Kahramanmaraş'ta davullu düğünler, salon düğünlerine mi yeniliyor?

Türk ve Kahramanmaraş toplumunda önemli bir yere sahip olan davullu düğünler yerini salon düğünlerine bırakıyor. Hal böyle olunca davulculuk mesleği de bitme noktasına geliyor. Sektörün önde gelen isimleri ise sosyal medya aracılığı ile mesleklerinin ölmemesi için her gün yeni paylaşımlar yapıyor.

Kahramanmaraş'ta davullu düğünler, salon düğünlerine mi yeniliyor?

Kahramanmaraş’ın kurtuluşu sırasında dönemin ünlü davulcusu Abdal Halil Agaya, Ermeni vekil Hırlakyan gelerek, Fransız askerinin kente gelişi için davul çalmasını ister ve bir kese altın atar. Ermeni vekili pür dikkat dinleyen Abdal Halil Aga ise tarihe geçen o cevabı verir: “Değil bir kese altın davulumun kasnağını altın ile doldursan din gardaşımın bögrüne çomak sokmam” diyerek sevdasını satmayarak Türklüğün ve mesleğin onuru yere düşürülmeyişini göstermişti. İşte bu olay sonrası önemi artan davulculuk mesleği ise şimdilerde yerini salon ve orketstra'ya bıraktı. 

ŞİMDİ DURUM NASIL

Bu kadar eski bir gelenğin günümüzde yerini salon düğünlerine bırakması bu mesleği yürüten Abdal Halil Ağa’nın torunları kaldı. Onlarda yeni ile eskiyi birleştirerek gerek sosyal medya’dan gerek ise davul ve zurna ritmini sevenlerin düğünlerine giderek mesleklerini icra etmeye çalışıyor. Düğünler, asker ugurlamaları ve her durumda mesleklerini icra etmeye çalışıyor.

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2019, 14:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63