YGS'de açılım: Türkiyelilik sınava girdi!

YGS'de açılım: Türkiyelilik sınava girdi!

ÖSYM, dün 1,5 milyon öğrencinin ter döktüğü üniversite giriş sınavındaki bir soruda Atatürk'ün Türkiye halkı sözünü hatırlatıp Kürt açılımı yaptı.

Türkiye'de dün milyonlarca büyük bir heyecan yaşarken, 1,5 milyon öğrencinin yarıştığı Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nın (YGS) "Sosyal Bilimler Testi" bölümünde yer alan bir tarih sorusu dikkat çekti.

Aylarca tartışılan "Kürt açılımı"nın yansıması bu yıl YGS'de de görüldü.Atatürk'ün 1922'de yaptığı bir konuşmadan alıntı yapılan soruda "Türkiye vatandaşlığı" tanımına vurgu yapılıyor.

Doğru yanıtı "I, II ve III" olan soru şöyle: Atatürk: "Türkiye halkı, ırki, veya dini ve kültürel yönden birleşmiş, bir diğerine karşı karşılıklı hürmet ve fedakarlık hisleriyle dolur ve kaderi, geleceği ve çıkarları ortak olan toplumdur" demiştir.

Atatürk'ün bu anlatımıyla, I. kültürel zenginlikleri paylaşan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı II. insain değerleri temel alan Atatürk milliyetçiliği III. toplunu birlik ve beraberlik ruhuyla bütünleştiği durumlarından hangilerini kastettiği savunulabilir?

YGS'de cevap kağıtları, salı günü değerlendirmeye başlanacak. ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan, sınav sonuçlarının Nisan'ın son günlerinde veya Mayıs'ın ilk günlerinde açıklanacağını söyledi.

Öğrenciler bu sınavdan 180 puan aldıkları takdirde 19-20 ve 26-27 Haziranda'ki Lisans Yerleştirme Sınavı'na girmeye hak kazanacaklar. (ntvmsnbc)

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2010, 11:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66