu velilerim ve öğrencilerim en iyi şekilde takdir ederler.

İki sivil toplum örgütünde görev aldım. (Parasız, pulsuz), üzerime düşenleri yapıyorum. Proje üretiyorum, şansız ve şöhretsiz.

Gazete köşe yazarlığı yapıyorum, istikrarlı olduğumu biliyorum.

Ben bir kulum, Allah’a karşı vazifelerimi yapmaya çalışıyorum.

Bunlardan daha önemlisi üretiyorum. Bugüne kadar küçükte olsa bir kitabım yayınlandı. Nasip ne zamandın bilinmez, iki kitap daha var, hazır. İnsan isterse ve Sevgi Suyu isimleriyle. Ayrıca Kahramanmaraş Dergisi geçtiğimiz günlerde Kahramanmaraş’ın tarihi mekanlarıyla ilgili 5 dergide benim çalışmalarıma yer verdi. Maraş kültür dünyasına katkım oldu.

Bu kadar hizmet eden insanın mutlaka eksikleri ve kusurları olacaktır. Sizin kusur olarak gördüğünüzde günah yok, haram yok. Kimsenin namusuna göz dikmedim, hele hele ekmeğine hiç göz dikmedim.

Şimdi, son söz; “MEDENİYET ÜSLUP DEMEKTİR” diyor. Üslubu bozuk olanlara karşı da; “Allah vekilimdir, o ne güzel vekildir” diye cevap veriyorum.”

Mehmet Doba isimli öğretmenin bu köşe yazısının ardından bu konudaki tartışmaların giderek şiddetlenmesi bekleniyor. (www.kanal46.com)Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2010, 08:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63