FLAŞ: Sütçü İmam'ın torunundan çok sert cevap!

FLAŞ: Sütçü İmam'ın torunundan çok sert cevap!

Kahramanmaraş ve Türkiye Milli Mücadelesi’nin timsal isimlerinden Sütçü İmam’ın adının Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nden (KSÜ) çıkartılması yönünde gündeme getirilen ancak kent kamuoyu tarafından büyük tepki gören isim değiştirme yönündeki beyhude gayretlere bir tepki de Sütçü İmam’ın gerçek torunundan geldi.

İş yaşamını başkent Ankara’da sürdürmekte olan Yaşar Türkkorur; “SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ’NİN İSMİNİN DEĞİŞMESİ, HAYAL ALEMİNDE YAŞAYAN ASALAKLARIN HER YIL PİŞİRİP ÖNÜMÜZE GETİRDİĞİ, AMA İĞRENÇLİĞİNDEN KİMSENİN YİYEMEDİĞİ BİR TEMCİT PİLAVIDIR..” ifadesini kullandı.

İşte Sütçü İmam’ın torunu Yaşar Türkkorur’un konu hakkındaki yazısı:

“Şimdiye kadar belki onlarca defa “ Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi” nin isminin değişmesi gündeme geldi ve hiç birinde başarılı olamadılar. Ben de şimdiye kadar hiç polemiğe girmemek için Sütçü İmam ailesini temsilen bu türlü düşüncelerin sadece yüzeysel, birkaç kendini bilmezin düşüncesinin Üniversite camiası tarafından desteklenen bir düşünce olmadığı kanaati ile taraf olmamıştım.

Geçen yıl Ankara’da “ Kahramanmaraş Tanıtım Günleri “ adlı etkinliğimizi yerel yönetim ve kuruluşlarla paylaşmak maksadı ile Rektör Nafi Baytorun bey’i de ziyaret etmiştik. Bizi çok nazik bir şekilde karşıladı ve iki saatlik sohbetimizin sonunda dış kapıya kadar bizleri uğurladı. Sohbet esnasında benim Sütçü İmam’ın torunu olduğumu ve Üniversite isminin değiştirilmesi konusunu kendisine sordum. Hatta Sütçü İmam isminden neden rahatsızlık duyduklarını, neden değiştirmek istediklerini sordum.

Üniversitemize isminin verildiği bir kişinin torunu ile tanıştığı için çok mutlu olduğunu, diğer yöneticileri de çağırarak bizi tanıştırdı. İsim değişikliği konusundan sorduğum soruya Rektör Bey;

“ Üniversite isminin değiştirilmesi söz konusu değil, Rektörlüğümüzün böyle bir düşüncesi de yok. Ancak öğrenciler arasında en çok hatırlanan üniversite ismi hangisi anketine verilen cevaplarda kendi üniversitemizin isminin ODTÜ, Boğaziçi, Bilkent, İTÜ, Hacettepe gibi isimlerden sonra geldiği konusunda bir anket sonucu ile karşılaştık. Geride kalma sebeplerimizden birisi de Üniversite isminin çok uzun olmasından kaynaklandığını, bu “ Geride Kalma” sözünün de yanlış anlaşılarak üniversitenin geride kalması gibi algılandığından “ O zaman ismini değiştirelim “ gibi bir fikir oluştu ve sonradan bu fikir uygulamaya konulmadı. Zaten koyulamaz çünkü Üniversiteler Kanunla kurulur. Biz istesek de istemesek de haydi değiştirelim demekle isim değişmez, Kanun teklifi, TBMM safhası ve Bakanlar Kurulu kararı gerekir ki bu çok uzun bir iş. Biz Sütçü İmam Üniversitesi isminden rahatsız değiliz” demişti.

İsim uzunluğuna gelince “Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi” ismi mi uzun, Kahramanmaraş Oniki Şubat Üniversitesi” ismi mi. Kısaltalım diye halt karıştırdıkları isim eskisinden bir harf daha uzun. Üniversite isimlerinde rakam olmaz, rakamın okunuşu olur. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi gibi… Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi gibi. Bu konuda birkaç öğrencinin değiştirelim demesi ile değişmez.

Bir ismin değişmesi için önce Üniversite Senatosu “ Haklı bir sebeple” karar alır, sonra bu kararı YÖK tarafından benimsenir, kanun teklifi hazırlanır, Üniversitenin Kuruluş kanundaki isim maddesi değiştirilir ve ondan sonra yürürlüğe girer. Şu anda sadece değiştirelim fikri safhasındayız. Ortada bir şey yok, Üniversitenin isminin değiştirilmesi “ İmkansız”.

Çünkü sebep olarak gösterilecek şeyin Kahramanmaraş için utanılacak, dalga geçilecek, yanlış anlaşılacak, genel adab-ı muaşeret kaidelerine, genel ahlaka aykırı bir isim olması gerekir ki; zaten bu da Üniversitenin kuruluşunda tetkik edilerek böyle bir durum olsaydı “ Sütçü İmam” ismi kabul edilmezdi.

Üniversitenin kurulduğu yılların sosyal ve siyasal durumu hatırlandığında geçen sürede insanımızın ne kadar yozlaştığı, geçmişi ile ne kadar bağını kopardığı “yularından pıtmış eşşek!” gibi olduğu meydandadır. Öyle isminin sonuna sonradan “oğlu” koymakla soylu aile olunmaz.

Asalet kökten gelir. Geçmişine sahip çıkmayanların geleceği de olmaz. Elin adamının tarihte övüneceği hiçbir şeyi yok. Bir kaya parçası çok eski tarihe dayandığı için ona sahip çıkıyor, Biz ise Milli Mücadelenin ilk kurşununu atan Sütçü İmam’a sahip çıkamıyoruz. İsmini yok ettirmeye çalışıyoruz. Böyle dangalaklık gelişmemiş Afrika ülkelerinde bile olmaz. Biz nereye gidiyoruz.

Yarın dondurmamıza da birisi sahip çıksa Maraş olarak neyimiz kalır. Oniki Şubat yerel, Sütçü İmam ise Evrensel’dir. İnanmayan Google bir 12 Şubat yazsın, bir de Sütçü İmam… Hangisi için ne kadar bilgi var önce onu öğrensin.

Bu söylediklerim Sütçü İmam’ın torunu olduğum için değil, olması gerektiği için söylenmiş sözlerdir. Biz babamız rahmetliye “Sütçü İmam üzerinden rant elde etmemeye söz verdik.”

Şimdiye kadar da her değiştirelim dendiğinde taraf olmadık. Devamlı suni gündem oluşturularak, yaklaşan rektör seçimi arefesinde gündemi değiştirmek maksadı ile ortaya atılan isim değiştirme işine NOKTA koymak içindir bu söylediklerimiz.

Ayrıca isim değiştiği takdirde şimdiye kadar verilen diplomaların akıbeti ne olacak. Şimdiye kadar yapılan yazışmalar ne olacak hiç bunları düşünen var mı.? Ecdadımızın 500 yıllık Hastaneleri, İmarethaneleri, Camilerinin isimleri mi değişmiş. Osmanlıya ihanet etmiş kişilerin bile isimlerine yaptırılan vakıf eserleri hala varlıklarını korurken, daha Mustafa Kemal 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak basmadan 31.Ekim. 1918’de Milli Mücadelenin ilk kıvılcımını ateşleyen Sütçü İmam’ın isminin unutturulmasını düşünmek kime hizmet ettikleri bilinmeyen zavallıların hayalinden öteye gidemez.

Ayrıca; bu konuda kamuoyunun da sadece olan biteni seyretmemesi gerektiğini, sivil toplum kuruluşlarının ortak platform oluşturmaları gerektiğini, toplu hareket edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Bu konudaki duyarlılıklarından ötürü Milletvekilimiz Ökkeş Şendiller’e, Gökhan Gökşen bey’e ve duyarlı diğer hemşerilerime şükranlarımı arz ediyorum.

Sütçü İmam ismine kimse sahip çıkmazsa ben sahip çıkarım ve sonuna kadar da mücadelemi yaparım.”

BU BÖYLE BİLİNE…!”


YAŞAR TÜRKKORUR

MARDER Kahramanmaraş ve İlçeleri
Kültür Derneği Başkanı
Ve SÜTÇÜ İMAM ‘ IN TORUNU.
... (www.kanal46.com)

Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2010, 14:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63