Sütçü İmam Üniversitesi'ne 14,8 milyon TL

Sütçü İmam Üniversitesi'ne 14,8 milyon TL

Devlet Planlama Teşkilatının (DPT) 2009 yılı için üniversitelere tahsis ettiği 1,1 milyar TL'lik eğitim yatırım ödeneğinin onda 1'i doğu ve güneydoğu anadolu'daki 7 üniversiteye gidecek.

DPT verilerinden yapılan derlemeye göre, Dicle Üniversitesine 21,9 milyon TL, Harran Üniversitesine 18,6 milyon TL, Kars Kafkas Üniversitesine 16,5 milyon TL, Gaziantep Üniversitesi 14,9 milyon TL, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi'ne 14,8 milyon TL, Adıyaman Üniversitesine 13 milyon TL ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesine 11 milyon TL ödenek ayrıldı.

DPT yetkilisi, doğu ve güneydoğu anadolu bölgelerindeki üniversitelere yüksek ödenek ayrılmasının temelinde, Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP), Doğu Anadolu Kalkınma Projesi (DOKAP) gibi bölgesel projelere paralel, bölgede topyekün kalkınma sağlamak olduğunu belirtti.

Yeni açılan 9 üniversiteden bölgede yer alan Ardahan, Bayburt, Hakkari, Iğdır, Şırnak ve Tunceli üniversitelerine 5,5'er milyon TL, Gümüşhane Üniversitesine de 8 milyon TL eğitim yatırımı için kaynak tahsis edildi. Bartın ve Yalova üniversitelerine de 5'er milyon lira ayrıldı.

DPT'nin üniversitelere, hastaneleri hariç, eğitim yatırımı için tahsis ettiği tutar, toplam 1,1 milyar TL'yi buluyor.

Bu tutar içinde en fazla pay, 22,5 milyon TL ile Anadolu Üniversitesine ait.

Türkiye'nin önde gelen üniversitelerden Boğaziçi Üniversitesi 12,5 milyon TL, ODTÜ, İTÜ ve Hacettepe 15'er milyon TL, Mimar Sinan Üniversitesi 17 milyon TL, Yıldız Teknik Üniversitesi 18 milyon TL, Marmara, Ankara ve Gazi üniversiteleri 14 milyon TL, İstanbul Üniversitesi 10 milyon TL eğitim yatırımı ödeneği alacak.

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2009, 14:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63