SKANDAL: Sütçü İmam'ın hayatını da tahrif ettiler!

SKANDAL: Sütçü İmam'ın hayatını da tahrif ettiler!

Kahramanmaraş İl Kültür Müdürlüğü tarafından hazırlanarak Kahramanmaraş Belediye Başkanlığı tarafından bastırılan “Akdeniz’in yükselen yıldızı - Kahramanmaraş 2010” isimli broşürde yer alan bazı tarihi yanlışlıklar şok etkisi yaptı.

Kuşe kâğıda 16 sayfa renkli olarak hazırlanan söz konusu broşürün 15. sayfasında yer alan Sütçü İmam Anıtı fotoğrafının altında şu yanlış bilgilerde dolu ibare yer alıyor:

“Birinci Dünya Savaşı’nda, Maraş’ın Fransızlar tarafından işgali sırasında ilk kurşunu atarak direnişi başlatan ve savaş esnasında şehit edilen Sütçü İmam anısına 1975 yılında Kurtuluş Anıtı yaptırılarak Kıbrıs Meydanı’na konulmuştur.”

Matbuat Kanunu’na göre basım yerinin belirtilmesi zorunlu olmasına rağmen, baskı yerinin de yazılı olmadığının görüldüğü broşürdeki Maraş Milli Mücadelesi ile ilgili bu vahim hata Yalçın Özalp Hoca’yı adeta çileden çıkardı. Bakın Yalçın Hoca neler söyledi:

“BU BASİT BİLGİLERİ SOKAKTA KİME SORSALAR BİLİR!”

“Biz yıllarca öğrencilerimize Maraş Milli Mücadele kahramanı Sütçü İmam’ın Kurtuluş Savaşı sonrasında belediyede odacı olarak işe alındığını ve tarihi kalede ramazan ayları ile merasimlerde top atışı yapmakla görevlendirildiğini ve bu görevi sırasında ısınan topun patlaması sonucu yaşamını yitirdiğini öğretmiştik. Bunun yanında 1975 yılında neşredilen “Milli Mücadelenin İlk Zaferi” ile Kahramanmaraş Belediyesi’nin bastırdığı ve 1983’de neşredilen “Mustafa Kemal ve Milli Mücadelenin İlk Zaferi” ile 1985 yılında neşredilen “Gazilerin Dilinden Milli Mücadelemiz” isimli kitaplarımda Sütçü İmam’la ilgili bilgileri Kahramanmaraş Nüfus Müdürlüğü, Başbakanlık Arşivi ve Genelkurmay arşivlerinden yaptığım araştırmalarda elde ettiğim bilgiler ışığında en ince ayrıntısına kadar yazdım. Ancak son olarak söz konusu broşürdeki bu vahim hatayı görünce kan adeta beynime sıçradı. Gerçi ben bunu bir hata olarak kabul etmiyorum. Şöyle ki; Sütçü İmam Üniversitesi’nin adının değiştirilmesi faaliyetleri esnasında herhalde ‘İmam’ kelimesinden rahatsız olanların çabalarına katkı olarak kasten böyle bir hatanın yapıldığını düşünüyorum. Bu broşürleri çıkartmak mecburiyetinde iseniz; madem bizim yazdığımız eserlere itibar etmiyorlarsa bunları yayınlatmadan uzman kişilere ve üniversitemizin tarih bölümü yetkililerine inceletmeyi akıl edemediler mi? Gerçi broşürün künyesinde yer alan profesörede mi sormamışlar acaba? Sokakta kime sorsanız Sütçü İmam’ın kalede top atışı yaparken ısınan topun patlaması sonucu Hakk’ın rahmetine kavuştuğunu bilir. Yine sokaktaki kime sorarsınız sorun; Maraş’ın işgalinin birinci dünya savaşı sırasında değil birinci dünya savaşı sonrasında imzalanan Mondros Mütarekesi’nin ilgili maddesine göre 31 Ekim 1918’de yani Birinci Dünya Savaşı sonrasında İngiliz işgalini müteakiben Fransız işgaline uğradığını bilir. Böyle bir hatayı sanırım skandal olarak nitelendirmek mübalağa olmasa gerekir diye düşünüyorum.”

“TARİHİ TAHRİF ÇALIŞMALARI GEÇMİŞTEN BERİ SÜREGELİYOR!”

Kahramanmaraş Milli Mücadele tarihi ile ilgili olarak tahrif çalışmalarının geçmişten beri süregelmekte olduğunu ve bu yöndeki gayretlerde kasıt bulunduğuna inandığını da belirten Özalp Hoca sözlerine şöyle devam etti: “Yapılan ve yapılmaya çalışılan tarihi tahrif çalışmaları ile ilgili olarak araştırmalarım devam ediyor. Bunları tamamladığımda yayımlayacak babayiğit çıkarsa ona vereceğim.”

“TÜRKÇE İSİM YERİNE NEDEN RUMCA İSİM TERCİH EDİLMİŞ!”

Son olarak görev yaptığı Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nden emekli edilen Yalçın Özalp, yine söz konusu broşürde yer alan tanıtım ifadelerinde ayrıca ‘Ihlara Vadisi’ yerine de Rumca bir isim olan ‘Kapadokya’ya yer verilmesine de bir anlam veremediğini sözlerine eklerken; “Broşürdeki tarihi ve ilmi hataların hangi birini anlatayım ki. Bunları gerekçeleri ile birlikte sıralayacak olursak eğer, broşürün daha fazlası kalınlıkta bir eser ortaya çıkar” diye konuştu.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü arşivinden yararlanılan broşürün “Fotoğraflar:” bölümünde ise Prof. Dr. Durmuş Öztürk (KSÜ Meslek Yüksek Okulu Müdürü) ve Mehmet Kırmızıkaya isimleri yer alıyor.
(www.kanal46.com)

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2010, 12:07
YORUM EKLE
YORUMLAR
tayfur batı
tayfur batı - 10 yıl Önce

Yazının başlığını okuyunca,'Vay ahlaksızlar, demek sıra ona geldi dedim' ancak içeriğini okuyunca için için Yalçın hocaya kızdım. Şimdi Sütçü İmam'ın hayatını yazarken bir yanlışlık yapalmış olabilir bana göre yanlışlık yapanlar Sütçü İmamı yüceltmiş ve ona ŞEHİTLİK MERTEBESİni uygun görmüş, Asıl Yalçın hoca kızması gereken yeri bilmiyor. Neresi mi? Sokakta Herkes Bilir ara başlığı ile verdiğiniz yazının hemen ardından devam eden ve Kurtuluş Savaşını başlatan kurşunu sıkan o büyük insanan belediyede Odacı yani şimdiki adıyla Hizmetli olarak çalıştırıldığının söylenmesidir ki onuda Yalçın Hoca söylemiştir, sizin herkes bilir dediğiniz şeyi ben daha yeni öğrendim ve Sütçü İmam'a reva görülen bu görevden utanç duydum, Yalçın Hoca her ne kadar bunu ballandıra, ballandıra anlatsada asıl irdelemesi gereken konu budur bence. İkinci meselede Çileden çıkmasına gerek yok madem bu hatayı görmüş medyanın önüne çıkıp ŞOV yapacağına açsın telefonu, yada çağırsın ayağına şurada bir hata var düzeltin desin. Anladığım kadarı ile Yalçın hoca Çileden çıkmak için bahane arıyormuş. Haksızmıyım.

SIRADAKİ HABER

banner63