ÖSYM Meclis'i karıştırdı!...

ÖSYM Meclis'i karıştırdı!...

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan’ın 325 liralık maaşı ve kadrosunun olmaması haberi Meclis’te tartışma yarattı.

CHP’li Muharrem İnce “Adaletsizlik, ÖSYM’nin 1 yıllık tüm maaşı Fatih Terim’in iki yıllığı eder” derken, AK Partili Mehmet Sağlam, Yarımağan’a yüklendi: “Beceremiyorsa gider; YÖK kadro istese hükümet neden vermesin.”

HÜRRİYET Gazetesi’nin “Tek başına bu kadar” manşeti üzerine tartışılmaya başlanan Yükseköğretim Kurulu Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) bütçesinin ellerinden alınması ve kadrosunun olmaması sorunu Meclis’in de gündemindeydi.

Beceremiyorsa Yarımağan gider

AK Partili Eğitim Komisyon Başkanı Mehmet Sağlam: Tatmin edici bir iş olarak telakki etmiyorsa gereğini yapar, bırakır gider. Affedilemeyecek hatalar var, bu gençlere yazık. Tabii verilen ücret az. Halledilmesi gereken sorunlar ve yöneticilerin çözmesi gerekiyor. Yetkililer gereğini yapmıyorsa, gereğini kendisi yapmalıdır. Hükümetle alakası yok. YÖK oturur ÖSYM için kadro ister, hükümet de verir. ÖSYM bütçesinden YÖK bütçesine paralar aktarılmıştır. Bu çocuklardan dünyanın parası toplanıyor. Hükümet binlerce kadroyu ihtiyaç olduğu zaman tahsis ediyor. Bir tek ÖSYM Başkanı var. Ona vereceği kadrosu mu yok, hükümetin?

Fatih Terim’in iki yıllık maaşı

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce: ÖSYM’deki en üst düzey bürokratın maaşı bin 650 lira. ÖSYM’nin tüm personelinin maaşını topladım. Fatih Terim’in maaşı 230 bin TL’ydi. Bütün bu personelin bir yılda aldığı parayı Fatih Terim tek başına iki yılda alıyordu. Bu kurum devletten bir lira yardım almıyor. 2008’de 245 milyon geliri, 253 milyon gideri var. Çünkü 2008’de AKP, ÖSYM’nin mali yapısını bozdu. Çıkarılan kanunla ÖSYM’nin parasını YÖK’e aktardılar. Aylar önce ‘Bu gidişle sadece kurumun mali yapısı bozulmayacak, bu kurum saygınlığını da yitirecek’ demiştim. ÖSYM’ye olan güven yok olursa, Türk eğitim sistemi temelinden sarsılır ve eğitim sistemimiz çöker.

ÖSYM, 24 sınav yapıyor

SON günlerde yaptığı hatalarla gündeme gelen ÖSYM, başta Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) olmak üzere yıl içinde 24 ayrı sınav yapıyor. Ne yasası ne de bütçesi olan ÖSYM’nin yaptığı tıpta yeterlilik, kamu personel seçme sınavlarına kadar 24 sınavdan bazıları ilkbahar ve sonbahar olmak üzere iki dönem halinde yapılıyor.

Tercih konusunda acele etmeyin
Nuran ÇAKMAKÇI

ÖSYM’nin hata üstüne hata yapması öğrencileri şaşkına çevirdi. Rehber öğretmenler, adayların tercih konusunda acele etmemesi gerektiğini, 26 Temmuz’da başlayacak tercih döneminin 6 Ağustos’a kadar süreceğini belirterek, adayları uyardı.

Cihan Yeşilyurt / Fen Bilimleri Dershanesi Rehberlik Koordinatörü: ÖSYM’ye güven sarsılmış durumda. Öğrenciler güvensiz ve şaşkınlar. Başka hatalar çıkabilir mi diye düşünüyorlar. Moralleri bozuk. Alt grupta yer alan adayların başarı sırası daha da geriledi. Bu nedenle çok stresliler ve agresifler. İlk açıklanan sıradan daha düşük yerlere gireceklerini görünce büyük hayal kırıklıkları yaşıyorlar.

Daha kimse mağdur değil

Celil Vardar / Final Dershanesi Rehberlik Koordinatörü: Çocuklar puanlarını öğrendiler, ertesi gün değişti, sonra yine değişti. Biraz sıkıntı oldu tabii ki, ama mağduriyet yaşanmadı. Evet ÖSYM hata yaptı. Mağduriyet, yapılan düzenlemelerle ortadan kalkıyor. Ancak, endişe ve güven erozyonu yaşanıyor. (Hürriyet)


Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2010, 06:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63