Ekinözü’nde 1.Yayla Şenliği Yapıldı

Ekinözü’nde 1.Yayla Şenliği Yapıldı

Kahramanmaraş’ın Ekinözü ilçesinde ÇANDER Tarafından bu yıl 1'incisi düzenlenen Yayla Şenlikleri’nde gurbetçiler bir araya gelip doyasıya eğlendi. 


Ekinözü İlçesinde ÇANDER Yayla Şenliği’nin bu yıl birincisi yapıldı. Çiftlik Ambar ve Nergele köyleri yardımlaşma ve dayanışma derneği organizesi ile Kahramanmaraş’ın büyük yaylalarından biri olan Yılan ovası Çiftlik Mahallesi Sinekli Yaylası’nda bu yıl 1.’si düzenlenen Yayla Şenliği’nde gurbetçiler birlik ve beraberlik mesajları verildi.


Çiftlik Ambar ve Nergele Köyleri Yardımlaşma Ve Dayanışma Derneği (ÇANDER) Genel Sekreteri Hasan Kul, 1’incisi düzenlenen Yayla Şenliği’nin açılışında bir konuşma yaptı.


Bu şenliklerin insanların kaynaşması, kucaklaşması için birer vesile olduğunu söyleyen Kul, “Kardeşliğimiz acısında birlik ve beraberlik acısından önemli bir yeri olan ÇANDER bölgemizin kültürünü sizlere yaşatmak istiyor, bunun içinde bizim yaylamızın doğası güzel, havası güzel, suyu temiz, merası güzel, arıcılık yönünden elverişli, tereyağı, çökeleği, peyniri, balı meşhurdur. Her türlü bitki var. Güzel yaylamızın kıymetini bilelim.  Bunun kıymetini bilmek çok güzel bir duygudur. Tüm dünyaya sesimizi duyuralım. Sizin desteğinizle ilk defa festivalimizi gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Bundan dolayı sizlere ve emeği gecen herkese teşekkür ederim. Biliyorsunuz gurbetçilerimiz köy özlemi çekiyor, vatan özlemi çekiyor. Bizlerde böyle güzel bir organize ile bir kere daha kardeşliğimizi, kültürümüzü, yöremizin adetlerini bir kere daha hep birlikte yaşayalım“ diye konuştu.


Kul şenliklerin birlik ve beraberliğin, dayanışmanın en güzel örnekleri olduğunu, gelenek görenek ve kültürümüzün şenlikler sayesinde yaşatılmaya devam ettiğini belirtti. Şenlik organizasyonunu da önemsediğini herkesin ortak coşkuları, kardeşlik, sevgi, barış duygularının tavan yaptığı günler olduğunu söyleyerek, ’’Uzaklardan gelen insanların içerisinde ilk defa köyüne, atalarının doğduğu yerlere gelenler olabiliyor. Ata topraklarından gidenlerin geri dönme arzusu içerisinde olduklarını da görmek bizi mutlu ediyor. Bu gibi şenlikler birlik ve beraberlik için çok önemli günlerdir.’’ dedi.


Sinekli Yaylası’nda düzenlenen şenlikte sanatçı Cemile Sönmez, Ali Üstünses, Hamit Ertaş, Fatoş Değer, Süleyman Yapıcı, Hüseyin İpek, Dursun Kul, Adıyamanlı Aşık Yusuf ile birlikte yöre sanatçıları türküleri ile birlikte vatandaşlara unutulmaz gün yaşattı.


HABER:İsmail BOZDOĞAN

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2015, 14:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63