Dut Sevgisi Kitap Oldu!

Dut Sevgisi Kitap Oldu!

Kahramanmaraşlı Usta gazeteci-yazar Bekir Doğan, 35 yıllık dut sevgisini kitap olarak yayınladı.


Gazeteci Bekir Doğan, şifa kaynağı olan dut meyvesi, dut ağacı, dut pekmezi, dut kurusu, dut pestili, dut yaprağı, ve ünlü Kahramanmaraş Dondurması içindeki dut ile ilgili 35 yıldır topladığı bilgileri kitap olarak yayınladı.


Daha önce ansiklopedilerde Kahramanmaraş bölümünü hazırlayan ve “Türkmenler”, “Türkoğlu”, “Osman Sayın”, “Basın’a Sansür” kitaplarını yayınlayan gazeteci – yazar Bekir Doğan’ın yeni çalışması “Dut” ilk okuyanlardan büyük beğeni kazandı.


Konu ile alakalı bir açıklama yapan Bekir Doğan; “Dut pekmezi ve ürünleri şifa kaynağı, doğal eczane, yaprakları çay gibi kaynatılıp içildiğinde iyi bir ağrı kesici.. 35 yıldır bu konu ile alakalı çalışma yaptım. Üniversiteler ve ilim adamlarını görüşünü aldım, Türkiye ve Dünya da ki dut meyvesinin gelişmesini takip ettim ve bütün bu çalışmalarımı 96 sayfalık kitap olarak yayınladım. Bu alanda bu kitap bir ilk ve dut ile alakalı ne varsa tamamı bu kitapta. İlk günden yoğun ilgi gördü, önümüzdeki günlerde ikinci baskısını yapmayı planlıyorum” dedi.


Dut sevgisini kitaba dönüştüren, herkese dut dikmesini tavsiye eden Doğan, “bahçelerde sınır boylarına, yol kenarlarına dikilen dut ağacı, bugün için çok güzel bir gelir kaynağı oldu. Kahramanmaraş’ın ünlü dövme dondurmasına da ham madde olan dut, dutlu dondurma ile büyük ilgi görmekte. Özellikle Urmu Dut’u, ağız yaralarının tek ilacı olması sebebi ile önemi her geçen gün artmaya devam ediyor. İstiyorum ki köylerde herkes dut diksin, kaplama dut bahçeleri kurularak dut meyveciliği Türkiye’mizde daha çok gelişsin” diye konuştu..


 

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2015, 09:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63