Mümtazer Türköne görevinden istifa etti..

Mümtazer Türköne görevinden istifa etti..

Atatürk Kültür Dil ve Tarih Kurumu'ndaki görevinden istifa etti.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek KuruluYönetimKurulu üyeliğine atanan yazar Prof. Dr. Mümtazer Türköne görevinden istifa etti. Türkönedahaönce Atatürkçülükhakkındayaptığı açıklamalarla tepki toplamıştı. Türköne, katıldığıbirtelevizyon programında, 19 Mayıs törenlerini faşist birkutlama, beden eğitimi öğretmenlerini de 'Ali kıran baş kesen'olaraknitelendirmesi tepkiye neden olmuştu. 


ATATÜRKÇÜ OLMAYI KENDİME HAKARET SAYARIM


Türkiye'de yüzlerce Atatürkçü olduğunu ifade eden Türköne kendisine Atatürkçü tanımlamasının yapılmasını da hakaretolarakalgılayacağını söyledi. Atatürk'ün bu ülkeninbirortak değerini olduğunu kaydeden Türköne "Atatürk'ün mirasına sahip çıkmamız lazım ve Atatürk'ün Atatürkçülerden korunması gerekli. Atatürk 19 Mayıs'ta Samsun'a çıktı. Ve biz 19 Mayıs'ı Atatürk'ü anma Gençlik veSporBayramı olarak kutluyoruz. 1932 yılında İnönü İtalya'ya gidiyor. Ve İtalya'da faşist kutlamaları görüyorlar. Alıyorlar onu 1938'den itibaren 19 Mayıs törenleri diye Türkiye'de uyguluyorlar." dedi.


19 MAYIS TÖRENLERİ FAŞİST KUTLAMALARI ANDIRIYOR


Stadyumda öğrencilerin aynı hareketleri yapması,askeridisipline benzeten Türköne "19 Mayıs kutlamalarına modelolarakİtalya'nın faşist kutlamaları alınmış. Beden eğitimi öğretmenleri bütün liselerde ali kıran baş kesen oluyor ve eğitim bitiyor. " diye konuştu. (mynet)


Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2012, 11:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23