OKS birincisi Mustafa hukukçu olmak istiyor!

OKS birincisi Mustafa hukukçu olmak istiyor!

Kahramanmaraş Özel Rabia Arıkan İlköğretim Okulu öğrencisi 14 yaşındaki Mustafa Kesim, bu yıl son kez yapılan Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı olan OKS’deki 97 birinci arasında yer almanın mutluluğunu yaşıyor.

Tekstil makineleri imalatı yapan babası Bekir Sıtkı ve ev hanımı annesi Fatma Kesim ile birlikte okuluna gelerek birincilik mutluluğunu Okul Müdürü Ali Pehlivan ve öğretmenleri ile paylaşan Mustafa Kesim; “Bu başarı sadece benim değil. Okulumun, dershanemin, öğretmenlerimin ve ailemin bu başarıda elbette payları vardır” dedi.

OKS’de birincilik derecesi alacağını beklediğini de anlatan Mustafa sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu dereceyi bekliyordum ve hak ettiğimi de düşünüyordum. Düzenli ve sistemli çalıştım, çok fazla da çalışmadım. Günlük 4-5 saat çalışıyordum. Ama düzenli ve sistemli çalışmamın karşılığını da bu başarıyı elde ederek gördüm. Şimdiki hedefim ise; İstanbul’da Galatasaray veya Kabataş Anadolu Lisesi’dir. Öğrenci arkadaşlara tavsiyem; stres yapmasınlar, gerek yok. Sonuçta bu bir sınav. Hayatın sonu değil. Kötü geçse iyi de geçse mühim olan katılmak.”

3’ü erkek 1’i kız olmak üzere 4 çocuk babası olan ve üstten ikinci sıradaki oğlunun bu başarısı ile büyük bir mutluluk yaşayan Bekir Sıtkı Kesim ise, düşüncelerini Ajans 46'ya şöyle anlattı: “Çok güzel bir duygu. Bu başarı bize adeta büyük bir doping yaptı. Allah herkese bu duyguları yaşamayı nasip etsin. İnşallah başarılarının devamını diliyorum. Asıl eğitim okulda veriliyor. Dershane de onun takviyesi. Evde de programlı çalışması neticesinde bu başarı geldi. Kendisi bilgisayar ile fazla uğraşırdı. Ama son dönemde bilgisayardan uzak durdu. Onun da büyük bir etkisi oldu. Çok şükür başardık.”

Türkçe-Matematik ve Matematik-Fen puanlarında 500’er puan alan OKS birincisi Mustafa, ağabeyi Fatih'in Bilkent Hukuk’ta okuduğunu da belirterek, kendisinin de ileride iyi bir hukukçu olmayı istediğini ifade etti.

Anne Fatma Kesim ise; Ajans 46 muhabirine şunları anlattı: “Çok mutluyum. Çok duygulandım. Rabbim herkese nasip eylesin. Oğlum çok programlı çalıştı. Çok fazla çalışmasa da çok sistemli şekilde çalıştı. Zamanında dersine oturdu. Ben söylemeden dersinin başına oturur. Kendisini tebrik ediyor, başarılarının devamını dilerim.”

KAHRAMANKENT EĞİTİM KURUMLARI DA ÇOK MUTLU

Özel Rabia Arıkan İlköğretim Okulu’nun da bünyesinde yer aldığı Kahramankent Eğitim Kurumları Genel Müdürü Adem Ceylan ise, OKS sonuçlarını değerlendirerek, Ajans 46'ya şunları kaydetti: “Bu başarı azmin zaferidir. Bu yıl sonuncusu yapılan Türkiye geneli OKS’de Türkiye birincisinin okullarımızdan çıkması bizi son derece memnun etmiştir. Bu başarıyı; Kahramankent Eğitim Kurumları olarak Kahramanmaraşımıza hediye ediyoruz. Özel Rabia Arıkan ve Özel Ali Kenger İlköğretim Okulu’nu bünyesinde barındıran Kahramankent Eğitim Kurumları geçen seneki OKS sonuçlarında yüzde 100 yerleştirme başarısı ile Türkiye 12.liği ve Türkiye 13.lüğü elde etmişti. Bu yıl da başarısını perçinleyerek ileriye emin adımlarla yürüyen Kahramankent Eğitim Kurumları bu yılki OKS sonucunda da Türkiye birincisi çıkartarak büyük bir başarıya imza atmıştır.”

‘EĞİTİM 3 SAÇ AYAĞINDAN MÜTEŞEKKİL BİR YAPIDIR’

Özel Raiba Arıkan İlköğretim Okulu Müdürü Ali Pehlivan ise Ajans 46'ya şunları kaydetti: “Daha iyi olmaya çalışmayan iyi olarak ta kalamaz sloganı ile çıktığımız bu yolda eğitim-öğretim yılının başından beri hedefimiz hep Türkiye derecesiydi. Tüm kadromuz ile bu hedefe kilitlenmiştik. Bu hedef ve motivasyonu yıl içerisinde öğrencilerimize çok güzel aktardık. Yıl içerisinde yaptığımız eksta kurslar, etüt çalışmaları ve birebir ilginin çok büyük faydasını gördük. Biz inanıyoruz ki; eğitim 3 saç ayağından müteşekkil bir yapıdır. Eğitime inanmış fedakâr öğretmen kadromuz, başarılı ve çalışkan öğrencilerimiz ve ilgili velilerimizle birleşince başarı kaçınılmaz oluyor. Bu başarıyı tüm Kahramanmaraş’ımıza hediye ediyoruz. Bu başarıda emeği geçen küçümsenmeyecek kadar fazla olan velilerimizi kutluyor ve tebrik ediyoruz. Öğrencilerimize ise başarılarının devamını diliyoruz.”

Öte yandan; aynı okuldan Sıdıka Sümeyya Ezer OKS Kahramanmaraş ikincisi olurken, Mehmet Emre Dilitatlı isimli öğrenci de üçüncülüğü elde etti. (AJANS 46 - www.kanal46.tv)

OKS'DE EN BAŞARILI İL BURDUR OLDU

Son OKS sonuçları açıklanırken, hem Matematik -Fen hem de Türkçe Matematik puan türünda en başarılı il, Burdur oldu. Burdur'u Eskişehir ve Edirne izledi. 81 il arasında en başarısız il ise Hakkari oldu. İki alanda da en başarısız ikinci ile ise Şırnak oldu.

Türkçe-Matematik (TM) puan türüne göre 59 bin 822 aday, 160 puan barajını geçemezken 814 bin 887 aday tercih yapmaya hak kazandı. OKS Matematik-Fen (MF) puan türüne göre ise 33 bin 287 aday, 160 puan barajını geçemedi. Birinci olan 97 öğrencinden 52'sinin özel ilköğretim okullarından mezun oldu.

OKS'de 97 öğrenci birinci olurken, 41 il birinci çıkardı. Buna göre, en çok birinci 18 öğrenciyle İstanbul'dan çıktı. İstanbul'u 10 öğrenciyle Ankara, 6 öğrenciyle İzmir izledi. 500 tam puan alarak birinci olan adayların illere göre dağılımı ise şöyle:

Adana-4, Adıyaman-1, Afyonkarahisar-1, Ankara-10, Aydın-1, Bilecik-1, Bingöl-1, Bursa-3, Çanakkale-2, Çorum-1, Diyarbakır-1, Düzce-2, Edirne-1, Eskişehir-1, Gaziantep-3, Hatay-1, Isparta-1, İstanbul-18, İzmir-6, Kahramanmaraş-1, Kars-1, Kastamonu-1, Kayseri-1, Kırıkkale-1, Kırklareli-1, Kırşehir-2, Kocaeli-7, Konya-4, Kütahya-1, Malatya-2, Mersin-2, Muğla-3, Muş-1, Osmaniye-1, Sakarya-1, Samsun-2, Sivas-1, Tekirdağ-2, Tokat-1, Van-1, Zonguldak-1.

EN BAŞARILI İLLER BURDUR, ESKİŞEHİR VE EDİRNE

Türkçe-Matematik ve Matematik-Fen puan türüne göre en başarılı ilk üç ile Burdur, Eskişehir ve Edirne oldu. Türkçe-Matematik (TM) puan türünde başarı sıralamasına göre Türkiye birincisi olan il 294.952 puan ortalaması ise Burdur oldu. Bu puan türünde başarı sıralamasını göre ikinci il 291.696 puanla Eskişehir, üçüncü il ise 289.549 puanla Edirne oldu. TM'de dördüncü il Nevşehir, beşinci il Isparta, altıncı il Kırşehir, yedinci il Çanakkale, sekizinci Ankara, dokuzuncu il Yalova ve onuncu il de Kırklareli oldu. Matematik-Fen (MF) puanına göre illerin başarı sıralamasında ise 286.771 puanla Burdur yine birinci il oldu. Burdur'u 283.782 puanla Eskişehir, 281.807 puanla Edirne, 281.644 puanla Isparta izledi. MF'de beşinci Kırşehir, Altıncı Nevşehir, yedinci Çanakkale, sekizinci Ankara, dokuzuncu Kırklareli, onuncu il ise Yalova oldu.

EN BAŞARISIZ İL HAKKARİ

MF ve TM puan türlerine sınavda en başarısız il Hakkari oldu. Hakkari'yi ise Şırnak izledi. MF puan türüne göre Hakkari, 224.163 puan ortalamasıyla sonuncu olurken, Şırnak 231.207 puan ortalaması ile sondan ikinci, Ardahan 232.142 puan ortalaması ile sondan üçüncü oldu. TM puan türünde ise yine en başarısız il Hakkari olurken, 227.026 puan ortalaması olan Hakkari'den sonra en başarısız il 234.849 puan ile Şırnak oldu. En başarısız üçüncü il ise 236.179 puan ortalaması ile Ağrı oldu. (ANKA)
(YASAL UYARI: BU HABER METNİ İLE FOTOĞRAFLARIN İZİNSİZ OLARAK İKTİBAS EDİLMESİ KESİNLİKLE YASAKTIR. YASAĞA UYMAYANLAR HUKUKİ CEZALARI KABUL ETMİŞ SAYILIRLAR.)

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2008, 10:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66