Uluslararası Eshab-ı Kehf Sempozyumu yapılacak

Uluslararası Eshab-ı Kehf Sempozyumu yapılacak

Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır, “Medeniyetler İttifakı Projesi” kapsamında Afşin ilçesinde Uluslararası Eshab-ı Kehf Sempozyumu düzenleyeceklerini söyledi.

Vali Tanılır, Valilik Fikret Kiraz Toplantı Salonu'nda dün öğleden sonra düzenlenen istişare toplantısında yaptığı açıklamada, dünyada muhtelif yerlerde Eshab-ı Kehf olduğuna inanıldığını hatırlatarak bunlardan birinin de Afşin'de bulunan külliye olduğunu söyledi.

Afşin ilçesinde bulunan Eshab-ı Kehf Külliyesi'nin bir yıl önce Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edildiğini ve Valilik olarak tanıtım için değişik projeler gerçekleştirdiklerini anlatan Tanılır, şunları kaydetti:

''Bu yıl İçişleri Bakanlığımızdan yazı aldık. (Medeniyetler İttifakı kapsamında Kahramanmaraş’ta neler yapılabilir?) diye sordular. Biz de bir çalışma yaptık ve Eshab-ı Kehf ön plana çıktı. İki din açısından da kutsal olması gerçeğinden hareketle etkinlik yapmak istedik. Müslüman ve Hıristiyan akademisyenlerin katılacağı bir sempozyum yapmayı planladık. Bunun yanı sıra kültürel zenginliği tanıtacak tamamlayıcı bir program olsun istedik. Diyanet İşleri Başkanı da şehrimize ziyaret etti. Oraya götürdük. Bu düşüncemizi kendisine açtık ve destek vereceğini ifade etti.''

Medeniyetler İttifakı projenin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile İspanya Başbakanı’nın eş başkanlığında yürütülen bir çalışma olduğunu hatırlatan Vali Tanılır, şöyle konuştu:

''Projenin Türkiye’deki Ofisi Dolmabahçe'de. Devlet Bakanı Prof. Dr. Mehmet Aydın da Başbakanımız adına bu çalışmayı yürütüyor. Bilimsel açısından da Prof. Dr. Bekir Karlıağa yürütüyor. Çalışma taslağını Karlıağa'ya ilettik. Bugün de istişare etmek için bu toplantıyı düzenledik ve organizasyon komitesi oluşturduk.''

Sempozyumun Kasım ayının sonunda yapmayı planladıklarını dile getiren Vali Tanılır, organizasyonun açılışına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı da davet edeceklerini sözlerine ekledi. (www.kanal46.com)

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2010, 07:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63