Sultan Puşidesi Kahramanmaraş'tan

Yavuz Sultan Selim Han’ın kendisinin, Fatih Sultan Mehmet Han’ın Annesinin Kahramanmaraşlı olması münasebetiyle Orta Asya’ya kadar giren Maraş işi, sultanların türbelerinin üstüne örtülüyor. Kahramanmaraş olgunlaşma enstitüsü Osman kızı Zeynep Sultan’ın türbesinin puşidesi’ni (örtüsünü) Kahramanmaraş’ta yaparak İstanbul’a gönderdi.

Sultan Puşidesi Kahramanmaraş'tan

Bir çok medeniyete beşiklik eden Kahramanmaraş, kendine özgü dikişini ve nakışını bu medeniyetin temsilcilerine tekrar hediye ediyor.
Milli Eğitim Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında 2016 yılında imzalanan protokolle başlatılan ‘Puşide Projesi’ kapsamında 11 Olgunlaşma Enstitüsünde Osmanlı hanedanına ait türbelerdeki puşidelerin yenilenmesi için çalışma yapılıyor. Kahramanmaraş Olgunlaşma Enstitüsünde 2018 yılında işlenmeye başlanan Osman kızı Zeynep Sultan puşidesi tamamlanmış olup önümüzdeki günlerde kargo ile İstanbul’a gönderilecek. 

 

3 YILDIR DEVAM EDİYOR
Kahramanmaraş Olgunlaşma Enstitüsü Müdiresi Mutlu Aslantürk, yaptığı açıklamada, İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü tarafından hazırlanarak Milli Eğitim ile Kültür ve Turizm Bakanlıkları tarafından desteklenen projenin yaklaşık 3 yıl önce başladığını ve devam edeceğini söyledi. 
Aslantürk şöyle konuştu: “Kahramanmaraş’a ait olan Maraş işi tekniğiyle işlemelerin yapıldı. Bu projede Kahramanmaraş Olgunlaşma Enstitüsü olarak yer almamız gurur verici. Geçen yıl projenin tanıtımının Emine Erdoğan tarafından yapılmıştı. Projenin başladığı yıllarda Enstitümüz henüz kurulmamıştı. 1 yıl önce Enstitümüzün kurulumu akabinde bu projede yer almak istediğimizi belirttik. Atölyemizi kısa sürede oluşturarak 5 usta öğretici ve bir öğretmen ile çalışmalara başladık. 

 

HEMEN BAŞLADIK
İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsünün öncülüğünde yürütülen proje kapsamında  Enstitümüze gönderilen Osman kızı Zeynep Sultan puşidesi için hazırlıklara hemen başlandı. Maraş işi tekniğine uygun olarak çirişli kartondan möhlike (Mevleken) ile gönderilen puşide desenlerinin kesimi yapıldı. Kartonları dikilerek cüldelere (Maraş işi işlemesi yapılan kasnak) yerleştirildi. 4 bölümden oluşan Zeynep Sultan’ın puşidesi projede yer alan 1 öğretmen eşliğinde 5 kişilik ekiple kadife üzerine altın sarısı sim iplikle Osmanlı motiflerinin elde Maraş işi tekniğiyle tel tel sırınarak el emeği göz nuru dökülerek tamamlandı. 

 

BİR SONRAKİ PUŞİDE’Yİ YAPACAKLAR
Bir sonraki puşidenin ise yine Sultan Ahmet Türbesinde bulunan Sultan İbrahim oğlu Mehmet puşidesi olacak. Türkiye’nin çeşitli illerinden işlenerek gelecek olan puşideler ise İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsünde toplanarak her biri yerlerine örtülecektir. Kahramanmaraş Olgunlaşma Enstitüsü olarak geleneksel kültürümüzü yansıtırken böylesine güzel ve değerli bir parçası olmak bizlere gurur ve mutluluk verdi. Aynı heyecan ve şevkle bir sonraki puşidemiz olan İbrahim oğlu Mehmet puşidesinin çalışmalarını da yürüteceğiz” 
El Sanatları Teknolojisi Öğretmeni ve Proje sorumlusu Emine Nacar’ da böyle bir projede yer almaktan gurur duyduklarını belirtti. 
Puşide tanıtımına Dulkadiroğlu Kaymakamı Kadir Okatan ve ilgililer katıldı.

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2019, 19:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER