Türkiye'nin üçüncü büyük camisi simge oldu

Türkiye'nin üçüncü büyük camisi simge oldu

Yapımına 1993'de başlanan ve 2,5 yıl önce ibadete açılan Abdülhamit Han Camisi, şehre gelen yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği eserlerin başında geliyor.


KAHRAMANMARAŞ (AA) - Yapımına 1993'te başlanan ve 2,5 yıl önce ibadete açılan Türkiye'nin 3. büyük mabedi Abdülhamit Han Camisi, şehre gelen yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği eserlerin başında geliyor.


Abdülhamithan Mahallesi'nde; kente hakim bir noktada bulunan cami, mimarisi, külliyesi ve 81 metre yüksekliğindeki 4 minaresiyle dikkat çekiyor. 2 Haziran 2011'de Regaip Kandili gecesi ibadete açılan cami ise kısa sürede şehrin simgesi haline geldi. Kentin üç ana girişinden gelen konuklara ihtişamıyla adeta "hoşgeldin" diyen mabet, özellikle mübarek gecelerde Müslümanların akınına uğruyor. 


İnşaatına 1993'te başlanan Abdülhamit Han Cami, hayırsever iş adamı ve vatandaşların da yardımı ile 18 yıllık sürede tamamlandı. Sabancı ve Kocatepe'den sonra Türkiye'nin 3. büyük mabedi olma özelliğine sahip olan caminin hat işlemelerini de Türkiye'nin en önemli hat ustaları arasında gösterilen Arif Yücel yaptı.


Caminin 5 yıl kadar süren hat işlemelerinde özellikle birlik ve beraberliği simgeleyen anlamlı ve manalı yazılara yer verildi. Kubbe yüksekliği 46 metre olan ve caminin, 4 minaresi bunuyor ve bu minarelerin yüksekliği de 81 metre. 46 bin metrekarelik kapalı alana sahip olan cami, bir külliye şeklinde inşa edildi ve tüm sosyal donatılara sahip. 


Kahramanmaraş'ın her bölgesinden görülebilen caminin, en büyük özelliklerinden birisinin de kendisine özgü bir mimarisi olması. İnşaatta, hiç bir eserden esinlenmemiş olması da camiye ayrı bir özellik ve anlam kazandırıyor. Dış cephesi Kayseri taşı ile yapılan caminin ince işçiliği için 500 ustanın çalıştığı biliniyor.


Kesin bir rakam belirtilmemiş olmasına karşın caminin yapım maliyetinin 10 milyon TL'nin üzerinde olduğu tahmin ediliyor. 


Camide aynı anda 15 bin kişinin ibadet edebildiğini vurgulayan Şirikçi, kentin ismine yakışır bir eser kazandırıldığı için mutlu olduklarını sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2014, 11:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER