Şeb-i Arus törenleri başlıyor

Şeb-i Arus törenleri başlıyor

Mevlana'nın 741. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri, 7 Aralık'ta Kandil Uyandırma Merasimi, Sevgi ve Hoşgörü Yürüyüşü, sema töreni ve Gülbang duası ile başlayacak.


Mevlana'nın 741. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri, 7 Aralık'ta Kandil Uyandırma Merasimi, Sevgi ve Hoşgörü Yürüyüşü, sema töreni ve Gülbang duası ile başlayacak.


Konya'da çok sayıda kurum ve kuruluşun işbirliğiyle bu yıl "Feyizler, safalar ziyade ola..." temasıyla gerçekleştirilecek törenler, Mevlana Celaleddin Rumi ile Şemsi Tebrizi'nin buluştuğu Alaaddin Tepesi yakınlarındaki kandilin uyandırılması ile başlayacak. Daha sonra Mevlana Müzesi'ne kadar Sevgi ve Hoşgörü Yürüyüşü'nün gerçekleştirileceği etkinlikler, Mevlana Dergahı Semahanesi'nde gerçekleştirilecek Sema Töreni ve Gülbang Duası ile devam edecek.


Mevlana Kültür Merkezi Sergi Salonu'nda bu yıl çeşitli kişi, kurum ve kuruluşların 38 sergisi ile tanıtım stantlarının açılışı yapılacak. Sergiler 7-17 Aralık tarihlerinde gezilebilecek.


Ayrıca Mevlana'nın 741. Vuslat Yıl Dönümü Törenleri kapsamında Türkçe ve İngilizce Mesnevi Dersleri ile konferans, panel, çalıştay, tiyatro ve şiir dinletileri düzenlenecek. Türk Tasavvuf Müziği Konseri ise Ahmet Özhan'ın Genel Sanat Yönetmenliğinde Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğunca verilecek.


7-17 Aralık tarihlerinde 11 gün boyunca 21 sema ayini gerçekleştirilecek. Sema ayini ve diğer etkinliklere 60 binin üzerinde ziyaretçinin katılması bekleniyor. Ekinliklerde Mevlana Kültür Merkezi dışında Konya Büyükşehir Belediyesince yeni tamamlanan 10 bin kişi kapasiteli Kongre Merkezi de kullanılacak. 13 Aralık ve Şeb-i Arus gecesi olan 17 Aralık'taki etkinlikler, Konya Büyükşehir Belediyesi Spor ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilecek.


Hedef, ziyaretçi sayısında 60 bini geçmek


İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mevlana'yı sadece anmak değil, aynı zamanda anlamak ve başkalarına da anlatmak istediklerini söyledi.


Törenler boyunca sema gösterilerinin yanında çok sayıda ulusal ve uluslararası düzeyde bilimsel toplantı, konferans, panel ve çalıştay gerçekleştirileceğini belirten Çıpan, bunun yanında Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Topluluğu'nun hazırladığı "Mevlana ve Hoşgörü" oyunu, şiir dinletileri ile Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğüne bağlı İstanbul, Ankara ve Bursa korolarının konser icra edeceğini dile getirdi.


Konya'ya gelecek ziyaretçilerin 11 gün boyunca sema gösterilerinin yanında farklı bilim, kültür ve sanat etkinliklerine katılma imkanı bulacağını anlatan Çıpan, şunları kaydetti:


"Bu yıl farklı bir çalışma içinde olacağız. 13 ve 17 Aralık akşamlarında düzenlenecek sema gösterileri, Konya Büyükşehir Belediyesi Spor ve Kongre Merkezi'nde yapılacak. Geçtiğimiz yıllarda hafta sonu ve Şeb-i Arus gecesi için yoğun ilgiden dolayı talebi karşılamakta zorluk çekiyorduk ama yeni salonun 10 bin kişilik kapasitesiyle bu ihtiyacı rahatlıkla karşılayabildiğini, şu anda web sayfamızda bu 2 gün ve diğer günlere dair davetiyelerimizin mevcut olduğunu ifade etmek isterim. Bu, talebin karşılanamamasını sebep göstererek Konya dışında ticari amaçlı sema gösterilerinin yapılmasının da önüne geçmesine yönelik bir faaliyettir. Artık talebin karşılanamaması söz konusu değil. Törenler boyunca geçen yıl yaklaşık 55 bin misafir ağırlamıştık, bu yıl ise ziyaretçi sayısının 60 binin üzerine çıkmasını hedefliyoruz. Hz. Mevlana'nın türbesi, Hz. Şems, Ateşbaz Veli ve Sadrettin Konevi gibi Konya ve İslam dünyasının manevi önderlerinin de burada bulunuyor olması, bu zaman dilimini anlamlı kılıyor."  


Çıpan, Basın, Yayın ve Enformasyon Müdürlüğünün yaptığı çalışmayla 100 yerli ve yabancı gazetecinin programları takip etmek üzere Konya'ya geleceğini, bunun törenlerin tanıtımı açısından son derece önemli olduğunu ifade etti.


"Şeb-i Arus Konya'da yapılmalıdır" 


Çıpan, Mevlana'yı anma törenlerinin merkezinin Konya olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:


"Farklı illerde ticari maksatlı ve aslından uzaklaştırılarak yapılan sema gösterilerine tavır alınması gerekiyor. Nasıl ki Kırkpınar Güreşleri Edirne'de, Mesir Macunu Şenlikleri Manisa'da yapılıyorsa Hz. Mevlana'yı Anma Törenleri de Konya'da yapılmalıdır. Keşke imkan olsa da farklı şehirlerimizde ve Saraybosna, Kırım, Kahire, Halep ve Şam gibi mevlevihanelerin bulunduğu yerlerde 17 Aralık'ta sema gösterileri yapılabilse."


"Mevlana'nın 365 gün anılması gerekiyor"


Mevlana'nın 22. kuşaktan torunu Esin Çelebi Bayru ise Hz. Mevlana'nın sesinin, dünyaya doğru bir şekilde duyurabilmesi gerektiğini vurguladı.


11 gün boyunca Konya Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, üniversiteler ve Uluslararası Mevlana Vakfının çeşitli programlar yapacağına işaret eden Bayru, "İnşallah bu hizmetler daha da artar ve daha da çok insana hizmet edebiliriz. Törenler boyunca Türkçe ve İngilizce Mesnevi dersleri verilecek. Bunlar çok güzel şeyler. Konya'nın Hz. Mevlana'yı yalnız Şeb-i Arus haftasında değil 365 gün anması ve Hz. Mevlana ile ilgili programlar yapması gerekiyor" dedi.
(AA)

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2014, 12:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63