Vali Kocatepe işadamlarından yardım istedi...

Vali Kocatepe işadamlarından yardım istedi...

Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe, Kahramanmaraş'ta eğitimin desteklenmesi ve istenilen hedefleri yakalamak amacıyla iş adamlarından yardım istedi. Vali Kocatepe; 'Gelecek nesle yakışır ortam hazırlamak hepimizin görevidir' dedi.


Kocatepe, yaptığı açıklamada, işadamlarına çağrıda bulunarak, eğitimli nesil yetiştirmenin devletin ve eğitimcilerin olduğu kadar bütün Kahramanmaraş halkının görevi olduğunu kaydetti.


Mustafa Kemal Atatürk'ün ''Bir milleti hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir toplum olarak yaşatan da köleliğe, yoksulluğa düşüren de eğitimdir'' sözünü hatırlatan Kocatepe, şöyle dedi:


''Günümüzde, eğitimsiz toplumlar başka ülkeler tarafından işgal ediliyor, sömürülüyor. Bu toplumlarda açlık, işsizlik, istikrarsızlık ve karışıklık hüküm sürüyor. Eğitimli toplumlar ise huzur, refah ve zenginlik içerisinde gelişmelerini sürdürüyor. Ne mutlu ki, ülkemiz geçmişten gelen köklü devlet kültürü ve enerjisi muasır medeniyetler seviyesine doğru hızla ilerlemektedir. Bu yükseliş son yıllarda çok yönlü ve ivme kazanarak Kahramanmaraş da rekabete ve bilgiye dayalı yenidünya düzenine ayak uydurmasında iş adamlarımızın katkısı büyüktür. Bunun için yetişen nesillere sağlıklı eğitim ortamları hazırlamak, hem nitelik hem de nicelik olarak öğrencilerimizi bir üst kuruma yerleştirmek yalnızca devletin ve eğitimcilerin değil, bütün Kahramanmaraşlıların görevidir.'' 
    
'ŞİMDİ EĞİTİMDE ŞAHLANIŞIN ZAMANI'


Milli mücadelede bağımsızlığını kendi gücü ile kazanarak kurtuluşa önder ve örnek olan kahraman şehrin, ekonomide de fazla dış destek almaksızın kendi ayakları üstünde yükselmesini bildiğini vurgulayan Kocatepe, şimdi de eğitimde bu şahlanışın zamanı ve bu konuda lokomotifin, önderlerinin yine hayırsever işadamları olacağına inandığını ifade etti.


Yapmış oldukları yatırımlarla Kahramanmaraş'a iş ve aş sağlayan, kentin sosyo ekonomik gelişmişlik bakımından ilk 15 il arasına taşıyan işadamlarının önemini vurgulayan Kocatepe, açıklamasını şöyle sürdürdü:


''İş adamlarımız sosyal sorumluluk bilinciyle ilin eğitimine de önemli katkı sağlamış olması ve bu teşebbüsün her geçen gün artarak devam etmesi yetişen nesiller için hamilik, Kahramanmaraş tabiriyle edelik (kardeşlik) yapması bu şahlanışı başlatmıştır. Okul yapımı konusunda gösterdikleri ilgi ve destek nedeniyle Kahramanmaraşlı müteşebbislerimize gelecek nesiller ve evlatlarımız adına şükranlarımızı sunuyorum. Başlattığımız seferberliğe İl Özel İdaresi'nin bütçesinden azami payı ayırarak katılırken hayırsever hemşehrilerimiz de 17 adet okul yapımını taahhüt ederek katıldılar. Ancak mevcut okullarımızın birçoğu bakım ve onarım istemektedir. Okullarımızın sağlıklı, temiz, dışarıdan bakıldığında çekici, hoş görüntüde olması yavrularımızın okula ilgi ve başarısını artırmaktadır. Mevcut bütçe imkânlarımızla acil ve büyük onarımlar gerçekleştirilebilmekte ancak okullarımızın tüm istekleri karşılanamamaktadır. Bu nedenle hayırsever işletme sahiplerimizin, meslek odalarımızın ve kamu kurum ve kuruluşlarımızın maddi ve manevi desteklerine ihtiyaç duyulmaktadır.''


İhtiyacı olan okullara iş adamlarını ''edelik'' yapmaya davet eden Kocatepe, Kahramanmaraş'ın evlatlarının yapılacak yardımlarla daha yüksek heyecan ve gayret içinde okullarına koşarak daha da başarılı olacaklarını sözlerine ekledi. 


 


 


 

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2012, 15:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner23

banner63