'Erdem Bayazıt'a Armağan' kitabının tanıtımı yapıldı

'Erdem Bayazıt'a Armağan' kitabının tanıtımı yapıldı

İstanbul’da faaliyet gösteren Kahramanmaraş İlçeleri Eğitim Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MARAŞDER) tarafından hazırlanan 'Erdem Bayazıt'a Armağan' adlı kitabının tanıtımı dün akşam Kahramanmaraş’ta yapıldı.

Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen tanıtımda ilk olarak Kuran-ı Kerim okundu. Açılış konuşmasını yapan MARAŞDER Başkanı Avukat Şaban Kurt, 1999 yılında kurulan derneğin ilk başkanının ahirete intikal eden Erdem Bayazıt olduğunu hatırlatarak; ''Onun hatırası önünde saygıyla eğiliyoruz. Ülkemizin yetiştirdiği ender şairlerden biriydi. Dernek olarak biz kendisinden çok istifade ettik ve anısına böylesi bir eseri yayınlamaya karar verdik'' dedi.

Daha sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ağzından bir Erdem Bayazıt şiiri dinlendi.

Kahramanmaraş Belediyesi Başkanvekili Cevdet Kabakçı ise Kahramanmaraş'ın Erdem Bayazıt'a her zaman sahip çıkacağını söyledi. Eski bakanlardan Hasan Aksay da yaptığı kısa konuşmada Kahramanmaraş'ın şairler ve yazarlar şehri olduğunu ifade etti.

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Akif Paksoy ise, Erdem Bayazıt'ın gelecek nesillere köprü olacağına vurgu yaptı. Törene katılan isimlerden Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Bahattin Cebeci, Erdem Bayazıt'ın ahlâk timsali bir insan olduğunu ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün kendisini hastalığı döneminde dertlerine ortak olduğunu söyledi.

Son olarak kürsüye gelen Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır ise bu müstesna gecede bulunmaktan büyük bir onur duyduğunu dile getirdi. Vali Tanılır şunları kaydetti: ''Gelenekten yerli düşünceden bize ait olandan kaynaklanan edebiyatımızdaki iki ana akımdan büyük doğudan ve dirilişten beslenen ve ardından Mavera'daki güzel insandan biridir Erdem Bayazıt’tır.
Zarif ve edep timsali bir insandır, şairdir ve Kahramanmaraş'ın yetiştirdiği çok önemli bir insandır. Kahramanmaraş'ın evladıdır. Türkiye'nin evladıdır. Değerli bir insandır. Türk dili var oldukça söz var oldukça övünülmesi gereken bir insandır. Kültür coğrafyamızın temasında yer alan bir yıldızdır. Söz var oldukça Türkçe'miz var oldukça bu yıldız parlamaya devam edecektir. Kahramanmaraşlı da Erdem Bayazıt'a sahip çıkmıştır. Okullarına yollarına bulvarına adını vermiştir, sempozyumlar düzenlemiştir vefa örneği göstermiştir. Bu kitap hazırlanmaya başlandığında benden yazı talep edilmişti ve benim için de onur oldu. Doğrusu böylesi bir muhteşem eser beklemiyordum. Eseri takdim ettiklerinde gerçekten gözlerime inanamadım. Muhteşem bir eser ortaya çıkmış. Bu eserin bir diğer özelliği de Sayın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın nezaket ve vefa örneği göstererek önsöz yazmalarıdır. Bu da bu esere ayrı bir anlam ve değer kazandırmıştır.''

Programda daha sonra TRT yayınlanan Erdem Bayazıt röportajı izletildi. Erdem Bayazıt şiirlerinin okunduğu törende son olarak dernek üyeleri kürsüye gelerek Kenan Seyithanoğlu’nun hazırladığı kitapla basın mensuplarına poz verdi. (www.kanal46.com)

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2010, 08:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER