'Tarihi korumak bilgi ve birikim işi'

'Tarihi korumak bilgi ve birikim işi'

Kahramanmaraş’a incelemelerde bulunmak üzere gelen Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma Vakfı (ÇEKÜL) Genel Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, tarihi ve kültürel varlıkların korunmasına ilişkin olarak, "Artık Ankara'nın değil, kendi insanımızın gözüne bakarak, şaşı kalmadan bu mirası ayakta tutmak zorundayız" dedi.

Vali Mehmet Niyazi Tanılır'ın davetlisi olarak Kahramanmaraş’a gelen Genel Başkan Sözen ve beraberindeki heyet, ilk olarak Gaziantep yolu üzerinde geçen günlerde Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’nun da katıldığı bir törenle açılan Kapıçam Botanik Parkı'nı gezdi. Valilik ve belediye tarafından hazırlanan kentin tarihi ve kültürel zenginliklerinin anlatıldığı brifingle başlayan programın ilk konuşmasını yapan Vali Tanılır, kentin çok ciddi medeni ve kültürel birikime sahip olduğunu belirtti.

Kahramanmaraş’ın son 20 yılda sanayi alanında da önemli gelişmeler gösterdiğine dikkat çeken Vali Tanılır, "Ancak bu gelişim sağlanırken bir şeylerin eksik olduğu hissedildi. Şimdi yeniden geçmişe dönüş ve tarihi, kültürel değerlere sahiplenme var. Bu bizleri çok sevindiriyor" diye konuştu.

'TÜRKİYE ÇOK ZENGİN BİR ÜLKE'

Daha sonra botanik parkını gezen Prof. Dr. Sözen, basın mensuplarının sorularını da cevaplandırdı. Tarihi varlıkların doğru şekilde korunup korunmadığı ve restorasyon çalışmalarının doğru yapılıp yapılmadığı yönündeki bir soruya ise Sözen; "Sadece bakanlığın ve belirli kurumların varlığı ile bu varlıkların korunabilmesi çok zor" cevabını verdi.

Türkiye'nin çok büyük ve zengin bir ülke olduğunu vurgulayan Sözen, şunları kaydetti: "Altı, üstü dolu ve dünya uygarlık tarihinin doğru yazılması için ne gerekiyorsa bu ülke sınırları içerisinde. Tabii bakanlığın ve belirli kurumların varlığı ile bu varlıkların korunabilmesi çok zor. Zaten korunsaydı bugüne kadar korunurdu. Bu bakımdan Türkiye'deki temel sorun, bir birlikteliğin, ortak bir anlayışın ve bu ortak anlayışın Türkiye'nin her yerinde belirli örgütler eliyle yaşama geçme seyrini, düzeyini sağlamadık. Tarihi korumak bilinç işi, bilgi ve birikim işi. Korurken de her korunacak şeyin, kendi özel koşulları var.”

EN BÜYÜK KAYNAK PARA DEĞİL, BİLGİ, BİRİKİM VE PROJE

Artık eleştiri ve yakınmadan çok öneri geliştirilmesi gerektiğini işaret eden Sözen, en büyük kaynağın para değil, bilgi, birikim ve proje yapmak olduğunu kaydetti. Sivil Toplum Örgütlerine de çağrı yapan Sözen, sözlerini şöyle sürdürdü: "Burada çok bilinçli ve birikimli olarak her şeyi eleştiren değil, eleştirdiği şeylere çözüm önerileri getiren bir yaklaşımla hareket etmeliyiz. Biz kamu, yerel ve sivili bir araya getirme çabasındayız şu an ve iyi yoldayız. En önemlisi dördüncü kanal 'özel kesim ne der?' sorusunu soruyoruz. Ama bir şey yaptıktan sonra, bir şey ortaya çıkardıktan sonra soruyoruz. Bir beraberliği sağlamaya başladıktan sonra soruyoruz. Kendi illerinden çıkan Türkiye'nin önde gelen insanlarını da bu varlıklara sahip çıkmaya davet ediyoruz. Bu topraklarda daha özele inelim Maraş'tan çıkmış bilim adamı, Maraş'tan çıkmış birikimli insanlar, Maraş'tan çıkmış ve çeşitli şekilde endüstride, sanayide başarı göstermiş kişilerin de Maraş'a borcu olduğunu söylemeye başladık artık. Yani 'Ben Maraşlı bir hemşehriyim' demesi gerektiğine inanıyoruz. Kısacası kamu-yerel, sivil-özel birlikteliğine dayalı bir sistem kurduk. Bundan sonra yapılacak şey bölgedeki diğer illerle ortak hareket edip, ortak dili yakalayıp, Ankara'nın gözüne bakmadan, kendi insanımızın gözüne bakarak, şaşı kalmadan bu mirası ayakta tutmak zorundayız."

TARİHİ VE TURİSTİK YERLERİ GEZDİ

Genel Başkan Sözen daha sonra, Ahırdağı’ndaki Seyirtepe’de onuruna verilen öğle yemeğine katılırken, programının diğer bölümünde ise Kahramanmaraş
kent merkezinde bir gezi yaptı. Sözen, Mahmut Arifi Paşa Konağı, Mahsuni Şerif İletişim Lisesi, Kocabaş Konağı, Kale, Uzunoluk Bektutiye Cami, Sütçü İmam’ın anıt mezarı, Taş Medrese, Ulu Cami, Kapalı Çarşı, Dedeoğlu Konağı, eski İstiklal İlköğretim Okulu binası ve Sarayaltı ile belediye yeni hizmet binasını gezerek incelemelerde bulundu. (www.kanal46.com)

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2010, 08:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER