''Müminin mümine tebessümü sadakadır''

''Müminin mümine tebessümü sadakadır''

Kişisel Gelişim Uzmanı Şerife Okunoğlu, gülümsemenin insanların iletişimini güçlendiren ve etkin kılan önemli bir özellik olduğunu söyledi.


Okunoğlu, Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi'nde Hulusi Efendi Vakfı tarafından bayanlara yönelik olarak düzenlenen ''Kişisel gelişim ve iletişim'' konulu seminerinde yaptığı konuşmada, insan hayatında iletişimin önemine değindi.


İnsan fizyolojisinin insanları etkileyen ve hayatlarının akışını değiştiren önemli bir etmen olduğunu belirten Okunoğlu, şöyle konuştu:


''Ruhsal durumunuz, bedensel duruşunuzu etkilediği gibi, bedensel duruşunuz da ruh halinizi etkiler. Çünkü beyin duyguların komuta merkezidir. Beynimiz çevreden aldığı uyarıcılara göre sinir sistemine emir verir. Beynimize en güçlü uyarıcıyı fizyolojimiz verir. Sizde başarı ve mutlu bir insan olmak istiyorsanız bedeninizi bu konuma getirin ve bunun karşılığında beyninizde olumlu duygular oluşacaktır. Ayrıca yüzümüze verdiğimiz ifade şekilleri de hislerimizi oluşturur. Onun için tebessüm önemlidir. Gülmek ve tebessüm etmek, akciğerlerimizden kirli hava atmasına ve kanda oksijen miktarı artmasına vesile olur. Vücuttaki bağışıklık hücrelerinin dolaşımını arttırır. Beynin salgıladığı endorphini arttırıp rahatlamayı sağlar. Stresi azaltır. Öğrenmeyi ve hatırlamayı kolaylaştırır. Sinirsel iletim maddeleri olan dopamin, epinefrin ve norepnefrin üretimini arttırır. Böylece dikkat ve bellek gücü artar. Gülümsemek aynı zamanda diğer insanlarla iletişimimizi güçlendirir ve bizi etkili kılar. Dahada önemlisi müminin mümine tebessümü sadakadır.''


Hulusi Efendi Vakfı'na bağlı Şefkat Gülleri Genel Sorumlusu Muradiye Gencal ise hayır hizmetlerinde kadınların önemine dikkati çekti.


 Türkiye genelinde başlattıkları seminer çalışmalarıyla kadınların hayır hizmetlerinde ne kadar önemli bir görevi üstlendiklerini gördüklerini belirten Gencal, Hulusi Efendi Vakfı hanımları olarak hanımların hayır hizmetlerinde aktif görevde olmasını arzuladıklarını söyledi.


Vakfın hizmetleriyle ilgili de bilgi veren Gencal, vakıf başkanlarının önderliğinde hayır hizmetlerini bütün dünyaya ve bütün insanlığa yaymak için gayret gösterdiklerini kaydetti. Vakfın nitelikli konumu ve güvenilir ismiyle yüz binlerce insana yardım götürdüğünü dile getiren Gencal, hayırseverlerin bütçelerinden ayırmış oldukları küçük meblağlardaki bağışları büyük mutluluklara dönüştürmenin başarısını yaşadıklarını belirterek, yurt içinde ve yurt dışında ihtiyaç sahibi insanları kurban bayramında da unutmadıklarını ifade etti.


Gencal, ayrıca yaklaşan Kurban Bayramı öncesi hayırseverlerden yardım talebinde bulundu.


 


 


 


 

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2011, 07:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66