Kenan Evren İlköğretim Okulu'nun adı değiştirildi!

Kenan Evren İlköğretim Okulu'nun adı değiştirildi!

Aantalya'nın Döşemealtı İlçesi'ne bağlı Nebiler Köyü'ndeki Kenan Evren İlköğretim Okulu'nun adı, Eğitim- Sen Antalya Şubesi'nin yaptığı başvuru üzerine İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nce değiştirildi. Milli Eğitim, sendikanın önerdiği ‘Fakir Baykurt' adı yerine 12 derslikli yeni bina yaptıran hayırsever Osman Ali Cingöz'ün adını verdi.

Eğitim- Sen Antalya Şubesi Yönetim Kurulu üyeleri, geçen 15 Eylül'de İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne dilekçe vererek Nebiler Kenan Evren İlköğretim Okulu’nun adının ‘Fakir Baykurt İlköğretim Okulu’ olarak değiştirilmesini istedi. Dilekçeyi inceleyen Milli Eğitim Müdürlüğü, okulun adının Fakir Baykurt olmasını reddetti fakat adını değiştirdi. Milli Eğitim, Nebiler Kenan Evren İlköğretim Okulu'nun adının Osman Ali Cingöz İlköğretim Okulu olarak değiştirilmesini kararlaştırdı.

İl Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay, ilköğretim okulundaki ad değişikliğine ilişkin hayırsever Osman Ali Cingöz'ün 12 derslikli yeni bir bina yaptırdığını ve protokol imzalandığında da adının verilmesini istediğini söyledi. İmzalanan protokol gereği binanın tamamlanması ile hayırsever Osman Ali Cingöz'ün adının verildiğini belirten Gülay, “Diğer binalar 60 yılı aşkın süre önce yapılmış ve çok eski durumdaydı. Öğrencilerimiz yeni bir binaya kavuştu ve eskiler yıkılacak. Hayırsever vatandaşımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

Eğitim- Sen Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez, Nebiler Köyü'nde 1945 yılından bu yana eğitim verilen Nebiler İlköğretim Okulu'nun adının 1980 askeri darbesi sonrasında Nebiler Kenan Evren İlköğretim Okulu olarak değiştiğini belirtti. Nurettin Sönmez, “12 Eylül Anayasası demokrasinin önündeki en büyük engeldir. Darbecilerin isimlerinin eğitim kurumlarından silinmesine dönük bu mücadelemizin başarıya ulaşması bizleri ve toplumun tüm kesimlerini sevindirmiştir. Milli Eğitim Müdürlüğü’nün bu yaklaşımını Eğitim- Sen olarak olumlu bir gelişme olarak değerlendiriyoruz” diye konuştu. Mehmet ÇINAR/ANTALYA, (DHA)

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2009, 13:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63