İşadamı Kurtul'un yaptıracağı fakültenin temeli atıldı..

İşadamı Kurtul'un yaptıracağı fakültenin temeli atıldı..

Kahramanmaraş'ta faaliyet gösteren ve başta İskur Tekstil fabrikası olmak üzere birçok yatırımı olan hayırsever işadamı A. Kadir Kurtul tarafından babası adına yaptıracağı ilahiyat fakültesinin temeli bugün düzenlenen törenle atıldı.


Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) İlahiyat Fakültesi temel atma törenin de konuşan TBMM Başkanvekili ve Ak Parti milletvekili Prof. Dr. Mehmet Sağlam, kentin Üniversite ile arasındaki birlik ve beraberliğin önemli sonuçlar doğurduğunu söyledi.


İşadamlarının illerde üniversitelere olan katkıları hakkında bilgiler veren Sağlam, Kahramanmaraşlı iş adamlarının da üniversiteye katkı sağlayarak güzel işler yaptığını belirtti.


Sağlam, şöyle konuştu:


"Kahramanmaraş'ta Türkiye'nin en iyi şirketleri arasında bir hayli şirketimiz bulunuyor. En çok büyüyenler arasına giren şirketlerimiz de var. Geçen yıla oranla bugün yüzde 37'ye yakın ihracatını artırmış bu şehir. 800 milyon dolara yakın bir ihracatımız var. İş adamlarımız bir sürü okullar yaptılar. Üniversitemizde de ilk defa bir fakültenin inşaatı iş adamı Abdulkadir Kurtul vasıtasıyla babası İsmail Kurtul adına yapılıyor. İnşallah bu güzel örnek devam eder. Böyle yardımlar devam etmelidir. Çünkü şehir hepimizin, Üniversite hepimizindir. Burada okuyan öğrencilerde bütün Türkiye'nin çocuklarıdır. Bu tip örneklerin devamını diliyorum. Üniversitelerdeki öğretim görevlilerinin artı neler yapması üniversiteleri cazibe merkezi haline getirir. Kurtul ailesini de bu örnek davranışlarından dolayı kutluyorum."


GRUP BAŞKAN VEKİLİ MAHİR ÜNAL DA TÖERENE KATILDI..


AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili ve Grup Başkanvekili Mahir Ünal ise insanların derdi ortak olduğu zaman siyasetin olmayacağını ifade etti.


"Hem Üniversite olarak hem kamu kurumları hem de belediye olarak hepimizin ortak derdi Kahramanmaraş'tır" diyen Ünal, şöyle konuştu:


"Derdimiz ortak olduğu için burada herhangi bir siyasi kimlikle değil, Kahramanmaraş'ın bir evladı olarak buradayız. Üniversitemiz 1992 yılında kurulmuş olmasına rağmen maalesef 20 yılda gelişimin ancak yüzde 45 oranında gerçekleştirebilmiş durumdadır. Üniversitemizin bütçesiyle ilgili çok hızlı bir hareketle hem Kalkınma Bakanımız hem de Kalkınma Müsteşarımızla birlikte yüzde 7-8 oranında gerçekleşecek bütçe yüzde 45 oranına çekildi. İnşallah önümüzdeki 4 yıl içerisinde 20 yılda yüzde 45 gelişimini tamamlayan üniversitenin, kalan yüzde 55 gelişimini hızlı bir şekilde tamamlarız diye ümit ediyorum. Bu hayırı yapan Kurtul Ailesine de teşekkür ediyorum."


ÜNİVERSİTE- HALK KAYNAŞMASINA GÜZEL BİR ÖRNEK


Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz da Üniversite ile il arasındaki kopuklukların artık çok geride kaldığına dikkati çekerek, "Bu birlikteliğin en güzel örneğini bugün burada yaşıyoruz" dedi.


İşadamı A. Kadir Kurtul da Sütçü İmam Üniversitesinin Kahramanmaraş'la birleşmesi doğrultusunda bir eksikliğinin giderilmesi adına maneviyatın bütünleşmesinde çok önemli görevler üstlenen ilahiyat fakültesinin yapımının kendisine düşmesinden dolayı onurlandığını söyledi.


"Başlamak bitirmenin yarısıdır" diyen Kurtul, "Kaba inşaatını yapmayı taahhüt ettiğim fakülte inşaatını en kısa zamanda ikmal edip tamamlanması için yoğun çaba sarf edeceğim. Bu kentin müteşebbis iş adamları bu üniversitenin arkasındadır. Üniversitemiz bilimsel çalışmaları ve üniversitesiyle geliştirdiği projelerle bu topluma hizmet etme azminde ve kararlılığındadır" diye konuştu.


Törende, AK Parti Milletvekilleri Dr. Yıldırım Mehmet Ramazoğlu, Sıtkı Güvenç, Sevde Beyazıt Kaçar ve KSÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Karaaslan da birer konuşma yaptı.


Daha sonra fakülte inşaat alanına giden heyet, düğmeye basarak fakülte inşaatının ilk harcını attı.


TÖREN SONRASI ÜZÜCÜ KAZA..


Öte yandan; KSÜ'deki bu temel atma törenine katılan milletvekili Sıtkı Güvenç ile İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Özsoy'un da içerisinde bulunduğu araç kent merkezine dönerken kaza yaptı. Kazada yaralanarak Kahramanmaraş Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Güvenç ile Özsoy'un sağlık durumlarının iyiye gittiği öğrenildi.


 


 


(YASAL VE MANEVİ UYARI: Kanal 46’da yayımlanmış her türlü haber, görüntü ve fotoğraf gibi görsel malzeme, bilgi ile belgelerin tüm yayın ve telif hakları saklıdır. Ajans 46 aboneleri dışında, Kanal 46'nın onayı olmadan haber ve yazı içeriğini iktibas etmek veya yeniden yazılı ya da internet ortamında yayınlamak kesinlikle yasaktır, dinen ise günahtır ve hakkımızı kesinlikle helal etmiyoruz. Kanal 46 bu konudaki her türlü yasal haklarını saklı tutar.)

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2012, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner63