2. Genç Moda Günleri - 2008 başladı

2. Genç Moda Günleri - 2008 başladı

Kahramanmaraş’ta ikincisi gerçekleştirilen ‘Young Fashion Days (Genç Moda Günleri) 2008’ bugün saat 11.00'da düzenlenen törenle açıldı.

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) giriş fuayesinde gerçekleştirilen fuarın açılışında konuşan KATSO Meclis Başkanı Şahin Balcıoğlu, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası, KOSGEB ve Alman GTZ Grubu ile birlikte düzenledikleri genç moda günleri ile Türkiye de bir ilk gerçekleştirdiklerini belirterek şunları kaydetti: “Mesela böyle bir etkinlikle Türkiye de ilk fuar eğitimini Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası verdi. Geçen yıl 34 firmanın katıldığı fuarımıza bu yıl ilgi daha da artarak 50 firma katıldı. Bu nedenle gelecek yılki fuarımızı daha geniş bir mekanda açmayı düşünüyoruz.” Başkan Balcıoğlu ayrıca katılımcı firmalara teşekkür etti.

Dünyada insanların global krizle uğraştığı ve finansal krizin etkilerinin nerelere kadar gideceği belli olmadığı bu günlerde Kahramanmaraş’ta yarını planlamak için böyle bir etkinlikle bulunduklarını belirten Balcıoğlu; “Demek ki mutluyuz, demek ki artık birbirimize güveniyoruz. Şuna inanmanızı istiyorum bu güveniniz boşa çıkmayacaktır” dedi.

AÇILIŞ TÖRENİNE ALMAN BÜYÜKELÇİ DE KATILDI

Açılışa katılan Federal Almanya Türkiye büyükelçisi Dr. Erhart Cuntz, yaptığı konuşmada fuarın Türkiye ile Almanya arasında gerçekleşen başarılı ekonomik işbirliği için bir sembol olduğunu İfade ederek, fuarın bölgedeki tekstil şirketlerinin rekabet kabiliyeti güçlendirmek amacıyla düzenlendiğini belirtti.

Anadolu’daki şirketlerin rekabet kabiliyetlerini iyeleştirmek ve Türk-Alman ekonomik işbirliğinin büyük önem verdiği bir husus olduğunu da dile getiren Guntz, şunları kaydetti:

“İki ülke arasında var olan olağanüstü ekonomik ilişkilerin Türkiye’nin büyük ticaret ve sanayi bölgesi olan İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir ve Bursa’da yoğunlaşmasının düşünülmediğini, artarak büyüyen ekonomik potansiyele sahip Orta ve Güneydoğu Anadolu ya kaydırmak istendiğini bitirtmek isterim. Almanya Türkiye’nin en büyük ticaret, yatırım ve turizm ortağıdır. bu nedenle gecen yıldan itibaren iki ülkedeki ekonomik gelişmelerden faydalanmak için , Anadolu’nun bölge merkezlerinde Adana,Kayseri ve son olarak ta Konya’da ‘Alman Ekonomi Günleri’ düzenlenmeye başladı.”

Kahramanmaraş’ın sanayi alanda her yıl yüzde 10 ila 20 arasında ihracatta artış kaydetmesinin yanı sıra, 2007’de İstanbul ve Ankara’dan sonra yatırımın olduğu il olduğuna dikkat çeken Alman elçi Guntz, “Bu tür yerel ve bölgesel başarılar, ülkenin ekonomik ve sosyal gelişme durumundaki önemli farklılıkların hafiflemesine destek olur. Kısa bir süre önce Diyarbakır da ülkenin Güneydoğusu için hazırlanan eylem planı tanıtıldı. Bu Türkiye’nin Avrupa Birliği Üyeliği için de önemlidir.”

Guntz, Kahramanmaraş’taki tekstil firmalarının Alman makine ve teknoloji kullanarak Avrupa ülkelerine ve özelliklede Almanya ya ihracat yapıldığını ve 10 yıl önce de bölgedeki Afşin-Elbistan Termik Santrali’nde Alman firmaların iş yaptığını hatırlatarak, ilişkilerin artırılmasının iki ülkenin yararına olduğunu kaydetti.

AKP MİLLETVEKİLİ CAFER TATLIBAL DA BİR KONUŞMA YAPTI

AKP Kahramanmaraş milletvekili Cafer Tatlıbal da yaptığı konuşmada, Türkiye’nin dış siyasetinde Almanya’nın önemli bir yeri bulunduğunu belirterek, bu gibi etkinliklerin iki ülke arasındaki yakınlaşmayı daha da artıracağını ve bunun aynı zamanda Kahramanmaraş’ın tanıtımında çök önemli bir rol oynayacağını söyledi.

Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır da konuşmasında, Genç Moda Günleri’nin Kahramanmaraş’ta düzenlenmesinin bir tesadüf olmadığını ve ülkenin en önemli sanayi kentlerinden biri olduğunu vurgu yaptı. Vali Tanılır, daha önce konuşmalarında sanayinin bu hızla geliştiği taktirde Ortadoğu’nun Milanosu olmaya aday olarak gösterdiğine de dikkat çekerek; “Bunu abartarak söylemiyorum. Kahramanmaraş Ortadoğu’nun Milanosu olacak potansiyele sahiptir.” dedi.

Türkiye ile Almanya arasında çok ciddi bir ekonomik potansiyel bulunduğunu da dile getiren Vali Tanılır, şunları kaydetti: “Bu da tarihsel sürece dayanmaktadır, Türkiye Almanya arasında Osmanlı döneminden veri devam eden çok ciddi bir dostluk bulunmaktadır. Bugün Almanya da ülkemizden göç eden 1,5 milyon insanımız bulunmaktadır. Bun insanlarımızda Almanya ile Türkiye yi bir birine bağlamıştır. İnanıyorum ki bu dost köprüsünün ileriki yıllarda daha büyük işbirliğine ,aşamaları taşıyacaktır.Onun için bu gibi etkinlikleri önemsiyoruz.Türkiye’nin en önemli kömür ve su rezervlerine sahip Kahramanmaraş’ta Alman iş adamlarını yatırım yapmaya davet ediyoruz.”

BALCIOĞLU, ALMAN BÜYÜKELÇİYE SİM-SIRMA İŞLEMELİ MASA ÖRTÜSÜ HEDİYE ETTİ

Konuşmaların ardından KATSO Meclis Başkanı Şahin Balcıoğlu, konuk Büyükelçi Guntz’a yörenin Sim-Sırma İşlemeli bir el sanatları ürününü hediye etti. Daha sonra katılımcılar fuarda yer alan stantları gezdiler.

Kahramanmaraş’ta açılan Genç Moda Günleri-2008’e 50 firmanın katıldığı ve 3 gün içerisinde yurt içi ve dışından 200 kadar iş adamı ve şirket temsilcilerinin gezmesinin beklenildiği kaydedildi. (Ajans 46 - www.kanal46.tv)


DİKKAT! HABERİN İZİNSİZ KULLANILMASI HALİNDE YASAL İŞLEM YAPILACAKTIR!

(YASAL VE MANEVİ UYARI: Bu sayfada yer alan haber ve fotoğrafların tüm hakları saklıdır. Yeniden basılması, dağıtılması, gerçek veya elektronik ortamda kullanılması izne bağlıdır. Aksine davranış, kanunen cezayı gerektirdiği gibi; aynı zamanda emek hırsızlığıdır ve hakkımızı helal etmiyoruz.)

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2008, 10:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66