Eğitim seviyesinin düşüklüğünün sorumlusu kim?

Eğitim seviyesinin düşüklüğünün sorumlusu kim?

1) MEB eski Bakanı ve Milli Eğitim Komisyon üyesi Prof Dr. Mehmet Sağlam’mı?

2) Daha önce Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde görev yapan TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil mi?


3) Milletvekili seçilmeden önce öğretmen olan Avni Doğan mı?

4) Kahramanmaraş Milli Eğitim Müdürü Sebahattin Akgül mü?


Şimdi size soruyorum, Kahramanmaraş’ın eğitim seviyesinin düşüklüğünün sorumlusu kim?

Bilindiği üzere Kahramanmaraş’ta fiziki yapısı yetersiz olan okullar yeterli eğitimi veremiyor. 60–70 kişilik sınıflarda eğitim gören çocuklardan başarı beklenmesi tesadüf olur. Üst tarafta saydığım isimlerin hepsinin milli eğitim geçmişleri var. Eğitimin içinden gelen ve sorunlarının nasıl çözüleceğinin çeşitli yollarını bilen bu isimlerin neden hareket etmediğini sorgulamak gerek.

Kahramanmaraş’ta eğitim sorunlarını çözemezsek geleceğimizi yok etmiş oluruz.

OKS sınav sonuçları açıklandı. Türkiye sıralamasındaki yerimiz 61. sıra. Türkiye’nin ekonomi olarak en büyük 16. ili konumunda olan Kahramanmaraş OKS’de 61. sırada yer alıyor. Sizce bizim yerimiz orası mı? Sonra SBS açıklanıyor ve yine Kahramanmaraş 60. sırada. Daha sona ÖSS açıklanıyor, bir bakıyorsun geçen yıldan 3–4 basamak yükseldik. Sevinelim mi? Hayır sevinmeyelim. Çünkü geçen yılki sıralamamız 66. sıraydı.

Kahramanmaraş’ın eğitim seviyesini yükseltecek çözümler bulması tabi sivil toplum örgütlerinin de görevidir. Şimdi bir tane Sendika başkanı çıkıyor, eğitimden başka her türden açıklama yapıyor.

Gazetelere e-mail atıyor, Ak Partinin kapatılma davasını değerlendiriyor. Sonra eleştirdiğin zaman Kahramanmaraş’ın değil Tüm Türkiye’nin eğitim seviyesini değerlendiriyor. Sendika başkanı tatlı tatlı konuşuyor ama kendisi Kahramanmaraş’ta şube başkanı, Genel Başkan değil.

Sayın sendika başkanı, bırak! Türkiye genelini, sen Kahramanmaraş’ın okullaşmada fiziki yapının yetersizliğine dikkat çek, OKS, SBS ve ÖSS’deki sıralamanın gerilerde olduğuna dikkat çek, bir sınıfta 60–70 kişi öğrenci okuyor, bunların aldığı eğitimin nasıl olacağına dikkat çek, sorunlarını araştır, çık eğitim seviyesinin düşüklüğünün giderilmesi için çözüm yolları üret. Gerekirse siyasileri, gerekirse Milli Eğitim Müdürünü halka şikâyet et. Çözüm yolları bulmalarına yardımcı ol. Sen çıkıyorsun, ‘aman siyasilere dokunmayım, kimse karşıma çıkmasın, koltuğumdan oynatmasın, onların lehine bir iki demeç vereyim’ Olmaz başkan böyle hiçbir yere varamazsın.

Başkan biliyor musun? Mesleki anlamda Kahramanmaraş’a işgücü yetiştiren, bir çok insanı meslek sahibi yapan Endüstri Meslek Lisesi de yer sıkıntısından dolayı ikili öğretime başlıyor. Kişi başına derslik sayısında Türkiye ortalamasının kat kat altındayız.

Eğitimciler bas bas bağırıyor; okullaşma şart. Dinleyen kim.

Başbakan Erdoğan geldiğinde 11 hayırsever işadamımız okul yapma sözü vermişti. Bazı iş adamlarımız temellerini attı, bazıları hala beklemede. Siz bir eğitim sendikasının başkanısınız, bir sivil toplum örgütü başkanısınız; gidin hayırsever işadamlarımızı tetikleyin, görüşün, okullarının temellerinin bir an önce atılması için her yolu deneyin. Siz sadece orda eğitimcilerin haklarını korumak için değil, eğitim alan öğrencilerinde haklarından sorumlusunuz.

Siyasilerinde de özellikle Milli Eğitim Camiasını yakından tanıyan 3 ismin bir an önce Kahramanmaraş’taki okullaşmanın fiziki yetersizliğini görmesi ve çözüm yolu üretmesi gerekir.

Bugün OKS, ÖSS ve SBS açıklanıyor, özel okullar çıkıyor, işte Türkiye Birincisi, Kahramanmaraş Birincisi bizden çıktı diye övünüyor. Neden bir devlet okulunda birinci çıkmıyor, sorgulayın. Başarı sadece, Maddi durumu iyi olup özel okullarda okuyan insanların mı? Maddi durumu olmayıp devlet okullarında okuyan öğrencilerin başarılı olma hakları yok mu? Geleceğimizin teminatı olan öğrencilerimiz ve oy verip Ankara’da bizi temsil eden insanlar çözüm yoluna gitmezse inanın vebal alırlar.

Son yıla bakıldığında Kahramanmaraş’ta kaç tane okul yapılmış, durun size söyleyeyim; Toki’nin Doğukent girişinde yaptırdığı 32 derslikli lise, Kahramanmaraş Belediyesinin Eyüp Sultan Mahallesinde yaptırdığı 24 derslikli ilköğretim okulu, Gayberli Mahallesinde temeli atılan ve şuan mahkeme kararıyla durdurulan 24 Derslikli ilköğretim okulu, Cahit Zarifoğlu İlköğretim okulu. Ben başkasını hatırlayamıyorum, varsa çıksın biri söylesin. Değerli okullar saydığım okulların ise sadece Cahit Zarifoğlu ilköğretim okulu hizmete açıldı, diğerleri hala yapım aşamasında.

Şöyle bir düşünün; Kahramanmaraş’ta evladınız 60-70 kişilik sınıflarda okuyor, birde derslik sayısının artmasıyla sınıf mevcudu 30’a düşüyor. Sizce hangi sınıfta okuyan öğrenci daha başarılı olur? bunun cevabını bilmemek aptallık olur; tabiî ki 30 kişilik sınıflarda eğitim gören öğrenciler daha başarılı olur. öncelikle okullaşma sorununu çözüp normal eğitime geçilmesi gerekir.

Siyasilerimiz lütfen, geleceğimizin teminatlarını, garanti altına alalım, imkanları sağlayın, onlarda bu memlekete Cumhurbaşkanı, Vali, Hakim, Savcı vs. olarak gelsin.

MESUT TUĞRUL
Manşet Gazetesi Yazı İşleri Müdürü

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2008, 06:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66