Uzmanlar LYS Fen sınavını değerlendirdi!

Uzmanlar LYS Fen sınavını değerlendirdi!

Uğur Okulları Akademik Kurul üyeleri LYS fen bilimleri sınavını değerlendirdi.


Öğrenci Seçme ve Yetişme Merkezi’nin (ÖSYM) düzenlediği Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) Fen Bilimleri sınavı (LYS-2) bugün Türkiye genelinde toplam 420 bin 732 üniversite adayının katılımıyla gerçekleşti. Bin 469 binada, Türkiye saati ile 10:00’da başlayan sınav tek oturumda uygulandı ve 135 dakika sürdü. Sınavda öğrenciler Fizik, Kimya ve Biyoloji sorularına yanıt verdi. Uğur Okulları Akademik Kurul üyeleri sınav hakkında şunları söyledi.
MF puanıyla tercih yapacak öğrenciler için sınav maratonunun sona erdiğini söyleyen Uğur Okulları Genel Müdür Yardımcısı Akademik Kurul Başkanı Adil Kurt, “Öğrenciler Fizik sorularının 12. sınıf konuların ayırt edici olduğunu söylemekte, soruların çok zor olmadığını ifade etmişlerdir. Kimya’da müfredat içerisinden 10-11-12. sınıfları kapsayan sorular sorulmuştur. Biyoloji’de 11 ve 12. sınıf konuları ağırlıklı olmakla beraber 9. ve 10. sınıf konularından da soru sorulduğu bilgisi alınmıştır. Öğrencilerimiz Fizik, Kimya ve Biyoloji sorularının kendileri için sürpriz olmadığını söylemişlerdir” diye konuştu.
Sınavın müfredatı kapsayan, öğrencilerin bilgi düzeylerini ölçen ve her seviyede öğrenciye hitap eden şekilde olduğu ifade eden Uğur Akademik Kurul Fizik Üyesi Ahmet Akça, “Öğrencilerimizden gelen bilgiler ışığında 12. sınıf müfredatından gelen soruların daha çok bilgiyi ölçen sorular olduğu belirtilmiştir. Bu soruların ayırt edici olacağı düşünülmektedir” dedi.
Sınava giren öğrencilerin ifadelerine göre sınavda müfredata uygun kazanımların ölçüldüğünü ve temel bilgilerin sorgulandığını belirten Uğur Okulları Akademik Kurul Kimya Üyesi Bedrettin Boyacigil, “Soruların konulara dağılımının geçen yıllarda olduğu gibi dengeli, beklenen düzeyde olduğu görülmektedir. Seçici, ayrıntılı sorular yanında, bilgi düzeyi düşük olan öğrencilerin de yapabilecekleri sorulara da yer verildiğini anlıyoruz. Öğrencilerimiz çözünürlük dengesinden çıkan sorunun cevabının olmadığını belirtiyorlar. Ancak soruyu göremediğimden yorumlayamıyorum. İyi bir eğitim alan, doğru kaynakları kullanan, bilgi boşluğu olmayan öğrencilerin başarılı olduklarını düşünmekteyim” ifadelerine yer verdi.
Öğrencilerden gelen bilgilere göre bazı soruların bilgi ağırlıklı, bazılarının ise grafik ve yoruma dayalı olduğunu söyleyen Uğur Okulları Akademik Kurul Biyoloji Üyesi Asuman Kılıç Casim, “Sistem sorularının sayıca geçmiş yıllara göre daha az ve daha genel kapsamlı olduğu belirlenmiştir. Öğrenciler Ekoloji sorularına ait çeldiricilerde zorlandıklarını ifade etmişlerdir. Kalıtım, hücre bölünmesi, kemiozmotik hipotez, dolaşım, ekoloji gibi bazı konulardan birden fazla sayıda soru geldiği söylenmiştir. Sınıflandırma ünitesine ait soruların oldukça detay bilgi sorguladığı ve müfredata yeni eklenen kemiozmotik hipotez konusunun üzerinde fazlaca durulduğu gözlenmiştir. Soruların müfredat kapsamında kazanımlara uygun olduğu belirlenmiştir” diye konuştu.
Öğrencilerin tercih dönemine hazırlık yapmaları gerektiğini hatırlatan Uğur Kariyer Merkezi Direktörü Nazik Kösegil ise “Öğrenciler bundan sonraki süreçte, sınav açıklanana kadar dinlenmeli, sınavın açıklanmasıyla birlikte başlayacak olan tercih dönemine ise hazırlık yapmalılar. Tercih edilecek bölümler, meslek araştırmaları ve tercih listesine karar verme aşamasında bu süreci iyi değerlendirmeliler. ÖSYM tarafından sınav sonuçlarının en geç 7 gün içinde açıklanacağını tahmin etmekteyiz. 04-14 Temmuz tarihlerinde resmi tercih süreci başlayacaktır. Öğrencilerin ve velilerin tatil planlarını bu durumu göz önünde bulundurarak oluşturmalarını tavsiye ederim” dedi.
(İHA)

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2015, 14:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63