2 yıl çalışana 5 bin lira emekli aylığı bağlanır mı?

2 yıl çalışana 5 bin lira emekli aylığı bağlanır mı?

BAĞLANIR!

Ancak bir şartla; iki yıl milletvekili olarak görev yaparsa!

Hemen belirtelim, milletin vekiline tanınan bu ayrıcalık milletin aslına yok!

İKİ YIL VE EMEKLİLİK

Milletvekili olarak iki yılı doldurmak, “milletvekili emekliliği” yönünden çok önemli.

Seçimi kazanan milletvekilleri, Meclis kürsüsüne çıkıp yemin ettikleri tarihten itibaren, iki yılı doldurduklarında “özel bir emekli aylığı” almaya hak kazanıyorlar.

Emeklilikle ilgili diğer koşulları da taşımaları kaydıyla, ilk kez milletvekili seçilenler, ikinci yılı doldurduklarında, “hem milletvekili hem de emekli olarak çift aylık”alıyorlar.

Daha önce SSK’dan işçi emeklisi olanlar ya da Bağ-Kur’dan esnaf, sanatkâr, tüccar veya şirket yöneticisi olarak emekliye ayrılanlar da iki yılı doldurunca, TC Emekli Sandığı’ndan emekli olup, daha yüksek emekli aylığı alabiliyorlar.

İlk kez milletvekili seçilenler dedik çünkü ikinci kez ya da daha fazla milletvekili seçilenler, zaten yıllardır hem milletvekili olarak hem de emekli olarak aylık alıyorlar.

AYLIK NE KADAR?

1. Milletvekili Aylığı: Milletvekili görev aylığı her altı ayda bir artıyor. 2010 Temmuzayı itibariyle, bir milletvekili yaklaşık 10 bin 500 TL aylık alıyor. Görevini layıkıyla yapan milletvekili için bu para az bile...

2. Hem Milletvekili Hem de Emekli Aylığı Alanlar: Milletvekilleri, 10 bin 500 TL görev aylığının yanı sıra, iki yılı tamamladıklarında çalışırken yaklaşık 3 bin 500 TL’de emekli aylığı, ayrıca toplu emeklilik ikramiyesi alabiliyorlar. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, daha önce SSK, Bağ-Kur ya da Emekli Sandığı’ndan emekli olan milletvekilleri de bu avantajdan yararlanabiliyorlar.

3. Milletvekili Seçilemediklerinde: Milletvekili iken aldıkları emekli aylığı, artıyor. Örneğin, Temmuz 2010itibariyle, milletvekili emekli aylığı 4 bin 967 TL olarak ödeniyor.

BORÇLANMA

Milletvekilleri: Hizmetleri yetmiyorsa, 15 yıla kadar, geriye dönük borçlanıp, kolay emekli olabiliyorlar.

Milletin Aslı: Bırakınız 15 yılı, bir gün dahi geriye dönük borçlanamıyorlar.

Şimdi, “Milletin aslına tanınmayan bu haklar, vekiline niçin sağlanmış?”diye soranlar olabilir.

Haklısınız... Ancak bu sorunun muhatabı biz değiliz; Anayasa değişikliği tartışmalarının yapıldığı şu günlerde, milletin aslı olarak vekilinize ya da vekillerinize sormanız gerekiyor...

Memura promosyon ücrete göre dağıtılacak

DÜN başta Hürriyet olmak üzere, tüm gazetelerde ve TV kanallarında memura ödenecek promosyonda, üçte birlik kesintinin kaldırılacağı haberi vardı. Hürriyet dışındaki diğer gazetelerdeki haberlerde “iki ciddi hata”yer alıyordu.

Promosyonla ilgili 2007 tarihli Başbakanlık Genelgesi’nde promosyonların “eşit olarak dağıtılacağı”ve “altı ayda bir promosyon ödeneceği” şeklindeki 5 No.lu bent; 4 Ağustos 2008 Tarih ve 2008/18 sayılı Başbakanlık Genelgesi ile değiştirilmişti.

Değişen yeni şeklinde de “eşit olarak dağıtılacağı” ve “6 ayda bir ödeme yapılacağı” hükmü kaldırılmıştı.

Bunun kaldırılması demek, memurlara ücretine göre promosyon dağıtılacağı anlamına geliyordu. Gerçekten de 4 bin lira ücret alan memur ile bin lira ücret alana, aynı tutarda promosyon ödenmesi hatalıydı.

Genelge bu uygulamayı değiştirdi ama sadece basın değil birçok kamu kurumu da hala olayın farkında değil. Herkese eşit tutarda promosyon dağıtmaya devam ediyorlar!


Şükrü KIZILOT
skizilot@yaklasim.com

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2010, 07:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63