Eğitimde yeni bir heyecan dönemi başlıyor..

Eğitimde yeni bir heyecan dönemi başlıyor..

Kahramanmaraş’ın dâhilerini yetiştirecek olan Menar Mental Aritmetik Merkezi açıldı.


Türkiye’de ilk defa Mersin’de uygulanmaya başlanan Menar Mental Aritmetik Merkezi Kahramanmaraş’ta açılıyor. 4-12 yaş arası çocukların zihinsel gelişimine yönelik uygulanan program, çocukların en hızlı şekilde matematik işlemlerini yapmasını sağlıyor.


Dünyanın birçok ülkesinde uzun yıllardır uygulanmakta olan ve çocuklarda beyin gelişimi konusunda devrim niteliğinde sonuçlar ortaya koyan Abaküs Mental Aritmetik Programı Türkiye’de ilk kez Menar Mental Aritmetik Merkezleri ile Türk çocuklarıyla buluşuyor. Türkiye’de ilk kez Mersin’de uygulanmaya başlanan Mental Aritmetik Programı çocuklara olağanüstü aritmetik beceriler kazandırırken beyinlerinin gizli potansiyelini harekete geçirerek hızlı bir zihinsel gelişim sağlıyor. 2008 yılından bu yana Türkiye’de 120 şubeye sahip olan Menar Mental Aritmetik Merkezi Kahramanmaraş Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi ve Kent Konseyi Enerji Çalışma Grubu Başkanı Salih Paksoy, aracılığı ile Kahramanmaraş’ta hizmete açılacak. Menar Mental Aritmetik Merkezi hakkında bilgiler veren Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Öğretim Üyesi Salih Arslan, Menar Mental Aritmetik programı ile okuma yazma bilmeyen çocukların bile matematik işlemini en hızlı şekilde yaptığını belirtti.


MENAR MENTAL ARİTMETİK PROGRAMININ ÇOCUKLARA FAYDALARI


 Menar Mental Aritmetik programının çocuklar üzerinde ki faydaları hakkında bilgiler veren Arslan, şunları kaydetti; “Menar Mental Aritmetik çocuklarımıza birçok fayda sağlamaktadır. Öncelikle çocuklarımızda dikkat dağınıklığı ve unutkanlık varsa bunu ortadan kaldırıyor. Bu eğitim sonunda çocuğun kendine özgüveni gelecek. Çocukta algılama problemi değişecek. Sayısal derslerde çocuk hesap makinesinden daha hızlı işlem yapmaya başlıyor. Sözel derslerde okuduğu bir şeyi unutmamaya başlıyor. Bizim asıl hedefimiz, çocuk zihin kapasitesinin yüzde 3’ünü kullanıyorsa bu program sayesinde yüzde 5’ini kullanıyor. Çocuk sağ ve sol beyni beraber kullanmaya başlıyor. Bunun yanında çocuğun düşünme tarzı ve bakış açısı değişiyor. Ayrıca biz büyüklerin kaçırdığı ayrıntıyı çocuklar yakalamaya başlıyor. Bu eğitimin genel amacı bu diyebiliriz. Türkiye’nin bu eğitime gerçekten ihtiyacı var. Çünkü üniversitelerde bile daha dört işlemi tamamen yapamayan öğrencilerimiz var. Veya üniversite sınavında bakıyoruz birçok öğrenci matematik sınavından sıfır alıyor. Menar Mental Aritmetik eğitimi alan çocuklarda bu sorun ortadan kalkıyor.”  


BİR YILDA 120 ŞUBEYE ULAŞTIK


Menar Mental Aritmetik programının Avrupa ülkelerinde yıllardan bu uygulandığını fakat Türkiye’de 2008 yılından bu yana uygulanmaya başlandığını dile getiren Arslan, “Hatay’a ilk şubemizi açtığımızda 8’inci şubeydik. Şuan 120 şubenin üzerindeyiz. Bir yıl içerisinde bu kadar sayıya ulaşmamızın sebebi, insanlar artık bu eğitimin faydasını gördü. Bu nedenle ilgi talep yoğunluğu var.” dedi.  


PROGRAMI 4-12 YAŞ ARASI ÇOCUKLARA UYGULUYORUZ


Programa katılan çocukların genelde 4-12 yaş grubundan oluştuğuna dikkat çeken Arslan, şu bilgileri aktardı; “4-12 yaş arasında ki gruba biz bu eğitimi veriyoruz. Fakat bu yaş aralığındaki bütün çocuklara bu eğitimi veremiyoruz. Öncelikle çocuklarda yeterli zihinsel gelişme olmuş mu ona bakıyoruz. Ama rakamları tanıyan bu eğitimde algılama problemi olmayan her çocuğu eğitim programına alıyoruz. 6 yaşında okuma yazması olmayan bir çocuk normal bir kişiden daha hızlı işlem yapmaya başlıyor. Sayıları en iyi şekilde kullanıyor ve hesap makinesinden daha hızlı işlem yapıyor.” 


2.40 SAATLİK EĞİTİM PROGRAMI UYGULUYORUZ


Menar Mental Aritmetik programına katılan her 100 çocuktan 100’ününden başarılı olduğuna değinen Arslan, sözlerini şöyle tamamladı; “Menar Mental Aritmetik eğitimini iki şekilde sınıflandırıyoruz. Birincisi okul öncesi grubu adını verdiğimiz ve birinci sınıfa yeni başlayan çocuklar. Haftanın bir günü 3 saat şeklinde 3 yıl devam ediyor. Bu süre içerisinde 240 saat eğitim alıyorlar. Bu şekilde program tamamlanmış oluyor. Programa katılan 100 öğrenciden 100’üde başarılı oluyor. Fakat ortaya şöyle bir fark çıkıyor. Çocuğun bu programa ne kadar zaman ayırdığına bağlı olarak örneğin bir tanesi soruya bir saniyede cevap verirken diğeri iki saniyede veriyor.” 


MENTAL ARİTMETİK NEDİR?


Mental Aritmetik, 4-12 yaş arası çocuklar için Menar tarafından tasarlanmış bir zeka geliştirme programıdır. Sayısal işlemlerde Abaküs kullanımının öğrenilmesi ile başlayan program, bir süre sonra Abaküs'ün kaldırılması ile sürer ve öğrenciler işlemleri hızlı bir şekilde tamamen zihinden yapmayı öğrenirler. Mental Aritmetik, bilgisayar, hesap makinesi, kağıt, kalem gibi hiçbir araç kullanılmaksızın, yalnızca insan zihninin gücü ile yapılan aritmetik işlem yöntemidir.


MENAR MENTAL ARİTMETİK MERKEZİ


İnsan beyninin gizli potansiyelini harekete geçirerek, eğlenerek öğrenme ilkesi ile çocuklarda hızlı zihinsel gelişim sağlayan, çocuklara sıradışı aritmetik beceriler kazandıran, Abaküs ve Mental Aritmetik Sistemini Türkiye'de kuran ve uygulayan tek kurumdur.


MENAR'IN ÇOCUĞUNUZA KAZANDIRDIKLARI


■Dikkat, konsantrasyon, bellek ve hayal gücünü geliştirir.


■Matematiği sevdirir.


■Sağlam bir matematik temeli inşa eder.


■Sağ ve sol beyni birlikte çalıştırarak zihnin performansını


arttırır.


■Dinleme ve anlama becerisi kazandırır.


•Özgüvenini arttırır.


•Yaşıtlarına göre fark edilir zihinsel beceriler kazandırır.


■Üstün sözel becerilerle kendini ifade edebilmesini sağlar.


 ■Sınavlarda hız kazandırır.


 


 


 


 


 


 

Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2011, 07:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63