Şendiller: 'Şerefoğlu kime yaranmaya çalışıyor?'

Şendiller: 'Şerefoğlu kime yaranmaya çalışıyor?'

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nin (KSÜ) isminde yer alan ve Türk Milli Mücadelesi’nin ilk kurşununu atan ‘Sütçü İmam’ın çıkartılarak, üniversitenin adının 12 Şubat olarak değiştirilmesi yönündeki gayretler kent gündeminde yankı yapmaya devam ediyor.

Kent merkezindeki günlük bir yerel gazete tarafından gündeme getirilen isim değişikliğini her ne hikmetse hararetli bir şekilde desteklemekte olan Yenişehir Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. M. Nedim Şerefoğlu’nun son açıklaması yine büyük tepki çekti. İsim değişikliği konusunu ‘Kral Çıplak’ hikâyesine benzettiği belirtilen Şerefoğlu, söz konusu gazeteye yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Birilerinin kral çıplak demesi gerekiyordu. Bunu incitmeden söylediği için Bugün Gazetesi’ne teşekkürlerimi sunuyorum. Eğer ismin değiştirilmesi konusu, 12 Şubat ismi gündeme getirilmeden ortaya atılsaydı çok büyük bir hata olurdu. Zaten böyle bir durum gündeme gelseydi hiç kimse doğrudan ismin değişmesini desteklemezdi. 12 Şubat günü Kahramanmaraş için önemli bir gündür. Yine Sütçü İmam ismi de kampus içerisinde bir alanda kullanılabilir. Öğrencilerin önerilerini haklı buluyorum. Gençlerden birisi; önemli olan ismin değişmesi değil, bunun yanı sıra eğitimin de değişmesi gerektiğini söyledi. Üniversitemizin eğitim kalitesini arttırmamız gerekir. Sadece 12 Şubat Üniversitesi bile olabilir.”

Türkiye ve Kahramanmaraş için önemli bir kahraman olan Sütçü İmam’ın isminden kesinlikle taviz vermeyeceklerini önemle vurgulayan Kahramanmaraş eski milletvekili Ökkeş Şendiller; “Sütçü İmam Kahramanmaraş Milli Mücadelesi’nin yanında Türk Kurtuluş Savaşı’nın da ilk kurşununu atan bir kahramandır. Dünya literatürüne girmiş bir kahramanın adından rahatsızlık duyanlar acaba kime yaranmaya gayret ediyorlar?” diye sordu.

“BOZUK TOMOĞRAFİDE ÇITI ÇIKMAYANLAR ŞİMDİ HER NE HİKMETSE ARZI ENDAM EDİYOR”

Başhekim Şerefoğlu’nun bu yöndeki açıklamalarına da sert tepki gösteren Ökkeş Şendiller; “Nedim Şerefoğlu, üniversitenin ismi ile uğraşacağına önce kendi hastanesinin eksikliklerine bir baksın, ondan sonra akıl vermeye çabalasın. Hastanesinde geçenlerde 10 gün çalışmayan tomografi cihazı ile ilgili olarak çıkan haberler karşısında adeta dut yemiş bülbül gibi çıtı çıkmazken, bu isim meselesinde etekleri zil çalarcasına ortada boy göstermesinin sebebi hikmeti nedir acaba? Bu açıklamaları ile kime ya da kimlere yaranmak istiyor? Yoksa rektör adaya mı olmayı düşünüyor da, bu vesile ile gündeme gelmeye çalışıyor?” dedi.

Sütçü İmam’ın isminin değişmesi için çaba harcayanları Müslüman mahallesinde salyangoz satmaya çalışmakla nitelendiren Şendiller, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“SÜTÇÜ İMAM’IN İSMİNE KİMİN DÜŞMAN OLDUĞUNU CÜMLE ÂLEM GİBİ BİZLER DE BİLİRİZ”

“Güya Sütçü İmam’ın adı özellikle dışarıda tanıtım açısında pek te iyi olmuyormuş. Kahramanmaraş’ın adı daha iyi duyulsun isteniyormuş. Bu tür gerekçelere sığınan bazı zekâsı kıt adamlar, zamanında üniversiteye isim konulurken yazılan gerekçelere iyi baksınlar. Sütçü İmam’ın sadece Kahramanmaraş’ı ilgilendiren bir isim olmadığını milli mücadelenin ilk kurşununu atan kahraman olduğunu açık bir şekilde görürler. Sütçü İmam Milli Kurtuluş’un da sembol ismidir. Ama 12 Şubat dediğiniz zaman sadece Maraş’ı ilgilendirir. Bu gibi kişiler üniversitenin adını sadece Maraş’a hapsetmek mi istiyorlar? Neden Sütçü İmam isminden rahatsızlık duyuyorlar? Bu konuyu bir zamanlar Rektör bey de gündeme atmıştı. Güya YÖK’te rahatsızlık varmış ta bilmem neymiş te o zamanlar haberlere yansımıştı. Şimdi yine durup dururken hem de rektörlük seçimleri öncesinde böyle bir konuyu gündeme getirenler acaba kimlere yaranmak istiyorlar, anlamakta zorluk çekiyorum. Hele de Yenişehir Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Nedim Şerefoğlu’nun bu işe can-ı yürekten destek vermesini de doğrusu yadırgıyorum. Dolayısı ile Baytorun zihniyetinin devamını isteyen bir mantıkla meseleye bakıyorlarsa Sütçü İmam ismini kimse kendine kalkan yapmaya kalkmasın. Kurtuluşumuzdan, 12 Şubatımızdan, Sütçü İmam’ın isminde rahatsız olanlar varsa kendi hesaplarını iyi yapsınlar. Çünkü Sütçü İmam anlayışına, Kurtuluş anlayışına ve milli kurtuluşun ilk kurşununu sıkan Sütçü İmam’ın ismine kimin düşman olduğunu cümle âlem gibi bizler de çok iyi biliriz. Bunlar kime yaranmak istiyorlar ve amaçları nedir? Güya komik düşüyormuş. Saçma ve köhnemiş bir zihniyet. Şerefoğlu bu gibi işlerle uğraşacağına Kahramanmaraş’ın 800 olan devlet hastaneleri yatak kapasitesinin 400 yatağa düşürülmesi hem de hastanenin uzak bir konuma yapılıyor olması nedeni ile vatandaşın perişan olacağı konusunun takipçisi olsun. Milli Kurtuluş sembolüne karşı çıkmak, Müslüman pazarında salyangoz satmaya benzer.”

“BİZ NE YAPACAĞIMIZI ÇOK İYİ BİLİRİZ”

Kahramanmaraş eski milletvekili Ökkeş Şendiller, özellikte internet haber sitelerinde kendi açıklama ve haberlerinin altına sahte isimler ile gönderilen yorumlara da değinerek şunları kaydetti: “İnsanların eleştiri yaparlarken kimliklerini gizlemelerine gerek yok. Çünkü biz her türlü görüş ve eleştiriye sonuna kadar açığız. Başkaları gibi bunlardan gocunmayız, yeter ki doğru ve yapıcı olsun. Çamur at mantığı ile yazılmasın. Yine son günlerde bazıları neden bizim olaylara müdahil olduğumuzu soruyor. Biz çekildiğimiz zaman Kahramanmaraş’ın ne hale geldiğini görüyoruz. Bu gibilerine bir kez daha sesleniyorum: Kahramanmaraş’ın problemlerine bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da müdahil olarak çözüm yolları aramaya devam edeceğiz. Bununla birlikte 30 seneden beri gizli bir kıskançlığın arkasına sığınanlara da şunu söylüyorum ki; siz kendi işinize bakın, keyfinizi bozmayın. Biz ne yapacağımızı çok iyi biliriz. Bu vesile ile Kahramanmaraşlı hemşerilerime selam ve saygılarımı sunuyorum.” (www.kanal46.com)Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2010, 10:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63