'2012 ihracat hedefimiz 1 milyar dolar'

'2012 ihracat hedefimiz 1 milyar dolar'

Dış Ticaret Müsteşarlığınca yürürlüğe konulan “Ulusal Kümelenme Politikasının Geliştirilmesi Projesi” Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası’nda (KATSO) düzenlenen seminerle tanıtıldı.

Seminerde konuşan KATSO Başkanı Mehmet Balduk, Kahramanmaraş sanayisinin 2012 yılındaki ihracat hedefinin 1 milyar dolar olduğunu söyledi.

KATSO Meclis salonunda düzenlenen toplantı dün saat 10.00da başladı. Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracat Genel Müdürlüğü proje koordinasyon biriminden Mustafa Yurdupak, Murat Gürsoy ve Pelin Rodoplunun konuşmacı olarak katıldığı seminerde, projenin detayları hakkında bilgiler verildi.

Dış Ticaret Müsteşarlığı tarafından ortaya konulan proje ile Türkiye çapında bazı iş kümeleri ile ilgili saha çalışmaları yapılacak ve yol haritaları çıkartılacak. Bu çalışmaların daha sonra kümelenme ile ilgili hazırlanacak politika belgelerine ve yasal düzenlemelere yansıtılması hedefleniyor.


KATSO Başkanı Balduk seminerde yaptığı konuşmada, kümeleşmeyi Kahramanmaraşta tekstil sektöründe yaptıklarını ifade ederek, kent sanayicisinin sürekli birbiriyle iletişim ve yardımlaşma halinde olduğunu söyledi. Balduk; “Çok önemli bir proje. Biz bunu zaten tekstil sektöründe uyguluyoruz ve bir çok fabrika yardımlaşma ve iletişim halinde. Bunu gelecekte konfeksiyonda da sürdürmeyi düşünüyoruz. Kahramanmaraş hedefleri olan bir sanayi kenti. Başarılı olacağını ümit ediyorum” dedi.

Balduk, 2008 yılı içerisinde Kahramanmaraş ihracaat hacminin yüzde 20 artarak 400 milyon dolara ulaştığını söyledi. Balduk; “Aslında hedefimiz 420 milyon dolardı ancak biraz altında oldu. Yinede geçen yıla göre yüzde 20lik bir artış söz konusu. Bizim 2012 yılındaki hedefimiz 1 milyar dolar. Buna ulaşacağımızı umut ediyorum” diye konuştu.

Seminere, Kahramanmaraş Vali Yardımcısı Hüseyin Kürşad Kırbıyık, Kahramanmaraş Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Uzunlar, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cafer Mart ile Kahramanmaraş Sanayici ve İşadamları Derneği (KASİAD) Başkanı Abdulkadir Kurtul da katıldı. (www.kanal46.com)
YASAL UYARI: HABER METNİ İLE FOTOĞRAFLARIN BASIN-YAYIN ORGANLARI VE İNTERNET SİTELERİ TARAFINDAN 'KANAL 46' ADI KAYNAK VE MAHREÇ GÖSTERİLSE DAHİ İKTİBAS EDİLMESİ KESİNLİKLE YASAKTIR. BU YASAĞA UYMAYANLAR İDARİ VE MALİ CEZALARI PEŞİNEN KABUL ETMİŞ SAYILIRLAR. KANAL 46 BU KONUDAKİ TELİF VE YAYIN HAKLARINI SAKLI TUTAR.. KAMUOYUNA SAYGI İLE DUYURULUR...

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2008, 08:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner63