Öğrencinin tatili uzadı

Öğrencinin tatili uzadı

Bu yaz okullar 2 hafta uzun tatil yapacak. Bakanlar anlaştı, düzenleme geliyor.
İşte müjdenin ayrıntıları..

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay önerdi, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik kabul etti. Yaz tatili 9 Eylül yerine 24 Eylül'de bitecek.

Bakan Ertuğrul Günay, global kriz nedeniyle bu yıl turizm sezonunun uzatılması ve turistik tesislerin ekonomik krizdin daha az etkilenmesi için yaz tatilinin uzun tutulması yönünde bir formül geliştirdi.

Bu yıl Ramazan Bayramı'nın da okulların açılış tarihi olan 9 Eylül'den hemen sonraya denk gelmesini de hesaplayan Bakan Günay, okulların açılması ve ardından hemen bayram tatiline çıkılması ile zaten Eylül ayı içinde eğitim takviminin aralıksız işleyemeyeceğini belirterek,"Ama turizm sezonu Eylül ayı başında sona ermiş olacak. Oysa, okulların açılış tarihini ileri bir tarihe alarak, hem turizm sezonunu uzatmış oluruz hem de okul takviminin kesintisiz sürmesini sağlarız" diyerek öneride bulundu. Bu takdirde turizmcilerin uzun süren sezon ile krizden daha az etkilenebileceğini de vurguladı.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik bu öneriyi kabul etti. Bu nedenle 9 Eylül'de açılacak ve 18 Eylül'de Ramazan bayramı tatili için ara verilecek okul takviminin değiştirilmesi ve 22 Eylül'de sona erecek bayram tatilinden sonra 24 Eylül'de okulların ilk açılış günü olarak belirlenmesi sağlanacak.

Bu sayede öğrenciler 2 hafta fazla tatil yapacaklar ve Ramazan Bayramı tatili de yaz tatilinin içine alınmış olacak.

ajanslar

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2009, 12:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63