Okuma-yazma öğrenmenin yaşı yok!

Okuma-yazma öğrenmenin yaşı yok!

Kahramanmaraş’ın Türkoğlu İlçesinde Halk Eğitim Merkezi’nin düzenlediği okuma-yazma kursuna giden kadınlar, öğrenmenin yaşı olmadığını bir kez daha gösterdiler.

Kursa giden Kılılı beldesinden 68 yaşındaki Fatma Kıllıoğlu adlı altı çocuk annesi, Okuma Yazma Kursu’nu başarıyla tamamlayarak belge almaya hak kazanırken aynı kurstan kendisiyle birlikte orta yaşın üzerinde 8 kadın daha belgesini aldı..

Türkoğlu HEM Rehber öğretmeni Birsen Çiftçioğlu 73 yaşındaki Zeynep Yılmaz'a belgesini verirken yaptığı kısa konuşmada şunları söyledi:

"Bu yaşlı teyzemiz bize bir kez daha göstermiştir ki öğrenmenin yaşı ve sınırı olmaz, bu noktada gösterdikleri azim ve kararlılıktan dolayı kendilerini tebrik ediyor, kutluyorum, umarım bu herkese iyi bir örnek olurda okuma yazma bilmeyen fakat çevrem ne der diye düşünceye kapılarak gelemeyenlere de örnek olur. Biz Türkoğlu Kaymakamlığımızın talimatı üzerine talep olan her köyde ve mahallede kurslarımızı açıyoruz. Bir de en önemli nokta başta kadınlarımızın daha aydın, ve bilinçli birer anneler olması gerekmektedir. Bu konuda okuryazarlık kursları taleplerine önem veriyoruz.”

73’LİK NİNENİN HEYECAN VE SEVİNCİ GÖZLERİNDEN OKUNUYORDU...

Belgesini Halk Eğitimi Merkezi Rehber Öğretmeni Birsen Çiftçioğlu’ndan alan 73 yaşındaki 10 çocuk annesi Zeynep Yılmaz ise şunları söyledi:

"Ben okuma-yazma bilmiyordum, parayı bile başkasına soruyordum. Bana (bu yaşta ne yapacaksın, öğrenemezsin) dediler ama ben de azmettim ve öğrendim. Kursumuza her gün geldim, öğretmenlerimize teşekkür ediyorum. Şimdi gazete bile okuyabilirim. Bir de diyeceğim yeter ki isteyin olur, (bu yaşta ayıp olur) demeyin, kim ne diyecek demesinler, yeter ki istesinler, öğretmenlerime de çok teşekkür ediyorum.” (TÜRKOĞLU - www.kanal46.com)


Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2009, 07:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner67