Maraşlı Abdurrahim Karakoç tedavi altında...

Maraşlı Abdurrahim Karakoç tedavi altında...

Türk edebiyatının kilometre taşlarından, 'Mihriban' başta olmak üzere çok sayıda şiiri bestelenen Kahramanmaraşlı şair-yazar Abdurrahim Karakoç, Konya Selçuk Üniversitesi Selçuklu Tıp Fakültesi'nde tedavi görüyor.


Şair ve Yazar Abdurrahim Karakoç'un, Ankara'da rahatsızlandıktan sonra ailesi tarafından getirildiği Konya'da tedavisi devam ediyor. Karakoç'un sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi


Konya SelçukÜniversitesiSelçuklu Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Doç.Dr. Fikret Kanat "Abdurrahim Karakoç'un birkaç gün önce nefes darlığı ve öksürük yakınmasıyla hastanelerine yatırıldığını söyledi.


Abdurrahim Karakoç için daha önce Romatoid Artrid  tanısı konduğunu anlatan  Doç. Dr. Fikret Kanat,  yapılan tetkikler sonucu Karakoç'a zaturre tanısı koyduklarını söyledi. Karakoç'un rahatsızlığında hastaneye yattıktan sonra önemli düzelmelerin yaşandığını söyleyen Kanat, müşahade altında tuttukları Karakoç'un tedavisinin uzun süreli olacağına dikkat çekti.


"Rahatsızlığımı hastaneye yattığım zaman bilmiyordum." diyen Yazar Ve Şair Abdurrahim Karakoç,  ise "Tahlil ve tetkikler neticesinde hasta olduğumu öğrendim. Bu ilk geldiğim hastane değil bundan önce başka hastaneleri gezdik ama bir teşhis bulamamışlardı." dedi.


Karakoç, "Kollarımda romotaid artrit olduğundan dolayı on yıldır sürekli ilaç kullanıyorum bu ilaçlar akciğerlerde mantarlama yapmış. Şimdi ise bu ilaçları ayıklamaya çalışıyorlar. Bu nedenle hastanede ne kadar bir süre kalacağım belli değil. İnşallah kısa zamanda sağlığıma kavuşurum" dedi.


ABDURRAHİM KARAKOÇ KİMDİR?

HAYATI (1932 -)

7 Nisan 1932 tarihinde Kahramanmaraşili, Elbistan ilçesine bağlı Ekinözü'nde (Cela)  dünyaya geldi. Küçük yaşlarda şiire merak sardı. Bu, aileden gelme bir merak diyebiliriz. Çünkü dedesi, babasıve kardeşleri de şairdirler.

İlk yazdığı şiirleri 2 kitap oIacak hacimde iken beğenmeyip yaktı ve 1958 yılından itibaren yazdıklarını 'Hasana Mektuplar' ismi altında 1964 yılında 10.000 adet bastırdı. FEDAİ yayınları arasında çıkan bu eser kısa zamanda tükendi ve 2. baskısını yine 10.000 adet bastırdı.

1958 yılında buIunduğu kasabada belediye mesul muhasibi olarak memuriyete girdi.1981 yılı Mart ayında emekli oldu.

Serdengeçti, Töre-Devlet, Ocak, Yeni Düşünce, Yenisey,Alperen yayınları oIarak şimdiye kadar 12 şiir kitabı, bir tane de makalelerinden derlenen nesir kitabı çıktı.

1985 yılından beri gazetecilik yapmaktadır. Bir ara politikaya girdi ve ayrıldı. Niçin girip, niçin ayrıldığını bir röportajda şöyle cevaplandırdı:


'Allah rızası için girmiştim, Allah rızası için ayrıldım'

30 yılı aşkın bir zaman içinde kitapları baskı üstüne baskı yenilemektedir. Bilhassa VUR EMRI adlı kitap günümüz şairlerinin hiç birisine nasip olmayan kabulü görmüştür.

KENDİ DİLİNDEN, KENDİ TARİFİ


'Ebedî kudretin tek sahibinden alınan emir üzerine 1932 yılında dünyaya gelmişim. Çocukluğum şöyle-böyle geçti. Kıt imkânlara, kıtlık yıllarına rağmen hâlâ o günleri özlerim. Birçok kimseye o yılları anlatsam, 'Özlenecek neresi var? ' diyebilirler, amma ben hep çocukluk yıllarımı sevdim. Şiir yazmaya küçük yaşlarda başladım. Zaten bizim oralarda her genç şiir yazar. Bu tutku başka bir meşgalenin veya işin olmayışından kaynaklanıyor gibime geliyor. Ben de avareydim, boşluğumu şiirle doldurmaya çalıstım.


Benimle şiire başlayanlar yalnızlıktan, yardımsızlıktan dökülüp gittiler.


Bana gelince:


Sağolsunlar, iktidarların ve muhalefetin irikıyım politikacıları, ihtilal cuntacıları, 'bilimsel' cüppeliler, entellektüel züppeler, millî soyguncular, sosyete parazitleri, sermaye sülükleri, zulüm-işkence makineleri, adalet katleden hukukçular, dalkavuklar, üçkağıtçılar v.s. hep bana yardımcı oldular. Şiir malzememi veren onlar, öfkemi bileyen onlar oldular. Yardımlarını inkâr etmiyorum, fakat teşekkür de etmiyorum.


Dinsizlerin değil, din düşmanlarının, yani İslâm düşmanlarının da az yardımı olmadı. Bir bakıma dinî duygularımın kuvvetlenmesine vesile oldular.


En uygun zamanda yaşadığıma inanıyorum. Yardımcılarım (!) var oldukları sürece yazmaya devam edeceğim. Allah (cc) kısmet ederse...'

Evli ve 3 çocuk babasıdır.1984 Ekim ayından bu yana Ankara'da ikamet ediyor. Şu anda hiç bir siyasi kuruluş, hiçbir mesleki dernek üyesi değildir. Hakkın yanında olanları sözleriyle desteklese de, şahısları övmek, beğenmeyince sövmek gibi basitliği kabul etmemektedir.

Yemini var, yazabildiği müddetçe yazacak. Kim bilir nereye ve ne zamana kadar...

Abdurrahim Karakoç, şahsiyet abidesi bir yiğit,bir bilge, bir alperen olarak hayatımıza giren en tatlı, en güzel şairlerimizden birisidir. İşte o güzel, o yiğit dostun şiir kitaplarını 'Alperen Yayınları' olarak yayınlamaktan gurur ve mutluluk duyuyoruz. Alperen

 
ESERLERİ
Şiir kitapları: Hasan'a Mektuplar (1965) , El Kulakta (1969) , Vur Emri (1973) , Kan Yazısı (1978) , Suları Islatamadım(1983) , Beşinci Mevsim(1985) , Dosta Doğru, Akıl Karaya Vurdu(1994) , Yasaklı Rüyalar(2000) , Gökçekimi(2000) , Gerdanlık-I(2000) , Gerdanlık-II(2002) , Gerdanlık-III(2005) ,Parmak İzi (2002) ,
Düşünce Yazıları, Çobandan Mektuplar(Deneme)
Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2012, 22:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23