Kadın çiftçiler yarıştı

Kadın çiftçiler yarıştı

Kahramanmaraş Tarım İl Müdürlüğü tarafından ‘Kadın Çiftçiler Yarışıyor’ konulu bilgi yarışması düzenlendi. Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde düzenlenen yarışmaya merkez ilçe ile birlikte 10 ilçeden 20 kadın çiftçi katıldı.

Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başlayan programda konuşan Kahramanmaraş Tarım İl Müdür Vekili Mehmet Dobluoğlu, kadınların tarımsal üretimde büyük önem taşıdığını belirterek, eşlerinin en büyük destekçisi olduklarını söyledi. Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’nın tarımsal üretimde kadına büyük destek verdiğini kaydeden Dobluoğlu; “Kadınlarımız hak ettikleri yerde değil. Çiftçi kadınımız, toprakta üreten evini ise yönetendir. İşte bu nedenle tüm gayretlerimiz, kadınlarımızı hak ettikleri yere taşımak için” dedi.

Her ilçeyi iki kadın çiftçinin temsil ettiği yarışmada, yarışmacılara tarımla ilgili 15 soru yöneltildi. Yarışmanın sonunda Nurhak ilçesinden katılan Ayşe Gedik, Hüsne Gündüz ikilisi birinciliği elde etti. Pazarcıklı kadın çiftçiler Şehriban Doğan ve Sultan Şanlı’nın ikinci olduğu yarışmada, Çağlayancerit ilçesinden Zahide Bulur ve Ayşe Şahan üçüncü oldu. Yarışmanın ardından birinci olan ekibe bir, ikinciye yarım, üçüncüye ise çeyrek altın ve hazırlanan paketler hediye edildi.

Türk Halk Müziği konseri ve halk oyunları ekibinin de folklor gösterisi yaptığı bilgi yarışmasına, Kahramanmaraş Vali Yardımcısı Hüseyin Kürşat Kırbıyık, Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Uzunlar, İl Çevre ve Orman Müdürü Hüseyin Çanak, Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Yusuf Temizkan ve çok sayıda kadın çiftçi katıldı. (www.kanal46.com)

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2009, 15:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner67