“En Güzel Hediye” Sahiplerine Ulaşıyor!

“En Güzel Hediye” Sahiplerine Ulaşıyor!

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) tarafından başlatılan “Hediyem Kur’an Olsun” projesi kapsamında gelen bağışlarla temin edilen Kur’an-ı Kerimler, talep eden kişi ve kurumlara teslim edilmeye başlandı.


Ramazan ayında başlatılan projede ilk dağıtım, Adana’nın Yüreğir ilçesinde çevre itibariyle dezavantajlı bir bölge olan ve suçun içerisinden gelen onlarca öğrencisi bulunan Medine Müdafii Fahreddin Paşa Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde yapıldı.


Proje kapsamında temin edilen Kur’an-ı Kerimler, 400 öğrenciye ulaştırıldı. Hayırseverlerin emanetlerini öğrencilere, bizzat Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü İsmail Palakoğlu ve Adana İl Müftü Yardımcısı İhsan Yeğen teslim etti.


Kur’an-ı Kerim dağıtımı için Medine Müdafii Fahreddin Paşa Anadolu İmam Hatip Lisesi konferans salonunda düzenlenen programda konuşan TDV Genel Müdürü Palakoğlu, TDV olarak 40 yıldan beri yeryüzünde iyiliğin egemen olması için çalıştıklarını söyledi. Palakoğlu, “Hem ülkemizde hem de 7 kıtada şu anda 105 ülkede, ülkemizde bin tane şubemizle, başta Diyanet İşleri Başkanlığımız olmak üzere tüm kurumlarla işbirliği içerisinde hizmet ediyoruz” dedi.


TDV olarak eğitimi öncelediklerini belirten Palakoğlu, şöyle konuştu:
“Vakfımızın eğitim anlayışında imam hatip lisesi ve ilahiyat fakültesi eğitimimizin merkezini oluşturmakta. Buralarda okuyan kardeşlerimizi olabildiğince desteklemeye gayret ediyoruz. Kadim medeniyet mirasımızı idrak etmiş, ümmetin derdiyle dertlenebilen, iyi bir insan ve iyi bir Müslüman nesil yetiştirmek için gayret ediyoruz. Bütün İslam coğrafyasına baktığımızda bugün maalesef kan ve gözyaşı var. Bugünkü yaşadığımız sıkıntılar yeterince bir ve beraber olamayışımızdan kaynaklanıyor. Bütün İslam alemi yönünü Türkiye’ye dönmüş, artık onların umudu ülkemiz olmuş durumda.”


“EVİNDE KUR’AN-I KERİM BULUNMAYAN MİLYONLARCA MÜSLÜMAN VAR”


Hediyem Kur’an Olsun projesi hakkında bilgi veren Palakoğlu, “Hem ülkemizde hem de yurt dışındaki Müslümanlar Yüce Kitabımızı alıp okuyup anlamak istiyorlar. Herkesin buna gücü ve imkanı yetmeyebiliyor. Diyanet İşleri Başkanlığı ve vakfımızdan sürekli Kur’an-ı Kerim talepleri oluyordu. TDV Mütevelli Heyeti, 2015 Ramazan ayında bir karar aldı. Yeni bir proje başlattık: Hediyem Kur’an Olsun. Bu proje sürekli olacak, bitmeden devam edecek” diye konuştu.


“Herkes bizler gibi şanslı değil. İnandığı dinin kitabına sahip olamayan Kur’an okumayan milyonlarca insan var” diyen Palakoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
“İşte bunlara ulaşabilmek adına bu kampanyayı başlattık. Hayırsever vatandaşlarımız Türkiye Diyanet Vakfı’na bağışlarıyla Kur’an emanet ediyorlar. Yurt içi ve yurt dışından gelen talepler değerlendiriliyor ve ücretsiz olarak başta Kur’an kursları olmak üzere, imam hatip liseleri, ilahiyat fakülteleri, tüm okullara, kütüphanelere, hastanelere, cezaevlerine hatta otellere kadar Kur’an ulaştırmak üzere kampanyamız yoğun bir şekilde devam ediyor. On binlerce Kur’an-ı Kerim bağışı gelmeye başladı. Bunlar geldikçe bu okulumuzda olduğu gibi bu emanetleri yurt içinde ve yurt dışında ihtiyaç duyulan yerlere ulaştırıyoruz. Dünyanın nice coğrafyaları var ki inanmış olduğu kitabı bulamayan, alamayan, göremeyen nice Müslümanlar var. Afrika’da birçok yerde mushafları olmadığı için Kur’anı ezberlemek üzere tahtalara ayetleri yazıp okuyan, silip silip tekrar yazan nice Kur’an talebeleri var. Yine Afrika’nın bir ülkesinde bir Kur’an’dan 20 hafız ezber yapıyor. Tüm bunlar dikkate alınarak Hediyem Kur’an Olsun projesi başlatıldı. Böylelikle bize emanet edilen Kur’an’ları da bugün burada olduğu gibi hem okullarımıza, hem de ülkemizde ve dünyanın dört bir tarafından Kur’an talep eden kardeşlerimize ulaştıracağız.”


SMS VE ONLİNE BAĞIŞ YAPILABİLİYOR


TDV Genel Müdürü İsmail Palakoğlu, başlatılan kampanya doğrultusunda, Türkiye Diyanet Vakfı üzerinden açılan banka hesaplarına ve SMS mesajlarına yapılacak yardımlarla temin edilecek Kur’an-ı Kerimler’in, dünyanın ihtiyaç duyulan her yerindeki kişi ve kuruluşlara ulaştırılacağını belirtti. Palakoğlu, “Böyle hayırlı bir kampanya ile yurdumuzun her köşesinde, yurt dışındaki vatandaş ve kardeşlerimizin bulunduğu tüm ülkelere ulaşılmış olacaktır” dedi.
Projenin uzun soluklu olduğunu vurgulayan Palakoğlu, “Proje, Kur’an-ı Kerim’i her gönle ulaştıracak bir proje. Bağış yapmak isteyen Müslümanlar bu hayra katılarak kısa mesaj, banka veya elden bağış yöntemiyle istediği miktarda Kur’an’ı ihtiyaç duyan kişi ve kurumlara ulaştırabilir. Böylelikle Kur’an sayesinde bir gönül köprüsü kurulacaktır. Proje için özel ve her türlü bilginin edinilebileceği ’hediyemkuranolsun.com’ web sayfası hizmete açtık. Tüm GSM operatörlerinden 4333 nolu SMS numarasına 12 TL, online bağış yöntemleriyle yurt içinde 8 TL, yurt dışında ise kargo bedeliyle birlikte 12 TL tutarında bağış ile Kur’anlarımız ihtiyaç duyan herkese ve her kuruma ulaştırılacaktır” diye konuştu.


“BU PROJE SAYESİNDE OTELLERDE KUR’AN BULUNACAK”


Adana İl Müftü Yardımcısı İhsan Yeğen de kendilerinden talepte bulunan her vatandaşa Kur’an’ı ulaştırmak üzere aracı olduklarını söyledi.


Hediyem Kur’an Olsun projesinin çok önemli bir çalışma olduğunu ifade eden Yeğen, “Kur’an’ı seviyorum diyen bütün Müslümanların buna katkıda bulunması gerekir. Bu katkılarla da Kur’an-ı Kerim öğrencilere, dezavantajlı bölgelere, cezaevlerine, hastanelere, otellere kadar ulaştırılmalı. Avrupa’da bütün otellerde odalarda İncil vardır. İnşallah Türkiye’de bütün otellerde de Kur’an bulunması bu proje sayesinde olacak. Bu proje bizi çok sevindirdi” diye konuştu.
Medine Müdafii Fahreddin Paşa Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Yakup Tufan da “Kutsal kitabımızın isteyen herkese dağıtılmasını hep hayal ederdim. Bugün böyle bir projenin gerçekleştiğini görmek bizi gerçekten mutlu etti. Projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.


Konuşmaların ardından okul yönetimince talep edilen Kur’an-ı Kerimler kız ve erkek öğrencilere dağıtıldı.


(İHA)

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2015, 12:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63