Milli birliğe dev kültür paketi!

Milli birliğe dev kültür paketi!

Mahir Ünal Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi'nin kültürel ayağıyla ilgili bir paket hazırladıklarını belirtti.


Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal gazetelerin Ankara Temsilcileriyle bir araya geldi. Bakanlığın son dönemde yaptığı çalışmalara dair bilgi veren Ünal, Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi'nin kültürel ayağından yeni yapılacak kütüphane ve müzelere kadar birçok konuda açıklamalar yaptı. Bakanlık olarak Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi'nde etnik yapı ve inanç sistemi ayrımı yapmadan toplumun tüm kessimlerine yönelik çalışmalar yaptıklarını belirten Ünal kültür politikalarıyla ilgili büyük bir paket hazırlayıp yol haritası belirlediklerini söyledi. Projenin kültürel ayağını güçlendirmek için çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Ünal “Önümüzdeki günlerde Diyarbakır'a ve Mardin'e gideceğiz. Fatihpaşa Camii ve 4 Ayaklı Minare'deki son durumu yerinde inceleyeceğiz. Kültür Paketi'ni Başbakanımız'ın katkıları ve onayını aldıktan sonra açıklayacağız” diye konuştu.
ŞEHİRLERİN KİMLİKLERİ ORTAYA ÇIKARACAĞIZ
Şehirlerin kimliklerini ortaya çıkarmak için özel çalışmaları olduğunu söyleyen Ünal bunun için ilk adımın şehirlerin hafızasını ortaya çıkarmak olduğunu belirtti. Şehirlerin hafızasının aynı zamanda şehrin soyut kültürel mirası olduğunu açıklayan Ünal hafızayı yaşatmak için yeni müze, tiyatro, kütüphane gibi kurumlara ihtiyaç olduğunu belirtti. Şehrin kimliğini ortaya çıkarmak için ikinci katmanın hafızanın üzerine gelecek olan kimlik olduğunu ifade eden Ünal “Şehrin hafızası yoksa şehir kimlik üretemiyor. Kültür Bakanlığı'na düşen görev şehrin kimliğini ortaya çıkarmaktır ve biz onu yapacağız. O kimliğin içinde yaşayan müzeler olacak” şeklinde konuştu. Ünal ayrıca üniversitelerde verilen şehir-kültür derslerinin orta öğretimde de verilmesi icin çalışmalara başladıklarını söyledi.
YAŞAYAN KÜTÜPHANELER OLACAK
2016 için önemli projelerinden bir diğerinin yaşayan kütüphaneler yapmak olduğunu söyleyen Ünal şöyle devam etti: “Okuyucunun sadece kitapla değil, yazarla buluştuğu kütüphaneler olacak. Buralar gençlerin, çocukların sosyalleştiği mekanlar olacak. Bu hafıza inşa edildikten, kimliği ortaya çıkardıktan sonra bir kültürden söz edebiliriz. Biz, şehirleri bir kimlik ve aidiyet merkezi haline getirmezsek, inşa ettiğimiz kimliklerin hiçbir anlamı yoktur. 2016'da bu çalışmalarımızı hızlandırıyoruz. 16 ilimize 16 yeni kütüphane ve 16 müze yapacağız.”


TURİZMLE İLGİLİ YAPISAL TEDBİRLER


Rusya uçağının düşürülmesi ile ilgili sürecin kendilerine turizm sektöründe önemli tedbirler alınması gerektiğini vurgulayan Ünal “Almanya ya da Rusya pazarı gibi, sektörü sadece bir pazara bağımlı hale getirmek doğru değil. Pazarın güçlendirilmesi ve destinasyon sistemini gözden geçirmek gerekiyor” dedi.


Eski şehri ortaya çıkarmak istiyoruz


Terörün en çok tarihi yapıya zarar verdiğini hatırlatan Ünal “IŞİD'le PKK'yı birbirinden ayıramayız. Biz İstanbul Suriçi'ni, Ankara Suriçi'ni kültürel mirasın korunması ve şehrin hafızası olarak görüyorsak, Diyarbakır'daki Suriçi'ni de şehir hafızası olarak görüyor ve yaşatmak istiyoruz. Eski şehri ortaya çıkarmak istiyoruz. Bu süreçte zarar gören bütün vatandaşlarımızın zararları telafi edilecek. Diyarbakır Suriçi mekansal hafızası ve kültürel mirası ile ortaya çıkar. Diyarbakır'ın kadim geleneğinin sırlar ve surlar şehrinin kadim geleneği ortaya çıkar” diye konuştu.


Gidip yerinde göreceğiz


Bakan Mahir Ünal Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi'nin kültürel ayağı için özel çalışmalarının olduğunu söyledi. Bunun için yerinde incelemeler yapacaklarını söyleyen Ünal "Önümüzdeki günlerde Diyarbakır'a ve Mardin'e gideceğiz. Kurşunlu Camii ve 4 Ayaklı Minare'deki son durumu yerinde inceleyeceğiz" diye konuştu.


Yenişafak

Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2015, 10:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63