Süleymanlı' da tarihi köprüler restore ediliyor..

 Süleymanlı' da tarihi köprüler restore ediliyor..

Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır’ın girişimleriyle Süleymanlı'da bulunan tarihi köprülerin restorasyonu için düğmeye basıldı. İhalesi yapılan Kanlı Köprü, Kantarma ve Tekke köprülerinin yapımına bayramdan sonra başlanıyor. Köprülerin projeleri 2008 yılında İl Özel İdaresi finansmanı ile yapılmıştı.

Eshab-I Kehf Külliyesi, tarihi camilerimiz ve evlerle başlayan kültür varlıklarını koruma çalışması köprülerimizle devam ediyor. Merkez Süleymanlı köyü içerisinde bulunan Kanlı Köprü, Kantarma Köprüsü ve Tekke Köprüsü yüzyıllara meydan okuyarak bu günlere gelmiş fakat yıkılmaya yüz tutmuştu.

Turizm eylem planı kapsamında ele alınan, iki yıldır çalışması devam eden ve tarihi hafızamızı oluşturan köprülerin ihalesi Mersin Karayolları Bölge Müdürlüğünce yapıldı. Restorasyonla tarihi öneme sahip köprülerimiz hayatiyet kazanacak, gelecek nesillere aktarılmış olacak.

Kahramanmaraş Valisi Tanılır; Ilıca bölgesinin termal suları, tarihi eserleri ve doğal güzellikleriyle turizm merkezi olacak bir potansiyele sahip olduğunu; termal turizmin yanı sıra bu bölgede tarihi eserlerimizin restorasyonuna başladıklarını kale, çeşme, hamam ve tarihi yolun restorasyonu için çalışmaların devam ettiğini söyledi.


Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2010, 09:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63