GÖZÜMÜZ AYDIN: Böceğe 'Sütçü İmam' adı verildi…

GÖZÜMÜZ AYDIN: Böceğe 'Sütçü İmam' adı verildi…

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Fatih Karaaslan, KSÜ öğretim üyelerinden Doç. Dr. Serap Avgın tarafından yeni bir böcek türünün keşfedildiğini ve 'Epuraea Sütçüimamun' adının verildiğini açıkladı.


Rektör Karaaslan, üniversitenin 20. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla düzenlediği basın toplantısında KSÜ’yü Türkiye’nin saygın üniversitelerinden biri haline getirmek için çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi. Göreve başladığında 17 bin 154 olan öğrenci sayısının bu gün 22 bin 600’e ulaştığını ifade eden Karaaslan, her yıl daha da büyüyen KSÜ’de eğitim kalitesini artırdıklarını belirtti.


Akademik çalışmaların da devam ettiğini dile getiren Karaaslan, yeni bir böcek türünün KSÜ Öğretim üyelerinden Doç. Dr. Serap Avgın tarafından tespit edildiğini duyurdu. Bulunan yeni canlı türüne KSÜ’ye de adını veren Kahramanmaraş’ta düşmana ilk kurşunu atan Milli Mücadele kahramanı Sütçü İmam’ın adının verildiğini ifade eden Karaaslan, şöyle konuştu:


“Bizim için bu böceği anlamlı kılan Sütçü İmam isminin verilmiş olması. Serap hocamız böyle bir şeyi yapmakla üniversitemiz adına bence güzel bir şey yaptı. Kendisine teşekkür ediyoruz. Bu böcek bütün dünyada bu isimle anılacak. Bütün dünya Sütçü İmam ismini bu böcekle öğrenecek. Böyle bir isim verilmesi nedeniyle bazı tepkiler olabileceğine inanıyorum. Ama bu ismin literatüre geçmesi, en azından bazı kişiler tarafından nereden geldiğinin öğrenilmesi bana göre çok önemli bir olay.”


KSÜ’yü her yerde tanıtmak için gayret gösterdiklerini vurgulayan Karaaslan, bunun için de resim ve kompozisyon yarışmaları düzenleyeceklerini kaydetti. Karaaslan, sözlerini şöyle tamamladı:


“Artık bize düşen bundan sonra üniversitenin kalitesini yükselterek, Sütçü İmam’ın adını daha iyi formatta sunmak. Amacımız bu üniversitemizi aranır bir üniversite haline getirmek. Çabamız bu yönde. Biz KSÜ isminin o zaman hak ettiği yeri bulacağına inanıyoruz. İkincisi, Sütçü İmam’la ilgili resim ve kompozisyon yarışmaları yaparak gerçek anlamıyla anılmasını sağlama çabası içerisinde olacağız. Bunun için de Türkiye çapında bir kompozisyon ve resim yarışma yapmayı düşünüyoruz.”


Toplantıda konuşan Doç. Dr. Serap Avgın ise bin yıl geçse de bu böceğin isminin literatürde Sütçü İmam’la anılacağını işaret etti. Böceği Mersin’in Aydınlar köyündeki bin 300 rakımlı bir dağda çukur tuzakları kurdukları sedir ağaçlarında tespit ettiğini vurgulayan Avgın, böceğin boyutunun1.2 milimetreolduğunu söyledi. Avgın, ‘Böceğe Sütçü İmam adının verilmesi bir tepki getirebilir mi?” şeklindeki bir soru karşısında şunları kaydetti:


“Böceğin yeni bir tür olduğundan şüphelenince yurt dışındaki hocalarımızla karşılaştık ve emin olduk. Onlar da bu alanda çok isim yapmış en iyi hocalar. Bizim buradaki amacımız bilim dünyasına yeni bir canlı türü kazandırdık ve buna da üniversitemizin ismini vererek gerçekleştirdik. Tepki alacağımı düşünmüyorum. Yeni bir canlı türüne isim verirken uluslararası kaideler var. Kafamıza göre isimler veremiyoruz. Ünlü bir kişinin ismi olabilir, ünlü bir yer olabilir ve böceğin bulunduğu yer olabilir. Tabi Sütçü İmam da biliyorsunuz önemli bir kişinin ismi, hem de bir yer ismi. Tabi dikkatinizi çektiyse sonunda un eki var, yani üniversiteden geldiği belli. İsim verirken yani kafamıza göre isim veremiyoruz uymamız gereken uluslar arası kaideler var. Bu kaidelere uyarak bu isimleri verebiliyoruz.”


Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sinan Baş’ın da katıldığı toplantı soru-cevap bölümü ile son buldu. İHA


 

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2012, 18:15
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa Gençtürk
Mustafa Gençtürk - 9 yıl Önce

Valla bu icraatınız karşısında şok olduğum için diyecek tek bir kelime buldum o da rezalet...Gerçi atanma kriteri olarak bir vekilin 'alnının secdeye değmesi'nin gösterildiği rektör bey, göreve geldikten sonra salon isismlerini değiştererek en büyük icraatını yapmıştı. sonrada madalyanın bulunduğu logoyu değiştirmek için koları sıvamıştı. şimdide rüyamda görsem inanmayacağım bir olay duyuyorum. Milli kahramanımızın adının dejenere edilmesi için bundan iyisi olmazdı. Nerede peki milli kahramanın adını kullanarak kendi reklamını yapanlar? Çokoprens almaya mı gittiler. düşüncelerini çok merak ediyorum doğrusu...

ismail atar
ismail atar - 9 yıl Önce

öZ TORUNU BİLR KARŞI ÇIKIYOR.sütçü imam isminden nemalanmak isteyenler. sus pus olmuş bekliyor . Buradan bana paye çıkmaz der gibi halk sessiz. toplum ne hale geldi. tez elden zararın neresinden dönülürse kardır demek gerek.

SIRADAKİ HABER

banner66

banner63